Prirodzený spôsob ako získať energiu

Ponúkame vám niekoľko riešení pre „dobitie bateriek“.

Prirodzený spôsob ako získať energiu

Ak by sme si mali želať jednu vec, väčšina z nás sa zhodne na tom, že by to malo byť viac energie. Či už chcete získať viac energie zo stravy alebo aktivitou, ponúkame vám niekoľko riešení pre „dobitie bateriek“.

Zvýšte príjem horčíka

Horčík, jedna zo základných živín, sa zúčastňuje viac ako 300 metabolických reakcií vrátanie tvorby ATP, komplexnej zlúčeniny zodpovednej za skladovanie a prenos energie. Medzi jej najvýznamnejšie úlohy patrí produkcia energie. Ak potrebujete okamžite získať energiu, siahnite po potravinách s vysokým obsahom minerálov, napríklad po tyčinkách s orechami  alebo semienkami. Ak máte chuť na niečo sladké, horká čokoláda uspokojí vaše chúťky. Ak ju konzumujete s mierou, táto „zdravá maškrta“ vám rozprúdi krv v žilách. V 100 gramoch kvalitnej horkej čokolády sa nachádza 176 miligramov horčíka, čo predstavuje približne polovicu odporúčanej dennej dávky.

Znížte stres

Hlavnou príčinou vzniku chronických zápalov a vyčerpania je stres. Každý z nás sa s ním stretáva v rôznej miere, no aj poobedné zívanie môže byť práve dôsledkom stresu. Skvelý spôsob, ako získať viac energie, je hudba. Nielenže zmierňuje stres, ale ovplyvňuje aj náladu, koncentráciu a mozgovú činnosť. Počúvanie klasickej hudby alebo zvukov prírody pôsobí upokojujúco a dodáva energiu na zdolávanie vašich cieľov. Navyše vám počúvanie hudby, ktorú obľubujete, pomáha riešiť úlohy rýchlejšie, efektívnejšie a kreatívnejšie.

Pozrite sa inam

Viete, že priemerný človek žmurkne asi 18-krát za minútu? Ak však sedíte za počítačom, toto číslo sa výrazne znižuje, čo spôsobuje vysychanie a namáhanie očí. Ak sedíte pred obrazovkou väčšinu dňa, skúste využiť tento rýchly tip: použite pravidlo 20. Pozerajte sa 20 sekúnd na bod vzdialený aspoň 20 stôp (asi 6 metrov), ideálne vždy po 20 minútach práce s počítačom. Zabezpečíte tak dostatok oddychu pre oči a zároveň získate energiu. Tip: Ak si myslíte, že si zabudnete dať túto krátku prestávku, nastavte si pripomienky v kalendári.

Zavrite oči

Asi ste už počuli o tom, že dodržiavanie pravidelného spánkového cyklu má významný dopad aj na hladiny energie. Pokojný spánok v potrebnom množstve je nevyhnutný pre získanie dostatku energie počas celého dňa. Zohráva kľúčovú úlohu aj pri správnom fungovaní pamäte, zlepšuje sústredenie a celkové kognitívne funkcie. Máte problém zaspať kvalitným, hlbokým spánkom? Výživové doplnky s obsahom melatonínu pomáhajú zlepšovať kvalitu a dĺžku spánku. Melatonín je výborný v kombinácii s vitamínom B12, ktorý prirodzene dodáva energiu a ovplyvňuje metabolizmus buniek. Zaradením jedál s vysokým obsahom vitamínu B12 (krevety, tuniak alebo obohatené cereálie) do Vášho stravovacieho plánu a pravidelným cvičením sa zase môžete „naštartovať“ na hravé zvládanie každodenných úloh!

Zdroje:

Schäfer, T., Sedlmeier, P., Städtler, C., & Huron, D. (2013, August 13). The psychological functions of music listening

Low Energy Causes May Be Rooted in These 3 Nutritional Deficiencies (2018, June 29).

Gillett, R. (2015, July 25). The Best Music to Listen to For Optimal Productivity, According to Science.

National Heart, Lung and Blood Institute. (2017, January 23). Sleep Deprivation and Deficiency.

Bouchez, C. (2009, July 20). Top 10 Ways to Boost Your Energy.

Semeco, A. MS, RD. (2018, May 3). Top 12 Foods That Are High in Vitamin B12.

   
Vrátiť sa na začiatok