Ubráňme sa vírusom!

Ako znormalizovať naše telesné i duševné funkcie, podporiť vitalitu a posilniť obranyschopnosť zimou oslabeného organizmu pred vírusmi? Základom prevencie je cielené posilňovanie imunitného systému.

Ubráňme sa vírusom!

Prečo sa každoročne opakujú vírusové infekcie? Ako sa môžeme brániť proti útokom vírusov? Ako sa postarať o zvýšenie odolnosti organizmu? Čo posilní našu ochranu? Čím môžeme ovplyvniť našu imunitu? To sú otázky, ktoré sa nám v mysli najčastejšie vynárajú s príchodom chrípkového obdobia.

Náš imunitný systém nie je pohotový stále rovnako. Na jeho funkciu má vplyv striedanie ročných období – kritická je najmä zima, kedy imunitu často oslabujú chlad a krátke dni s nedostatkom slnka. A tak s prichádzajúcou jarou jeho kondícia často pokrivkáva. Myslime preto včas na prevenciu. Ako znormalizovať naše telesné i duševné funkcie, podporiť vitalitu a posilniť obranyschopnosť zimou oslabeného organizmu pred vírusmi? Základom prevencie je cielené posilňovanie imunitného systému.

Hýbme sa a dopĺňajme si vitamíny

Dožičme si prechádzky za každého počasia, pestujme turistiku, športujme. Rozhýbme si teda naše ochabnuté telo a zároveň nášmu organizmu dodajme pohonné výživné látky, ktoré sú v rámci metabolických pochodov nevyhnutné na výrobu energie a sú základom silnej imunity. Naša strava by mala byť ľahká a pestrá, s dostatkom ovocia i zeleniny, a tiež prvých jarných bylín.. Vypomôcť si môžeme i najrôznejšími doplnkami výživy z prírodných zdrojov, patriacimi do skupiny antioxidantov, ktoré zmierňujú pôsobenie voľných kyslíkových radikálov – ide najmä o vitamíny D3, C, A, minerály železo, zinok a selén a spolu s nimi koenzým Q10, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ako aj výťažky ženšena, cesnaku, echinacey a liečivých húb.

Podľa posledných klinických štúdií pravidelný príjem antioxidačných látok zvyšuje odolnosť organizmu voči nástrahám vírusov až o 40%! Vytvárajú akúsi obrannú líniu organizmu a imunitný systém práve vďaka nim dokáže po strete s vírusmi okamžite zareagovať!

Pokryť dennú dávku výživných látok s antioxidačným účinkom pomôžu napríklad aj kanadské prírodné vitamíny Jamieson, ktoré možno označiť doslova za triumf vlastného firemného výskumu a vývoja. Spoločnosť Jamieson je totiž jedným z mála celosvetových výrobcov prírodných vitamínov s vlastným výskumom. V porovnaní s väčšinou konkurenčných výrobcov, ktorí sa spoliehajú na externých pracovníkov výskumu a vývoja, produkty Jamieson sú jedinečne navrhnuté, vyrobené a kontrolované internými výskumnými pracovníkmi vo farmaceutických laboratóriách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. Vyrábajú sa z prírodných surovín, ktoré neobsahujú žiadne cukry ani konzervačné látky. Pre organizmus sú vhodnejšie, telo ich vie lepšie spracovať ako syntetické vitamíny.

Slnečný vitamín D3 – cholekalciferol. Kým donedávna bola potreba príjmu tohto vitamínu – hormónu spájaná iba so zdravím kostí a zubov, dnes sa ukázalo, že zasahuje do mnohých základných pochodov v organizme. Nové vedecké poznatky upozorňujú na súvis medzi nedostatkom vitamínu D3 a celým radom civilizačných ochorení. Bez jeho podpory je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D3 v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia vyžaduje teda prítomnosť vitamínu D3! Deficit vitamínu D3 v našom organizme dokáže vynikajúco doplniť optimálny prírodný vitamín D3. Vyrába sa špeciálnou technológiou z čistého „slnečného” lanolínu získaného z vlny oviec chovaných na slnečných pasienkoch Nového Zélandu.

Ostražitý vitamín C. Vitamín C patrí medzi najznámejšie stimulátory imunity. Podieľa sa na tvorbe kolagénu – základného proteínu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách. Posilňuje tak ich pevnosť a celistvosť, vďaka čomu zabraňuje rozširovaniu infekcií v tele. Bdelosť vitamínu C nad imunitou je výsledkom dlhodobého vytvárania komplexných mechanizmov, preto je dôležitý jeho systematický príjem. Jeho jedinečným zdrojom je prírodný vitamín C s postupným uvoľňovaním. Špeciálne tablety s predĺženým účinkom dodávajú organizmu vitamín C postupne v priebehu 10-12 hodín. Táto forma je zároveň zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky. Hladina vitamínu C vďaka riadenému uvoľňovaniu nikdy nepresiahne prah vylučovania.

Prezieravý vitamín A. Hoci sa v súvislosti s obranou organizmu spomína najčastejšie vitamín C, rovnako nezanedbateľným vitamínom bdejúcim nad imunitou, je vitamín A. Jeho strategickou úlohou je udržiavať v dobrej kondícii sliznice. Je tak doslova nenahraditeľný pri obrane proti chorobám, ktorých pôvodcovia vnikajú do tela sliznicami. V kombinácii s vitamínom D3 v prípravku A+D3 Premium vďaka svojej znásobenej antioxidačnej aktivite pri včasnom preventívnom užívaní podporuje prirodzenú odolnosť organizmu, je účinnou pomocou pri jeho ochrane pred kyslíkovými radikálmi.

Posilňujúce železo. Železo je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Ak pri tomto procese nastane porucha – dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do našich orgánov sa dostane menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina v organizme má na svedomí typické príznaky slabosti, únavy a zníženej výkonnosti. Železo zároveň podporuje fagocytózu – pohlcovanie a zničenie choroboplodných zárodkov bielym krvinkami – neurofilmi a makrofágmi. Odporúča sa preto u ľudí zvlášť náchylných na chrípku a prechladnutia.

Keďže niektorí pacienti preparáty železa horšie tolerujú – objavuje sa u nich zápcha alebo hnačka, tlaky v oblasti žalúdka či kovová pachuť v ústach, je vhodné siahnuť po špeciálnych prípravkoch s postupným uvoľňovaním do organizmu. Takýmto prípravkom je Železo s postupným uvoľňovaním. Vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl umožňuje telu dopĺňať železo postupne počas 10 až 12 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť.

Superrýchly zinok. Zinok stimuluje obranyschopnosť organizmu, urýchľuje rast imunitných buniek a zároveň brzdí delenie rinovírusov spôsobujúcich nádchu. Posilňuje teda telo v boji proti vírusom, a tiež zmierňuje a skracuje priebeh symptómov spojených s nádchou a prechladnutím. Lekári odporúčajú príjem zinku vo forme cmúľacích tabliet, kedy dochádza k priamemu pôsobeniu účinnej látky na sliznicu.

Mocný selén. Výskumy potvrdili, že selén posilňuje imunitu podporou tvorby protilátok. V bunkách pôsobí tak, že sa včlení do bielkovín v podobe aminokyseliny zvanej selenocysteín. Postará sa tak o vznik selenoproteínov, ktoré spomaľujú množenie chrípkových vírusov. Mimoriadnu moc selénu dokázali klinické skúšky – pri zvýšenom množstve selenoproteínov v bunkách sa vírusy množili desaťkrát pomalšie ako v bunkách, ku ktorým selén pridaný nebol. Optimálny je selén získavaný z pivovarských kvasníc, ktorý sa ľahšie vstrebáva a nezaťažuje tráviaci trakt.

Účinný životabudič koenzým Q10. Je nenahraditeľný pre bioenergetickú podporu životne dôležitých funkcií, pomáha opäť nabiť životné batérie každého človeka. Patrí mu kľúčová úloha pri produkcii energie a jej regulácii v organizme a zároveň slúži ako silný antioxidant v mitochondriách a lipidových membránach. Tieto rozsiahle bunečné štruktúry napomáha chrániťpred voľnými radikálmi. Vďaka antioxidačným vlastnostiam celkovo znižuje oxidačný stres, je preto nevyhnutné udržiavať jeho optimálnu hladinu.

Protizápalové omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Veľmi dôležitým faktorom zvyšujúcim funkčnosť imunity, je príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Ich okamžité využitie umožňuje čistý krilový olej získaný zo studenomorských planktónových kôrovcov (Omega-3 COMPLETE Super Krill). Fosfolipidová forma omega-3 mastných kyselín, ktorá je maximálne biologicky dostupná, zabezpečuje dopravu EPA a DHA mastných kyselín priamo do buniek! Čistý olej z kôrovcov je tiež zdrojom silného antioxidantu astaxantín. Ten je v porovnaní s antioxidantmi v klasickom rybom oleji (napríklad z lososa, sardiniek, tresky) 50-krát účinnejší! Jedinečná kombinácia týchto vysoko aktívnych látok zabezpečuje správne fungovanie biologických procesov v organizme a pomáha telo zbaviť zápalov.

Vitalizujúci ženšen. Výťažok z tejto byliny, ktorej kult prežíva už tisícročia, významným spôsobom podporuje telesnú, ako aj duševnú výkonnosť a znižuje únavu i vyčerpanosť. Ženšen napomáha urýchliť psychickú aj fyzickú regeneráciu, má priaznivý vplyv na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu voči infekciám a alergiám a tiež na znižovanie hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Pomáha odbúrať pocity prílišného vypätia, dýchacie ťažkosti a rovnako aj svalové kŕče po výraznej fyzickej námahe.

Prírodné antibiotikum – cesnak. Cesnaku sa už stáročia pripisujú antibakteriálne, antimykotické a antivirózne účinky, ktoré pomáhajú zdolávať infekcie, vďaka čomu cesnak v období chrípok a prechladnutí pozitívne ovplyvňuje liečbu ochorení horných dýchacích ciest a posilňuje imunitu. Podporuje tiež zdravie kardiovaskulárneho systému, pôsobí pri znižovaní vysokého krvného tlaku, upravuje hladinu cholesterolu a zlepšuje metabolizmus tukov a cukrov. Prírodný výťažok z cesnaku SUPER Garlic Oil vo forme nerafinovaného cesnakového oleja v kapsliach poskytuje všetky výhody a účinky čerstvého cesnaku bez nežiaducej charakteristickej arómy.

Povzbudzujúca echinacea. Echinacea vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom podporuje zdravé budovanie imunitného systému. Stimuláciou telesnej imunity pôsobí preventívne proti infekčným ochoreniam, najmä horných dýchacích ciest. Pomáha zmierniť príznaky nádchy a chrípky, skracuje priebeh infekcií očí, uší a bolesti zapáleného hrdla. Jej včasné užívanie v chrípkovom období môže zabrániť prepuknutiu choroby.

Jedinečné huby. Vysoký účinok štandardizovaných čistých extraktov húb (reishi, chaga, shitake, korálovec) a cesnaku v unikátnom prírodnom prípravku Jamieson Mushroom posilňuje imunitu tou najprirodzenejšou cestou. Výťažky týchto prírodných látok sa vyznačujú antivírusovými, antibakteriálnymi, ako aj antialergickými účinkami. Povzbudzujú prirodzenú imunitnú odpoveď buniek a ich podporný terapeutický účinok potvrdili mnohé klinické štúdie.

Zaraďme do svojej stravy probiotiká!

V dennej strave pamätajme na kyslé mlieka, jogurty so živými baktériami, kyslú kapustu alebo inú fermentovanú zeleninu či kvalitné prírodné výživové doplnky s obsahom laktobacilov a bifidobaktérií, ktoré napomáhajú správnemu zloženiu črevnej mikrobiálnej flóry. Zlepšujú funkciu črevnej slizničnej bariéry – zabraňujú prichytávaniu sa patogénov na črevných stenách, pôsobia protizápalovo a regulujú tak imunitu správnym smerom. Významné poslanie pri udržiavaní a obnovovaní črevnej mikroflóry má napríklad prípravok Essentials Probiotic s obsahom 10 miliárd živých baktérií 14 kmeňov. Jeho súčasťou je i prebiotická vláknina inulín z koreňa čakanky, ktorá pozitívne ovplyvňuje rast a množenie prospešných baktérií. Prípravok má priaznivý účinok aj pri črevných poruchách spojených s antibiotickou liečbou.

 - Popri antioxidačnej podpore vyčerpaného organizmu sa vedome snažme tiež zmierniť stres, ktorému sme denne vystavení. K tomu napomôže dostatok spánku, vhodné relaxačné metódy, ako napríklad joga alebo autogénny tréning, a taktiež aktívny, ako aj pasívny odpočinok.

- Zároveň dbajme o to, aby sme náš vyčerpaný organizmus neoslabovali niektorými zlozvykmi, ako sú fajčenie či konzumácia alkoholu.

- Vpustime do svojho života svieže myslenie. Pozitívne myslenie nie je žiadna mágia, ale naše psychické naladenie, ktoré umožňuje komplexne využívať náš vnútorný potenciál, myšlienky, emócie a chovanie. Umožní nám šíriť okolo seba optimizmus, rozdávať ho iným. A to bude náš najlepší príspevok k zvýšeniu imunity.

A čo ak už vírus chrípky vyčíňa?

Ovplyvnime, čo môžeme ovplyvniť! Predovšetkým v najvyššej možnej miere obmedzme možnosť kontaktu s ním:

- zredukujme na minimum cestovanie v prostriedkoch hromadnej dopravy, ako aj pobyt v spoločnosti väčšieho množstva ľudí

- možnosť infikovania eliminujme častejším vetraním doma i na pracovisku

- zvlhčujme vzduch v interiéri – suchý vzduch totiž vysušuje sliznice dýchacieho ústrojenstva a sú tak citlivejšie na útok vírusov. Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, v ktorej spíme, navyše posilňuje spánok a zdravý nočný odpočinok povzbudzuje obranné mechanizmy organizmu

   
Vrátiť sa na začiatok