Päť spôsobov, ako zvýšiť svoj melatonín

Nedostatočný spánok môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a depresia.

Päť spôsobov, ako zvýšiť svoj melatonín

Takmer jedna štvrtina Kanaďanov trpí poruchami spánku, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby ovplyvnili ich celkové zdravie. Spánok je jednou z prirodzených obranných funkcií tela a je nevyhnutnou súčasťou jeho mechanizmu boja proti chorobám. Vedci zistili, že nedostatočný spánok môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a depresia. Tu je päť spôsobov, ako zabezpečiť, aby ste mali dostatok melatonínu na podporu dobrého nočného spánku:

Počas noci udržujte tmu

Expozícia nočného svetla narúša produkciu melatonínu a zasahuje do spánku. Výskum ukazuje, že nemusíte ani vidieť svetlo, aby ste rušili váš spánok. Takže ak v noci vstanete a pôjdete do kúpeľne, nechajte sltmené svetlá. Nízka produkcia melatonínu zvýši chuť na jedlo a hormóny hladu na druhý deň.

Vychutnajte si denné svetlo počas bdelých hodín

Rovnako ako svetlo počas noci zasahuje do produkcie melatonínu, neadekvátne vystavenie svetlu počas dňa tiež narúša prirodzené cykly melatonínu v tele. Tmavé zimné mesiace môžu byť preto obzvlášť náročné. Menej hodín denného svetla v kombinácii s menším množstvom melatonínu blokuje náš šťastný hormón, serotonín, čo spôsobuje výkyvy nálady a chuti k jedlu.

Získajte dostatok melatonín-posilňujúcich potravín vo vašej dennej strave

Zvýšením melatonínu prostredníctvom jedla môžete prirodzene zvýšiť produkciu našich hormónov proti starnutiu a spaľovaniu tukov. Medzi vhodné voľby potravín patrí ovos, kukurica, ryža, jačmeň, zázvor, paradajky a banány. Vápnik a horčík sa tiež podieľajú na produkcii melatonínu.

Zlepšite svoj regeneračný spánok užívaním melatonínu

Požadovaná dávka sa individuálne líši pri každom jedincovi, avšak melatonín sa má užívať 30 minút až jednu hodinu pred spaním, najlepšie nalačno. Melatonín by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy a pred vedením vozidla. Užívanie melatonínu v noci zabezpečuje hlboký spánok 4 stupňa, ktorý pomáha blokovať uvoľňovanie kortizolu, nášho stresového hormónu. To nám nielen pomáha, aby sme sa nasledujúci deň cítili sviežejšie, ale dáva nám pokyn, aby sa naša strava využívala skôr ako palivo, než aby sa ukladala v tele v podobe tuku.

Vyhnite sa užívaniu liekov na predpis, ktoré inhibujú produkciu melatonínu niekoľko hodín pred spaním

Lieky inhibujúce melatonín zahŕňajú beta blokátory, blokátory kalciových kanálov, lieky proti úzkosti, nesteroidné protizápalové lieky, steroidy a niektoré antidepresíva. Ak užívate niektorý z nich, vyhnite sa jeho užívaniu v hodinách tesne pred spaním, ak je to možné.

   
Vrátiť sa na začiatok