dTest preveril kvalitu výrobkov s vitamínom D na trhu

Prestížny časopis dTest podrobil testu kvality výživové doplnky s obsahom vitamínu D3. Medzi najlepšími sa umiestnili Jamieson Vitamín D3 1 000 IU 100 tbl. s výsledkom VEĽMI DOBRE, ako aj Jamieson Vitamín D3 Kids 400 IU 100 tbl., tiež s výsledkom VEĽMI DOBRE.

dTest preveril kvalitu výrobkov s vitamínom D na trhu

Výskum tohto super vitamínu neprestajne prináša nové poznatky. Početné štúdie upozorňujú na súvis medzi nedostatkom slnečného vitamínu D3 a celým radom civilizačných ochorení, vrátane kardiovaskulárnych, osteoporózy, cukrovky, ochorení horných a dolných dýchacích ciest, ako aj rizikom vzniku mnohých autoimunitných chorôb (reumatoidná artritída, zápalové choroby čreva, skleróza multiplex, psoriáza) či onkologických ochorení. Do popredia čoraz viac vystupujú účinky vitamínu D3 v súvislosti s jeho úlohou v boji proti vírusom, vrátane nového koronavírusu, ktorého agresívny útok je postrachom celej zemegule, najmä u ľudí so zníženou imunitou, ktorí sú najohrozenejšou skupinou jeho vyčíňania.

Chýba 60 % populácie

Vitamín D3 vzniká v ľudskom tele po vystavení pokožky ultrafialovému žiareniu – jeho dostatočná dávka sa získava asi po 20-minútovom slnení. Avšak pre vyhýbanie sa slnečným lúčom vplyvom nie najšťastnejšej osvety, došlo v uplynulých 20 rokoch k epidémii, ba až pandémii jeho nedostatku. Lekári čoraz častejšie upozorňujú na rapídny pokles vitamínu D3 v organizme detí i dospelých. Jeho deficit sa vyskytuje celosvetovo, patrí k mimoriadne frekventovaným poruchám zdravia. Podľa výskumov absenciou vitamínu D3 trpí viac ako 60 % populácie.

Jeho dopĺňanie nevyhnutnosťou

Odborníci upozorňujú na potrebu vyšetrovať koncentráciu tohto vitamínu v krvi a zdôrazňujú nevyhnutnosť dbať počas celého roka o jeho primerané dopĺňanie. Optimálna hladina vitamínu D3 v krvi je medzi 75 a 150 nmol/l a v zimnom období ju podľa ostatných údajov WHO nedosahuje ani 5 % seniorov... Účinný spôsob, ako zvýšiť hladinu vitamínu D3 je podľa odborníkov jeho príjem v množstve od 1 000 IU do 2 000 IU denne a pri jeho vysokom deficite – znížená imunita, osteoporóza, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia i niekoľkonásobne viac. Keďže jeho nedostatočná hladina sa zaznamenala aj v materskom mlieku, je podľa pediatrov nevyhnutná jeho suplementácia už od narodenia. U novorodencov od 1. mesiaca a väčších detí odporúčajú lekári príjem 400 IU vitamínu D3 denne, najlepšie formou kvapiek; u väčších detí (od 2 rokov) aj v cmúľacích tabletách.

Vitamín D je v tuku rozpustný vitamín, a tak pre jeho optimálne vstrebávanie je vhodné zapiť ho mliekom, jogurtovým nápojom či iným mliečnym nápojom s obsahom tukov.

Vedeli ste, že vysoko účinný vitamín D – Quali-DTM – v prírodných prípravkoch Jamieson sa vyrába z najčistejšieho lanolínu na svete, vyextrahovaného z ovčej vlny? Lanolín je bohatý a obnoviteľný zdroj vitamínu D. Získava sa zo slnkom zaliatej vlny oviec, ktoré žijú na vysočinách Austrálie a Nového Zélandu. Spracovanie prebieha dômyselným patentovaným výrobným postupom, výsledkom ktorého je čistá prírodná forma vitamínu D farmaceutickej kvality. 

   
Vrátiť sa na začiatok