Vitamín života – B12

Vitamín B12 ovplyvňuje široké spektrum životných pochodov, od rastu a delenia buniek a tvorby červených krviniek až po premenu živín z potravy na využiteľnú energiu.

Vitamín B12 ovplyvňuje široké spektrum životných pochodov, od rastu a delenia buniek a tvorby červených krviniek až po premenu živín z potravy na využiteľnú energiu. Podporuje nervovú činnosť, zlepšuje psychickú rovnováhu, má kľúčový význam pri látkovej premene a najnovšie štúdie poukazujú na jeho schopnosť znižovať hladinu rizikového homocysteínu v krvi. Odhaduje sa, že jeho deficitom vo svetovom meradle trpí pätina ľudstva.

Aj napriek tomu, že množstvo vitamínu B12 (kobalamínu), na ktoré si náš organizmus nárokuje za celý svoj život, zodpovedá veľkosti obilného zrnka, jeho životodarné účinky sú viac než obdivuhodné:

– potrebujú ho krvinky i bunky – je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, podporuje výstavbu deoxyribonukleovej kyseliny, zúčastňuje sa na množení všetkých buniek, ich raste i dospievaní.

– pomáha metabolizovať cukry, tuky a bielkoviny – premena týchto látok priamo vplýva na rast, svalovú činnosť, prejavy dráždivosti, bioelektrické deje, vylučovanie, závisí od nej každý fyziologický jav v našom organizme.

– dobíja nás životnou energiou – nedostatok vitamínu B12 spôsobuje úbytok karnitínu, ktorý loví v krvi molekuly tukov a dopravuje ich do mitochondrií – bunkových elektrární a ich spracovaním sa získava potrebná energia. Bez spolupráce karnitínu zostáva hladina tukov v organizme vyššia a škodlivejšia, tvorba energie stagnuje.

– ovplyvňuje pocit šťastia – vitamín B12 sa nepriamo zúčastňuje na výrobe tzv. látok dobrej nálady – metionínu, serotonínu a dopamínu. Toto trio vplýva na pocit šťastia, radosti, optimizmu, vyrovnanosti, pomáha zmierňovať stres a depresie a podporuje pokojný spánok.

– napomáha zabrániť poškodeniu nervov – je nevyhnutný v prevencii vzniku neurologických porúch, podporuje tvorbu myelínu, lipoproteínovej vrstvy, ktorá pokrýva a chráni nervové zakončenia. Jeho existencia a správna distribúcia je dôležitou podmienkou správneho fungovania centrálnej  i periférnej nervovej sústavy. Bez vitamínu B12 sa myelín odbúrava a keď sa príliš stenčí, poodhalia sa nervy. Následne sa môžu objaviť varovné signály jeho nedostatku: pocit necitlivosti v končatinách, mravčenie a tŕpnutie v nich.

– má pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie – výskum potvrdil, žespolu s vitamínom B6 a kyselinou listovou pomáha znižovať hladinu homocysteínu v krvi a redukovať tak riziko vzniku srdcových chorôb. Vysoká hladina homocysteínu môže mať na svedomí poruchy v hospodárení s kyslíkom, poškodzovanie vnútornej výstelky ciev, spájajú sa s artériosklerózou, infarktom, zhoršujúcim sa stavom Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby i ďalšími civilizačnými ochoreniami.

– priaznivo pôsobí na zdravie seniorov – hodnoty vitamínu B12 v organizme výrazne klesajú s vekom, medicínske štatistiky potvrdzujú, že asi 20 % starších ľudí trpí jeho nedostatkom. Podľa niektorých výskumov je  hladina tohto vitamínu v krvi veľmi nízka aj u ľudí postihnutých Alzheimerovou chorobou. Keďže vitamín B12 podporuje zlepšenie pamäti a koncentrácie, ľudia vyššieho veku by mali dbať o jeho zvýšený príjem. Navyše tento vitamín pomáha pri svalovej slabosti i zápche.

– podporuje kondičnú prípravu športovcov – získanie objemu, rast svalovej hmoty a celkové posilnenie organizmu. Pomáha predchádzať svalovým kŕčom a urýchľuje regeneráciu pri pretrénovaní. Má veľký význam pre tvorbu svalových bielkovín.

Zdroje vitamínu B12

Vitamín B12 sa nachádza iba v živočíšnej potrave, teda napríklad v pečeni, hovädzom a jahňacom mäse, sardinkách, lososovi, tuniakovi, treske, vajíčkach, jogurte, plnotučnom mlieku, syre či tvarohu. Zo stravy sa ho však do nášho tela dostane iba 50 až 60 %, preto je vhodné dopĺňať si ho vo forme doplnkov výživy, zvlášť ak je s obsahom metylkobalamínu – najprirodzenejšej formy, ktorá je veľmi dobre organizmom zužitkovaná. Keďže ide o prírodnú formu vitamínu, dochádza k jeho rýchlejšej absorpcii a organizmus ho tak môže okamžite využiť.

V tejto jedinečnej forme s vysokou biologickou dostupnosťou vyrába vitamíny B12 kanadská firma Jamieson Laboratories Ltd. Prípravky sú farmaceuticky testované na zaručenie účinnosti a absolútnej klinickej čistoty – vďaka programu 360 Pure, ktorým spoločnosť Jamieson zaviedla do výrobnej praxe najnáročnejšie štandardy, podlieha totiž každý výživový doplnok z jej produkcie až 360 patentovaným krokom kvality. Výrobné postupy a kontrolné testy zabezpečujú maximálnu aktivitu a biologickú dostupnosť účinných látok. Najmodernejšia technológia biologicky aktívne látky chemicky nemení a nezbavuje prirodzených vlastností.

Odporúčanú dennú dávku vitamínu B12 v dobre vstrebateľnej forme metylkobalamínu možno pri pravidelnom užívaní organizmu dodať prostredníctvom prípravku Jamieson Vitamín B12 s obsahom 100 či 250 µg vitamínu B12/tbl., pri vysokej záťaži alebo deficite vitamínu B12 je vhodné siahnuť po doplnku Jamieson Vitamín B12 s obsahom 1 000 µg či 1 200 µg vitamínu B12/tbl. (napr. v drobných rozpustných tabletách s čerešňovou príchuťou alebo vo forme s postupným uvoľňovaním počas cca 9 hodín). Mimoriadnej popularite sa teší Jamieson vitamín B12 500 µg v spreji s mätovou príchuťou. Vďaka aerosólovej forme umožňuje jednoduchú aplikáciu, odporúča sa vstreknúť do úst 1 až 2-krát denne. Držať kontrolu nad homocysteínom umožňuje antihomocysteínová formula – prípravok Jamieson Vitamíny B6, B12 a kyselina listová

Účinná náhrada injekcií do svalu (intramuskulárneho podania)

Pri liečbe množstva ťažkostí súvisiacich s nedostatkom energie, trvalou vyčerpanosťou a únavou a pri rekonvalescencii pacientov sa na naštartovanie organizmu, napr. po operáciách, využívala doteraz injekčná aplikácia vitamínu B12, ktorá navodila vyvážený fyziologický stav a vliala nám znova do žíl chuť do života. Pri použití prípravku s obsahom metylkobalamínu môže byť rovnako efektívna aj orálna suplementácia vitamínu B12. Podľa klinických štúdií uskutočnených pri dávkovaní minimálne 1000 µg orálne podanie dokáže zvýšiť hladinu vitamínu B12 v krvi rovnako účinne ako injekcia do svalu, pričom je pohodlnejšie, menej stresujúce a väčšina pacientov ho lepšie toleruje.

 

Varovné signály nedostatku vitamínu B12

– únava a znížená koncentrácia

– neustála nervozita

– výkyvy nálad, depresie

– necitlivosť v rukách a nohách

– ťažkosti pri chôdzi

– problémy s artikuláciou

– zápaly v ústach

Ste vyznávačom vegetariánskej stravy? Bezpodmienečne sa postarajte o prísun vitamínu B12! Až 92 % vegetariánov totiž ani netuší, že majú jeho nedostatok. Príznaky jeho deficitu sa objavujú až po čase, keď sa všetky jeho telesné zásoby vyčerpajú.

Na absenciu vitamínu B12 pozor aj pri nízkej hladine žalúdočnej kyseliny alebo pri užívaní antacíd alebo liečiv na báze kyseliny acetylsalicylovej (aspirín, acylpyrín, anopyrín...).

Ohrození nedostatkom vitamínu B12 sú rovnako pacienti s poruchami trávenia, ako napríklad syndrómom dráždivého čreva, často sa opakujúcimi hnačkovými ochoreniami či celiakiou.

Pri onkologických ochoreniach je potrebné poradiť sa o užívaní vitamínu B12 s ošetrujúcim lekárom.

Viete, že...

... v roku 1922 lekár George Noyt Whipple z Rochesterskej univerzity zistil, že psy postihnuté zhubnou anémiou, sa vyliečili vysokými dávkami hovädzej pečene? Jeho zistenia inšpirovali ďalších dvoch lekárov – Georga Minoat a  Wiliama Murphyho, ktorí začali uskutočňovať klinický výskum – pacientom so zhubnou anémiou podávali 250 g pečene denne. Všetkým trom lekárom, ktorí sa podieľali na uvedenom výskume, bola vďaka objavu vitamínu B12, ktorého účinným zdrojom je práve hovädzia pečeň, udelená v roku 1943 Nobelova cena za fyziológiu a medicínu. Tento vitamín z radu vitamínov B-komplexu bol objavený ako posledný.

   
Vrátiť sa na začiatok