Štyri trendy v oblasti výživy pre rok 2017, ktoré stojí za to nasledovať

4 trendy v oblasti výživy a zdravia, ktoré budú témou roka 2017 a ktorých prijatie do vášho života by sa malo stať každodennou rutinou.

Každoročne vzniká rozruch okolo horúcich noviniek v oblasti výživy a wellness. Na niektoré trendy v oblasti zdravia je lepšie rýchlo zabudnúť. Avšak niektoré pretrvávajú a stojí za to „naskočiť do rozbehnutého vlaku“. Prinášame vám štyri trendy v oblasti výživy a zdravia, ktoré budú témou roka 2017 a ktorých prijatie do vášho života by sa malo stať každodennou rutinou.

TREND #1: Protizápalové teplé nápoje

Teraz nie je reč o káve. Tento rok budú v móde nápoje s bohatým obsahom prírodných protizápalových zložiek, ako sú napr. kurkuma a zázvor. A to je super! Zápal vo vašom tele totiž súvisí so všetkým od kožných problémov a nadúvania až po bolesť kĺbov a chronické ochorenia. Ak chcete rannú kávu nahradiť novým zdravým elixírom, vyskúšajte „zlaté mlieko latté“ – pripravené z mlieka získaného z orechov a korenia kurkumy. Kurkuma, rastlina príbuzná zázvoru, je trvalá bylina, ktorá rastie v južnej Ázii a je hlavnou zložkou kari korenia. Kurkumín, žltý pigment, ktorý sa získava z koreňa kurkumy, je najdôležitejšou účinnou látkou, ktorá sa v nej nachádza.

Na prípravu „zlatého mlieka“ u vás doma je potrebné v hrnci na strednom ohni zohriať 1 pohár orechového mlieka (mandľové, kokosové alebo z kešu orechov). Vmiešajte 2-3 PL medu a ½ PL vanilkového extraktu; zložte z ohňa a nalejte do mixéra. Pridajte 1 PL sušenej alebo nasekanej čerstvej kurkumy a zázvoru, 2 PL kokosového oleja a štipku škorice. Mixujte, kým sa nevytvorí pena – potom len vychutnávajte!

TREND #2: Nová definícia pohodlia

Možno ste sa pristihli, ako zdieľate tie rýchle 30-sekundové videá s receptami, ktoré kolujú po internete, alebo ako si v časovej tiesni prezeráte najnovšie mobilné aplikácie s donáškou jedla. Je to len pár príkladov, ktoré potvrdzujú, že práve toto sú „pohodlné“ jedlá budúcnosti.

V minulosti „pohodlie“ znamenalo zohriať si na večeru mrazené jedlo v mikrovlnke, alebo skonzumovať kúsok pizze cestou z práce. Avšak toto všetko bolo na úkor zdravého stravovania. V roku 2017 bolo pohodlie pozdvihnuté na úplné novú úroveň. Nová definícia zahŕňa zdravé a lahodné recepty, ktoré dokážete pripraviť za pár minút v malých dávkach na celý týždeň. A ak vás skutočne „tlačí“ čas, zdravé organické prísady vám dodávatelia doručia priamo pred dvere. Niet pochýb, že aj pri nedostatku času, ktorému čelí väčšina z nás, existuje množstvo spôsobov, ako sa stravovať zdravo.

Napriek značnému zlepšeniu v oblasti dostupnosti zdravých alternatív, ešte stále sa nájdu dni, keď sa u mnohých z nás otázka jedla dostáva do úzadia. Našťastie, trend „pohodlia“ zahŕňa aj multivitamíny, ktoré poskytujú 100 % dennej potreby vitamínov v jednej dávke. Denné užívanie multivitamínov je jednoduchý a pohodlný spôsob, ako pokryť nedostatok vitamínov, ktorý môže byť sprievodným znakom nášho hektického životného štýlu.

TREND #3: Dôraz na zdravé trávenie

V ostatných rokoch sa objavilo množstvo výskumov a poznatkov o význame tráviacej sústavy pre zachovanie nášho celkového zdravia a potraviny, ktoré sú naším „palivom“, sa stali populárnou témou diskusií.

Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré sú prítomné v našej tráviacej sústave. Pomáhajú v prevencii proti infekciám a posilňujú imunitný systém. Známym zdrojom probiotík je biely jogurt so „živými“ kultúrami. V súčasnosti pri príprave jedla doma, ako aj na pultoch obchodov, vidíme posun smerom k fermentovaným potravinám, ktoré nám umožňujú získavať čo najviac prospešných baktérií. Fermentácia je metóda konzervácie potravín, ktorá sa používa na zvýšenie trvanlivosti a chuti určitých potravín. Známe fermentované potraviny – kyslá kapusta, nakladaná zelenina, kefír, ako aj kombucha, kimči či miso, sú bohaté na probiotiká a ich konzumácia sa neustále rozširuje. Poobzerajte sa po nich vo vašom miestnom obchode, pretože čo sa týka podpory zdravého trávenia, vďaka svojim jedinečným vlastnostiam môžu urobiť zázraky. Pokiaľ je pre vás náročné zaradiť ich do jedálneho lístka, v tomto prípade je jednoduchým možným riešením výživový doplnok s obsahom probiotík. Ak sa chcete zoznámiť s komplexnou ponukou našich probiotík, kliknite sem.

TREND #4: Mäso je na „ústupe“, prichádzajú rastlinné bielkoviny

Začalo sa to „bezmäsitými pondelkami“, ale vyzerá to tak, že rastlinné bielkoviny sú v súčasnosti všeobecne akceptované. Dni, keď sme všetky proteíny získavali z mäsa, rýb, hydiny a mliečnych výrobkov, sú preč. V dnešnej dobe sa rastlinné bielkoviny objavujú nielen v občerstvení a prílohách, ale aj ako hlavné jedlo. Ide hlavne o konopné proteíny v práškoch na prípravu smoothie a energetických tyčinkách, nápoje získané z orechov (mandľové mlieko, mlieko z kešu orechov), orechy a tofu, ako aj pokrmy zo strukovín (fazuľa, hrach, cícer a šošovica). Uplatňovať tento trend vo vlastnej kuchyni je veľmi jednoduché a tiež nákladovo efektívne.

Tendencia konzumácie potravín rastlinného pôvodu sa stretáva s čoraz väčším ohlasom, keďže tieto potraviny majú význam pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o udržateľnosť životného prostredia i dobré životné podmienky zvierat.

Poznámka: Ak zvažujete, že vyskúšate tento rok trend konzumácie potravín rastlinného pôvodu, je dôležité, aby ste pri svojom stravovaní zvážili tiež dopĺňanie vitamínu B12. Tento vitamín z radu vitamínov B prispieva k správnej činnosti nervového systému a látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Vitamín B12 je možné získať len zo zdrojov živočíšneho pôvodu a fortifikovaných potravín. Ak chcete nájsť výživový doplnok vhodný pre vás, kliknite sem.

Čo si myslíte o týchto trendoch v oblasti zdravia a výživy? Máte nejaké ďalšie prognózy ohľadom toho, ktoré potraviny budú „in“ v najbližšej budúcnosti?

   
Vrátiť sa na začiatok