Rastlinné výťažky – tichí liečitelia

Výťažky rastlín – tisícročiami overený prostriedok na podporu zdravia. Dokážu priaznivo ovplyvniť obranyschopnosť nášho organizmu, našu vitalitu, výkonnosť, myslenie, koncentráciu, zrak, trávenie, spánok...

V „zelených” výživových doplnkoch kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson dostupných v lekárňach prinášajú ľudskému organizmu pohonné látky potrebné pre kvalitný život už 95 rokov. Rovnako dôležitá je ich funkcia liečiteľská i preventívna.

Štandardizovaný bylinný extrakt

Pri výrobe výživových doplnkov Jamieson sa rastlinné výťažky pripravujú vo forme štandardizovaných extraktov, t.j. výťažok je štandardizovaný na obsah určitej aktívnej látky. Pripravuje sa vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek, olejov. Obsah účinných zložiek je garantovaný v každej dávke a účinnosť zložiek je stabilná. V porovnaní s rovnakým množstvom nespracovanej suroviny (sušenej rastliny v prášku) zaručuje stály, opakovane dosiahnuteľný účinok pri najvyššom stupni bezpečnosti. Rovnaké množstvo sušených rastlín nezaručuje v porovnaní s extraktom permanentne ten istý účinok.

 

Prechladnutie a chrípka

Ničiť vírusy a baktérie pomáha echinacea, známa tiež pod názvom terčovka purpurová. Pôsobí liečivo aj preventívne proti prechladnutiu, pri zápale dýchacích ciest, vedľajších nosových dutín, chrípke i ušných infekciách. Považovaná je za prírodné antibiotikum. V jedinečnej kombinácii s výťažkami ďalších dvoch liečivých rastlín, cesnaku a zázvoru, pôsobí proti príznakom bežnej nádchy či chrípky, ako aj ďalším bakteriálnym, vírusovým alebo mykotickým zápalom. Vďaka obsahu účinných látok, vrátane polysacharidov, flavonoidov a esenciálnych olejov má silný stimulujúci účinok na imunitu. Štúdie ukázali, že pri užití Echinacey s cesnakom a zázvorom Jamieson už pri prvých príznakoch nádchy alebo chrípky, symptómy ochorení do 24 hodín úplne zmizli.

K posilneniu imunitného systému prispieva vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam tiež Cesnak bez zápachu. Blokovaním aktivity enzýmov, ktoré umožňujú choroboplodným organizmom vniknúť do tela, chráni organizmus pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Receptúra zbavená zápachu spôsobeného alicínom, ktorý má spolu s ajoénom a ostatnými zlúčeninami síry liečivé účinky na zápaly horných dýchacích ciest a zmierňuje bronchiálnu záťaž, poskytuje výhody čerstvého cesnaku.

Srdce a cievy

Prírodné výťažky cesnaku vo forme cesnakového prášku alebo čistého nerafinovaného cesnakového oleja zároveň priaznivo ovplyvňujú aj zdravie kardiovaskulárneho systému – pôsobia pri znižovaní krvného tlaku a napomáhajú znižovaniu hladiny cholesterolu a triglyceridov. Aj preto sa pri spomínaných ochoreniach indikujú ako vhodná doplnková terapia. Účinným zdrojom prírodných antioxidantov na podporu zdravého srdca je aj extrakt z červeného vína v prípravku Resveratrol. Chráni srdcovo-cievny systém, okrem iného tým, že znižuje tvorbu zlého a zvyšuje tvorbu dobrého cholesterolu. Je veľmi efektívny u hypertonikov. Bráni nadmernej zrážanlivosti krvi, je teda prevenciou trombózy. Aktivizuje schopnosť regenerácie zdravých buniek, bráni predčasnému starnutiu. Tento jedinečný prípravok poskytuje srdcu všetky výhody šiestich pohárov červeného vína, avšak bez alkoholu a kalórií. Získava sa z francúzskeho a talianskeho červeného hrozna bohatého na antioxidanty.

Spánok a nervová sústava

Výťažok z koreňa valeriány v prípravku Valeriána či výťažky 4 bylín – valeriány, chmeľu, mučenky a kocúrnika v prípravku Relax a spánok podporujú pokojný spánok, zmierňujú úzkosť a pomáhajú zvýšiť odolnosť organizmu voči stresu.

Oba doplnky výživy vďaka obsahu prírodných zložiek. využívaných skôr na uvoľnenie ako potláčanie symptómov, poskytujú pravý holistický prístup k zdraviu a pohode. Výživový doplnok Valeriána pripravený z extraktu koreňa valeriány rastúcej vo švajčiarskych Alpách pomáha navodzovať spánok, redukovať nervové napätie i úzkosť a odstrániť žalúdočné kŕče súvisiace s poruchami tráviaceho ústrojenstva. Pri poruchách zaspávania podporuje skrátenie času potrebného na zaspatie, spánok je tak kvalitnejší a hlbší; prípravok zároveň priaznivo ovplyvňuje snívanie. Keďže vitálne rastlinné zložky prípravku sa viažu na rovnaké receptory ako benzodiazepíny – často predpisované lieky pri  nespavosti a úzkosti, valeriána môže napomôcť zmierniť abstinenčné príznaky pri odvykaní od týchto psychofarmák. Valeriána je jemná a nenávyková, nespôsobuje rannú slabosť spojenú s bolesťami hlavy podobnú stavom po požití alkoholu a je tak vhodnejšou alternatívou vo forme prírodnej pomoci. Keďže valeriána vďaka svojim spazmolytickým vlastnostiam napomáha zmierňovať kŕče v tráviacom ústrojenstve, pôsobí tak ako účinný prírodný relaxačný prostriedok pri viacerých poruchách tráviaceho ústrojenstva, ktoré má na svedomí zvýšený stres.

Prípravok Relax a spánoknavodzuje upokojujúci spánok a zmierňuje nervové napätie a úzkosť bez toho, aby sa stal návykovým. Extrakt z koreňa valeriány s mierne sedatívnym účinkom prináša úľavu pri úzkosti a nadmernom nepokoji, výťažok zo šištíc chmeľu zmierňuje žalúdočné kŕče spôsobené nervozitou a zároveň napomáha zvýšiť odolnosť organizmu voči stresu. Reguluje dráždivosť bunečných membrán, čo zohráva dôležitú úlohu pri dráždivosti nervových buniek  a tým aj nervovej sústavy. Dokáže rýchle upokojiť náš nervový systém, vďaka čomu sú naše podráždené nervy znova schopné niesť záťaž. Kvet mučenky navodzuje upokojujúci spánok, vedecké štúdie potvrdili jej bezpečný utišujúci účinok aj u detí s hyperaktivitou či starších ľudí s neuralgickými bolesťami. Kocúrnik je vďaka svojej hlavnej aktívnej účinnej zložke – nepetalaktonu, jedinečným prírodným sedatívom. Liečivé účinky tejto rastliny sú široko akceptované a využívajú sa aj v mnohých výrobkoch pre deti (ako tonikum zmierňuje detskú koliku a pomáha pri prerezávaní zúbkov).

Protizápalový efekt, kĺby, kosti

Silným protizápalovým účinkom disponuje prírodný éterický oreganový olej s obsahom 80 % karvakrolu – účinnej látky so silnými antibkteriálnymi vlastnosťami. Je vhodný pre ľudí postihnutých plesňami, pri kvasinkovej, kožnej a slizničnej infekcii. Pomáha pri tráviacich, žalúdočných a žlčníkových problémoch, pri infekčných hnačkách, ale aj zápchach a postihnutí parazitmi. Pre svoje mukolytické a protikŕčové účinky pozitívne pôsobí pri infekciách dýchacích ciest, alergiách, astme. Olej organizmus chráni pred voľnými radikálmi – jeho silné antioxidačné vlastnosti znásobuje prítomnosť ďalšieho silného antioxidantu, vitamínu E. Najnovšie štúdie potvrdzujú vysokú účinnosť oreganového oleja na plesňové ochorenia kože a nechtov pri opakovanej aplikácii zvonka.

Prirodzenú úľavu od bolesti kĺbov vyvolanej zápalom podporujú jedinečné liečivé účinky známeho indického korenia, kurkumy, v prípravku Turmeric – Kurkuma. Kurkumíny, hlavné účinné látky prítomné v kurkume, zmierňujú poruchy trávenia, plynatosť a nadúvanie, napomáhajú eliminovať množenie baktérií v žalúdku (Helicobacter p.). Priaznivo pôsobia tiež na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a sú účinnýmochrancom pečene – dokážu jej pomôcť pri chronických problémoch, ako sú infekčné zápaly a pri prekonávaní žltačky. Pozitívne ovplyvňujú takisto liečbu pečene pri jej toxickom poškodení. Podľa výskumníkov s kurkumínmi súvisia aj ďalšie unikátne účinky tohto liečivého korenia – ukázalo sa, že napomáhajú inhibovať signálne dráhy v nádorových bunkách a spomaľovať aktivitu vzniku metastáz pri onkologických ochoreniach. Zabraňujú tiež tvorbe krvných zrazenín a tým ochraňujú organizmus pred náhlymi mozgovými cievnymi príhodami a srdcovým infarktom. Veľmi účinne chránia bunky mozgu pred degeneráciou a vznikom Alzheimerovej choroby. Sú silným antioxidantom, odstraňujú škody vyvolané voľnými radikálmi (napr. spalinami z cigaretového dymu).

Úľavu od bolesti svalov a kĺbov vďaka mierne hojivému efektu prinesie tiež výživový doplnok Body Guard, ktorý okrem kurkumy obsahuje ešte dve prírodné látky so silnými antioxidačnými a protizápalovými účinkami – bosweliu (kadidlovník) a zázvor. Zvyšuje prekrvenie stuhnutých tkanív a podporuje tak pohyblivosť kĺbov a optimálny svalový tonus. Kurkuma zároveň pomáha organizmus chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Boswellia podporuje jeho ochranu pred ochoreniami, ktoré vznikajú v dôsledku neliečených zápalov. Zázvor pozitívne ovplyvňuje vitalitu, energiu a pomáha proti únave.

Močový mechúr, prostata

Prírodnú voľbu liečby močových ciest ponúka brusnicový komplex Cranberry, ktorý je originálnym zdrojom prírodných látok: monosacharidu D-manózy a koncentrátu brusnicovej šťavy, ktoré účinne zabraňujú výskytu nežiaducich baktérií v močových cestách a priaznivo ovplyvňujú činnosť močového mechúra. D-manóza sa viaže na nepriateľské baktérie, najčastejšie Escherichia coli, a tým zabraňuje ich uchyteniu na močových cestách. Baktérie sa následne odplavujú močom von z tela. Protizápalovo pôsobiaci komplex pomáha pri akútnej a chronickej forme infekcie močových ciest a zároveň zvyšuje odolnosť proti nej. Obsah jednej kapsuly zodpovedá 10 g čerstvých brusníc alebo 237 ml brusnicovej šťavy.

Extrakt Serenoy plazivej v prípravku ProsteaseTM Saw Palmetto podporuje zdravú činnosť prostaty a močových ciest u mužov. Bylinka sa používa na zmiernenie urologických ťažkostí, ako je napr. neúplné vyprázdňovanie mechúra alebo časté denné a nočné močenie. Pomáha spomaľovať zdurenie prostaty a zápaly močového mechúra. Výživový doplnok ProsteaseTM  Saw Palmetto je bezpečná a účinná alternatíva syntetických liekov. Už pri prvých príznakoch nutkania na močenie počas nočného zobúdzania 1 až 2x za noc môžete smelo zahájiť osvedčenú prírodnú liečbu! Cieľom prevencie, resp. liečby počiatočného štádia ochorenia prírodnými látkami je snaha oddialiť zahájenie intenzívnej radikálnej medikamentóznej liečby.

Očista organizmu

O účinnú detoxikáciu a očistu organizmu sa postará jedinečný doplnok výživy Silybum marianum – Pestrec mariánsky, výťažok jednej z najstarších bylín, známej tiež ako strieborný bodliak či Kristova koruna. Semená pestreca obsahujú komplex bioflavonoidov nazývaný silymarín, ktorý ako účinný antioxidant prispieva k ochrane pečeňových buniek pred pôsobením voľných radikálov a toxínov – výskumníci ho označili za jednu z najefektívnejších prírodných látok na obnovu pečeňového tkaniva. Spoľahlivo vyženie jedy usadené v pečeni a zároveň pečeň zregeneruje a umožní jej plniť jej nenahraditeľnú funkciu pri spracovaní živín a látkovej výmene. Zároveň podporuje zdravú produkciu žlče, ktorá napomáha tráveniu a má priaznivý vplyv na odstránenie kožných problémov súvisiacich s nedostatočnou funkciou pečene.

Posilnenie pamäti a koncentrácie

K dôležitým rastlinným liečivám patria aj listy a semená zo stromu Ginkgo Biloba, najstaršieho stromu na zemi, ktoré pôsobia antioxidačne, zlepšujú prekrvenie a tým aj výživu mozgu, posilňujú pamäť a koncentráciu. V súčasnosti je výťažok z ginkga obrovskou nádejou pre ľudí trpiacich stareckou demenciou – napomáha spomaliť jej postup. V určitých prípadoch pomáha aj pacientom s Alzheimerovou chorobou. Výťažok z ginkga pôsobí tiež proti zhlukovaniu krvných doštičiek a tvorbe trombov. Je preto účinný pri liečbe stavov po infarkte srdca aj po náhlych  cievnych mozgových príhodách. Zmierňuje hučanie a zvonenie v ušiach (tinitus), stabilizuje produkciu spermií a zlepšuje potenciu.

Podráždenie a únava očí

Exktrakt z ginkga podporuje tiež správne prekrvenie očí – zvyšuje krvný prietok rozšírením krvných ciev. Pomáha tak pri poruchách periférneho prekrvenia, pozitívne ovplyvňuje mikrocirkuláciu krvi v očných cievach i kapilárach, znižuje priepustnosť ciev, má priaznivý vplyv na redukciu oxidačného stresu. Pozitívny efekt extraktu z listov ginkga sa zaznamenal nielen pri ochoreniach oka, ako je vekom podmienená makulárna degenerácia, ale aj pri diabetickej retinopatii, jednej z najzávažnejších komplikácií cukrovky. Symptómy podráždenia a únavy očí zmierňuje vysoko koncentrovaný extrakt z kanadských čučoriedok, ktorý obsahuje až 25 % antokyánov (červeného rastlinného farbiva), ktoré preukázateľne pomáhajú oku pri prechode zo svetla do tmy. Výťažok pozitívne ovplyvňuje nielen problémy pacientov postihnutých svetloplachosťou, ale i prácu vodičov, ktorí sa počas jazdy musia prispôsobovať častým zmenám, svetelných podmienok. Zároveň posilňuje očné kapiláry a zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v nich. Ocenia ho aj všetci, ktorí pracujú denne s počítačom a večer cítia „únavu očí” alebo pozorujú zhoršovanie zraku.

Vlasy, nechty, pokožka

Doslova za elixír mladosti a krásy možno vďaka jeho vlastnostiam označiť prípravok Silica na báze výťažku z prasličky roľnej, ktorý obsahuje štandardizovanú siliku (oxid kremičitý) s prírodnými flavonoidmi, saponínmi a minerálmi. Obnovuje pružnosť a pevnosť vlasov i nechtov a napomáha ich rastu. Súčasne ovplyvňuje sviežosť a mladistvý vzhľad pokožky, udržuje ju vláčnu a hebkú.

Predĺženie života a mladosti

Výťažky z niektorých rastlín, ktorých kult už prežíva tisícročia, sú prostriedkom na udržanie mladosti. Najzaujímavejší v tomto smere je ženšen (Ginseng). Je takmer 5 tisíc rokov známa bylina pochádzajúca z východnej Ázie (Kórea, Čína, Japonsko, ruská Sibír), ktorá významným spôsobom podporuje fyzickú i duševnú výkonnosť a znižuje únavu i vyčerpanosť. Má mrkvovitý dužinatý koreň, vetvením pripomínajúci ľudské telo (žen-človek, šen-koreň). Ženšen urýchľuje psychickú aj fyzickú regeneráciu, je schopný zvyšovať obranyschopnosť organizmu voči infekciám a alergiám a znižovať hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Je pokladaný za afrodiziakum, najmä u žien graduje sexuálnu žiadostivosť. Jeho účinky si pochvaľujú aj starší muži.

Nastolenie hormonálnej rovnováhy

Čistý rastlinný výťažok macy – nazývanej aj peruánsky ženšen, je prírodný povzbudzujúci prostriedok s obsahom obrovského množstva aminokyselín, enzýmov, vitamínov a minerálov. Vďaka obsahu množstva aminokyselín, ktoré sú stavebnými prvkami hormónov, priamo ovplyvňuje ľudský endokrinný systém a pomáha nastoliť v tele prirodzenú hormonálnu rovnováhu. A práve vďaka nastoleniu hormonálneho balansu darí sa mace vyladiť rozladené životné pochody a navrátiť tak telu fyzické i psychické zdravie. Podporuje zvýšenie telesnej sily a výkonu, ako aj fertility u oboch pohlaví – u mužov pozitívne ovplyvňuje kvalitu i počet spermií a u žien vývoj vajíčok. Zlepšuje nielen samotnú plodnosť, ale prispieva aj k zvýšeniu libida. Zvyšuje chuť na sex, pomáha pri liečbe mužskej impotencie, menštruačných poruchách, menopauze. Zásluhou obsahu organického, ľahko vstrebateľného vápnika a horčíka aj ďalších minerálov v optimálnej kombinácii zabraňuje odvápnenie kostí a je tak účinnou pomocou v boji proti osteoporóze. Zároveň má veľmi dobrý vplyv na urýchlenie hojenia zlomenín kostí.

S certifikáciou TRU-ID!

Certifikované logo TRU-ID udelené výživovým doplnkom Jamieson kanadským nezávislým programom certifikácie DNA – TRU-ID zaručuje, že pri kúpe prípravkov s rastlinnými extraktmi pacient získa prípravok takého zloženia, aké sa uvádza na etikete. Najnovšia technológia DNA sleduje špecifický botanický pôvod aktívnych zložiek, čím potvrdzuje ich pravosť. Aj tento fakt je potvrdením toho, prečo je Jamieson v Kanade najdôveryhodnejšou značkou.

   
Vrátiť sa na začiatok