Nikdy viac Sezónna emocionálna porucha s vitamínom D

Nedostatočná expozícia slnečnému žiareniu je spojená so zmenami nálad, chutí, poruchami spánku a priberaním na váhe.

Nikdy viac Sezónna emocionálna porucha s vitamínom D

Nedostatočná expozícia slnečnému žiareniu je spojená so zmenami nálad, chutí, poruchami spánku a priberaním na váhe. Podľa Kanadskej asociácie pre mentálne zdravie, 2-3% ľudí žijúcich v provincii Ontario môže trpieť Sezónnou emocionálnou poruchou. Je to forma sezónnej depresie, ktorá sa objavuje počas jesenných a zimných mesiacov.    

S vitamínom D porazíte Sezónnu emocionálnu poruchu

Vitamín D je významná živina produkovaná v tele pri pôsobení slnečného žiarenia. Rozsiahly výskum potvrdil, že existuje celý rad receptorov v mozgu, ktoré spájajú vitamín D s mentálnym zdravím. Výskum publikovaný v International Archives of Medicine z roku 2010 poukazuje na zvýšené riziko depresie u ľudí, ktorí majú nedostatok vitamínu D v porovnaní s ľuďmi, ktorí ho majú dostatok. Pravdou je, že dve tretiny ľudí žijúcich v Kanade má nízku hladinu vitamínu D. Každý by mal užívať 1000 IU jednotiek vitamínu D3 denne po celý rok na podporu celkového zdravia. Jamieson má rozsiahly rad kvalitných výživových doplnkov, čo sa týka vitamínu D. Môžete si vybrať zo širokého radu produktov, ako sú kvapky, kapsuly alebo chutné tablety na cmúľanie.

Ďalšie tipy ako sa vyhnúť Sezónnej emocionálnej poruche

1. Udržujte vašu myseľ a telo aktívne. Začnite robiť niečo čo vás baví. Choďte si zacvičiť, počúvajte hudbu alebo čítajte knihy. Cvičenie môže znížiť hladinu stresového hormónu, kortizolu, a zvýšiť hladinu endorfínov, ktoré sú hormónmi „šťastia“.

2. V zimných mesiacoch je bežné, že veľa ľudí odchádza do práce za tmy a taktiež sa z nej vracajú, kedy už nie je slnečné svetlo. Nadýchajte sa čerstvého vzduchu alebo sa choďte poprechádzať počas pracovnej prestávky. Niekomu môže pomôcť, ak vykonáva prácu pri okne a odostrie žalúzie. Svetelná terapia je dobrou voľbou pre tých, ktorí vidia dostatok denného svetla hlavne počas zimných mesiacov.

3. Udržiavajte imunitný systém na silnej báze. Boj proti prechladnutiu a chrípke môže pokaziť náladu aj tým najšťastnejším ľuďom- nieto ešte niekomu so Sezónnou emocionálnou poruchou. Našťastie vitamín D pomáha správne podporovať imunitný systém.

4. Naplánujte si zimný výlet s priateľom, kamarátmi alebo rodičmi. Štúdie ukazujú, že ľudia žijúci v severných zemepisných šírkach sú viac citliví na Sezónne emocionálne ochorenie, ako tí, ktorí žijú viac južnejšie.  

Ak žiadny z vyššie uvedených bodov nebol úspešný, môžete trpieť ťažšou formou depresie a mali by ste váš zdravotný stav konzultovať so zdravotným pracovníkom. Informujte sa u doktora o kognitívnej liečbe a rôznych možnostiach na prírodnej báze, ako napríklad užívanie doplnku výživy vitamínu B. 

   
Vrátiť sa na začiatok