Nedostatok železa hrozí hlavne ženám

Dlhodobá, postupne sa prehlbujúca anémia z nedostatku železa môže viesť až k poškodeniu orgánov, ktoré sú závislé od pravidelnej dostatočnej dodávky potrebného množstva kyslíka dopravovaného krvou – najmä mozgu a srdca.

Na deficit železa poukazujú lekári opakovane u žien, ktoré majú silnú menštruáciu, nedostatočnú výživu, alebo tento problém dostali do vienka už v genetickej výbave. Krvné skúšky u nich opätovne poukazujú na nižšiu hladinu hemoglobínu, ktorá sa často nezoptimalizuje ani po úprave životosprávy a obvyklej suplementácii. Mnohé ďalšie ženy však často o dlhodobom nedostatku železa vo svojom krvnom obraze ani netušia. Zápasia s nevysvetliteľnou únavou, zrýchleným pulzom, závratmi, bolesťami hlavy či nechutenstvom. Sú poblednuté, vypadávajú a rozdvojujú sa im vlasy a lámu sa im nechty. Ide o symptómy, ktoré ich môžu upozorňovať na nedostatok červených krviniek – ANÉMIU – v dôsledku deficitu železa.

Železo je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Pri absencii železa v organizme dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do našich orgánov sa dostáva menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina má na svedomí typické príznaky slabosti, zníženej výkonnosti spojenej často so spavosťou i spomínanými chybičkami krásy. Dlhodobá, postupne sa prehlbujúca anémia z nedostatku železa môže viesť až k poškodeniu orgánov, ktoré sú závislé od pravidelnej dostatočnej dodávky potrebného množstva kyslíka dopravovaného krvou – najmä mozgu a srdca.

Silná menštruácia a nevyvážené diéty oslabujú telo

Častou príčinou strát železa, predovšetkým u dospievajúcich dievčat a žien v aktívnom veku, sú gynekologické väčšie straty krvi spôsobené menštruáciou. Počas nej prichádzajú ženy približne o 1,3 až 1,5 mg železa denne a jeho príjem v potrave nestačí pokryť straty železa spôsobené silnejším krvácaním. Nedostatočný prísun železa v potrave môže byť tiež príčinou jeho absencie u žien, ktoré túžia po štíhlej línii – zodpovedajú zaň prísne diéty a nevyvážená či jednostranne orientovaná strava. Základom prevencie jeho nedostatku je návrat k vyváženej  strave s dostatočným obsahom železa.

Kde sa nachádza najviac železa?

Zásobárňou železa sú orechy, mandle, kakao, dyňové a slnečnicové semienka, celozrnné potraviny, pšeničné klíčky a otruby, zelená zelenina (šalát, mangold, čakanka), ovocie (brusnice, ostružiny, marhule, broskyne, slivky, jahody, ríbezle, figy – aj sušené), strúhaný kokos, strukoviny (sójové bôby, hrášok, šošovica), huby a jeho bohatým zdrojom sú tiež vaječný žĺtok, vnútornosti, kvalitné hovädzie i hydinové mäso a železité minerálky.

Dopĺňanie železa odporučí lekár až po potvrdení anémie na základe vyšetrení krvného obrazu – sleduje a vyhodnocuje predovšetkým hladinu hemoglobínu. Aká je jej optimálna hodnota? Normálny obsah hemoglobínu v krvi je u žien 120 až 168 g/l a u mužov 135 až 175 g/l. Ak sa pri krvnom rozbore zistí hladina hemoglobínu nižšia ako 110 g/l, hovoríme o anémii. Za ťažkú anémiu sa považuje stav, kedy hodnota hemoglobínu klesne pod 80 g/l. Tento stav však už vyžaduje transfúziu.


Anémia v tehotenstve ohrozuje zdravie dieťaťa

Dostatočný príjem železa je nevyhnutný aj pre normálny priebeh tehotenstva. V tele tehotných žien sa tvorí väčšie množstvo krvi, aby ňou bola dostatočne zásobená placenta – železo je potrebné na zvýšenie počtu červených krviniek matky na transport kyslíka pre dieťa aj pre tvorbu krvi dieťaťa. Dieťatko si vytvára zásoby železa na prvé mesiace života a telo matky potrebuje rezervu aj na pokrytie strát krvi pri pôrode. V gravidite ženský organizmus spotrebuje podstatne viac železa ako zvyčajne. Približne polovica tehotných žien ho však má nedostatok! Dbať o dostatočný prísun železa sa odporúča už od začiatku tehotenstva, v druhej a tretej tretine tehotenstva je nutné jeho príjem zdvojnásobiť. Jeho nedostatok totiž môže zapríčiniť málokrvnosť. Rozvíja sa pozvoľna a tehotná žena sa najviac sťažuje na únavu, slabosť a na to, že nemôže sústredene vykonávať svoju prácu. Je to dôležitý varovný signál, ktorý by žiadna budúca mamička nemal podceniť. Nedostatok železa v období tehotenstva môže byť príčinou neukončeného vývoja niektorých orgánov, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca a predčasného pôrodu. Optimálny príjem železa pomáha tiež zmierňovať pôrodné kŕče a bolesti a zlepšuje popôrodnú rekonvalescenciu a hojenie.

Riziková puberta

Anémia z nedostatku železa je pomerne častá aj v puberte, kedy sa detský organizmus rýchlo vyvíja, telo sa „vyťahuje” do výšky a zásoby železa zrazu prestanú postačovať. Počiatočným varovaním pre rodičov môžu byť i sťažnosti učiteľov na nepozornosť detí, zaspávanie pri vyučovaní, alebo naopak – na ich zvýšenú neposlušnosť. Anemické deti sú totiž často nervózne a ani pri najlepšej vôli sa nedokážu dlhší čas koncentrovať na učivo.

Či organizmus dospievajúceho človeka začne pociťovať nedostatok tohto minerálu, v značnej miere závisí od stravy. Deti, ktoré si kupujú namiesto obeda sladkosti, vyprážané hranolky či sendviče, si priamo o tento problém koledujú. Nevyhnutná je v prvom rade zmena stravovania.

O prísun železa by mali dbať tiež darcovia krvi a plazmy či športovci, pretože pri raste svalovej hmoty sa zvyšuje jeho spotreba – prostredníctvom myoglobínu sa podieľa na zásobovaní organizmu kyslíkom, využiteľným pri svalovej činnosti. Dopĺňať jeho hladinu by si mali najmä športovci s pravidelným aeróbnym tréningom – bežci, futbalisti, hokejisti, basketbalisti, cyklisti.

Prevencia nedostatku železa

Ako vyplýva z predchádzajúcich riadkov, základom prevencie nedostatku železa je vyvážená strava s dostatočným obsahom železa, v prípade potreby obohatená výživovými doplnkami s obsahom železa. Keďže suplementácia železa výživovým doplnkom prináša so sebou často aj vedľajší efekt – železo môže vyvolávať zápchu, ale hlavne je „ťažké” pre žalúdok a navyše aj „ťažšie stráviteľné” (tráviaci systém prijme asi len 1/10 z celej dávky), je vhodné siahnuť po špeciálnych prípravkoch, z ktorých sa železo lepšie vstrebáva. Takým je napríklad výživový doplnok Jamieson Železo 28 mg s vysoko vstrebateľným železom vo forme diglycinátu železnatého. Tím výskumníkov kanadskej firmy Jamieson Laboratories Ltd., ktorí sa dlhodobo zaoberajú testovaním organických foriem železa, ohľaduplnejších k žalúdku, ho pripravil s cieľom zredukovať sprievodné vedľajšie účinky príjmu železa v prevencii anémie, ako sú napr. nevoľnosť, poruchy trávenia, zápcha či hnačka, tlaky v oblasti žalúdka alebo kovová pachuť v ústach. Klinické štúdie potvrdili, že ide o formu železa, ktorá je v porovnaní s inými železnatými soľami omnoho šetrnejšia k tráviacemu systému. Navyše vstrebávanie železa tráviacim traktom výskumníci uľahčili obohatením prípravku o vitamíny B12, B2, kyselinu listovú a vitamín C, ktoré vytvorením vhodného prostredia v tráviacom trakte účinne napomáhajú zvýšiť biologickú dostupnosť železa – a tým jeho využiteľnosť. Vysoko efektívne tak podporujú tvorbu nových životaschopných červených krviniek a tým prevenciu anémie z nedostatku železa, ktorá by mohla viesť k oslabeniu imunity a znížiť tak odolnosť organizmu voči infekciám. U tehotných žien prítomnosť kyseliny listovej v tomto prípravku podporuje zároveň správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa a budúcu mamičku chráni pred rizikom potratu. Unikátnym prípravkom je aj Železo 35 mg s postupným uvoľňovaním na báze glukónanu železnatého, ktorý vykazuje taktiež výborné vlastnosti vstrebateľnosti železa. Vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl vyrobených patentovanou technológiou, umožňuje telu dopĺňať si železo postupne počas 9 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť.

Denná potreba železa

Adolescenti

– chlapci                            15 mg

– dievčatá                          18 mg

Dospelí

– muži 19 až 51 rokov       10 mg

– ženy 19 až 51 rokov       15 mg

Ženy po menopauze          10 mg

Tehotné ženy                     30 mg

Dojčiace ženy                    15 mg

 

Viete, že...

... nápoje s kofeínom a tanín v čiernom čaji zabraňujú vstrebávaniu železa a naopak vitamín C jeho vstrebávanie výrazne podporuje.

... v prípade, že železo a vitamín C dodávame organizmu formou výživových doplnkov, je vhodné užívať železo súčasne s vitamínom C. Podporíme tým využiteľnosť železa, jeho vstrebávanie sa zvýši až 5-násobne.

... blokádu pri vstrebávaní železa predstavuje vápnik – viaže sa so železom za vzniku solí.

... železo podporuje fagocytózu – pohlcovanie a zničenie choroboplodných zárodkov bielymi krvinkami – neutrofilmi a makrofágmi. Odporúča sa preto u ľudí zvlášť náchylných na chrípku a prechladnutie.

... deficit železa postihuje v Európe asi 15 až 17% žien. Najčastejšie udávanou príčinou jeho nedostatku je nepomer medzi príjmom železa a jeho stratou, najmä u žien so silným menštruačným krvácaním.

   
Vrátiť sa na začiatok