Napomáha mineralizácii kostí – aj v zrelom veku, čistí cievy, chráni pred kardiovaskulárnymi i onkologickými ochoreniami – Vitamín K2

Odhaduje sa, že v súčasnosti je osteoporózou a jej následkami ohrozená každá tretia žena a každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov.

Pôvodne sa predpokladalo, že v tuku rozpustný vitamín K2 je len jednou z foriem vitamínu K. Posledné výskumy však ukázali, že má v našom organizme jedinečnú biologickú „sólo” funkciu a tou je vychytávanie vápnika z extracelulárneho priestoru a jeho viazanie do kostí. A nielen to... Odborníci upozornili tiež na jeho dôležitú úlohu v metabolizme proteínovej cievnej steny a pri kontrole bunečného rastu.

Z aktuálnych výskumov vyplynulo, že obe základné formy vitamínu K, vitamíny K1 a K2 využíva naše telo rozdielnym spôsobom. Zatiaľ čo K1 je využívaný predovšetkým na zrážanie krvi a jeho hlavným orgánom pôsobenia je pečeň, K2 hrá dôležitú úlohu v udržiavaní zdravých kostí, znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení a v prevencii onkologických ochorení. Vyskytuje sa najmä v srdci, pľúcach, žalúdku, obličkách, chrupavkách a nervovom systéme, a to v podstatne vyšších koncentráciách ako vitamín K1.

Posilňuje kosti

Posledné zverejnené odborné informácie dokazujú, že vitamín K2 pomáha ukladať vápnik priamo do kostí a zubov a tým zabraňuje štádiu jeho usadzovania v cievach a mäkkých tkanivách. Vitamín D3 podporuje absorpciu vápnika v organizme, ale nezabezpečuje jeho ďalšiu distribúciu a smerovanie – na to je potrebný práve vitamín K2. Ten je akýmsi usmerňovačom vápnika priamo k určenému cieľu – jeho nedostatok spôsobuje narušenie stavby kostí a poruchy rastu. V kombinácii s vitamínom D3 je zárukou, že telo vápnik efektívne zužitkuje a predíde tak vzniku osteoporózy, úbytku kostného tkaniva, či ďalších porúch štruktúry kostí.

Odhaduje sa, že v súčasnosti je osteoporózou a jej následkami ohrozená každá tretia žena a každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Trpí ňou asi 8 % populácie a je považovaná za epidémiu tretieho tisícročia.

Z nedávnej štúdie holandských výskumníkov vyplynulo, že vitamín K2 pôsobí vysoko účinne pri zvyšovaní hladiny osteokalcínu, ktorý riadi budovanie kostí. Je nielen prevenciou osteoporózy, ale aj jej negatívnych dôsledkov – fraktúr kostí, t.j. dokáže zabrániť 60 % zlomenín chrbtice, 77 % zlomenín bedrového kĺbu a 81 % iných zlomenín.

Pozoruhodný výsledok priniesla sedemročná Framinghamská štúdia uskutočnená s 800 staršími mužmi a ženami, ktorá skúmala spojitosť medzi rednutím kostí v súvislosti s vekom a príjmom vitamínu K2. Vyplynulo z nej, že muži i ženy s príjmom vitamínu K2 približne 250 µg/deň mali o 65 % nižšie riziko zlomeniny krčku stehennej kosti, než muži a ženy s príjmom vitamínu K2 okolo 50 µg/deň.

Potešiteľný je tiež vyhodnotenie klinickej štúdie japonských vedcov, ktorí preukázali že vitamín K2 v kombinácii s vitamínom D3 úplne zastavuje úbytok kostnej hmoty a v niektorých prípadoch sa dokonca dokáže postarať o nárast kostnej hmoty u ľudí s osteoporózou.

Chráni cievy a srdce

Najnovšie poznatky potvrdili, že vitamín K2 pomáha vyplavovať nadmerné usadeniny z ciev a predchádzať tak kalcifikácii vencovitých tepien, čo má obrovský význam v prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Je tak vynikajúcou prevenciou ischemickej choroby srdca, má pozitívny vplyv na zvýšenie prietoku v cievach a napomáha zníženiu krvného tlaku pri hypertenzii.

Zaujímavé výsledky priniesla tzv. Rotterdamská štúdia, uskutočňovaná počas desiatich rokov kardiológmi a odborníkmi z oblasti výživy. Vyplynulo z nej, že ľudia s príjmom vitamínu K2 približne 250 µg/deň mali o 52 percent nižšie riziko rozvoja kalcifikácie tepien a o 57 % nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby v porovnaní s ľuďmi s pätinou tohto príjmu vitamínu K2!

Pomáha v prevencii onkologických ochorení

Aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme, pomáha vitamín K2 v prevencii onkologických ochorení. Ukázalo sa, že pomáha spomaľovať rast rakovinových buniek u pacientov s rakovinou pľúc, poskytuje ochranu u pacientov s rakovinou nosohltana, žalúdka, prostaty a užívanie jeho vyšších dávok je prínosom pri liečbe leukémie. Je tiež prospešný pre pacientov po rádioterapii.

Ďalšie pre ... pre vitamín K2

– Patrí  mu dôležitá úloha vo vývoji a starnutí nervového systému.

–  Na jeho nedostatok sú citlivé mozgové bunky, jeho absencia môže byť faktorom prispievajúcim k Alzheimerovej chorobe – podporuje totiž mozgovú aktivitu i vývoj pamäťových schopností.

– Je dôležitý pre správnu funkciu obličiek.

– Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov.

– Zlepšuje citlivosť na inzulín.

– Je účinný antioxidant, posilňuje imunitu a vitalitu.

Ako vitamín K2 získať?

Väčšinu potrebného vitamínu K2 získava náš organizmus aktivitou črevných baktérií, ktoré tento vitamín produkujú – pre jeho optimálny príjem je preto dôležité správne zloženie črevnej bakteriálnej flóry. Z potravy si zadovážime len asi 20 % vitamínu K. Nachádza sa najmä vo fermentovaných a živočíšnych potravinách – avšak iba mäso, vajcia a  mliečne produkty od zvierat, ktoré sa voľne pásli, majú dostatočný obsah vitamínu K2. Z fermentovaných výrobkov je na vitamín K2 bohatý sójový výrobok natto.

Ak vám tieto zdroje nie sú dostupné, odporúča sa pouvažovať nad dopĺňaním vitamínu K2 a jeho účinky zosilniť a podporiť vitamínom D3, pretože tieto dva vitamíny majú synergický účinok. Pre náš organizmus je dôležitý ich príjem v biologicky dostupnej forme. Náročné kritériá na čistotu, kvalitu vstupných surovín, ako aj štandardizovaných výrobných postupov, ktoré zaručujú vysokú akosť a optimálnu využiteľnosť oboch výživných látok, spĺňajú kanadské vitamíny Jamieson v prípravku K2 a D3, ktorý v súčasnosti obohatil ponuku slovenských lekární. 

Vitamíny K2 a D3 by nemali chýbať vo výbave lekárničky ľudí, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom, cievami a rednutím kostí, najmä u mužov i žien po „päťdesiatke”.  Ich príjem je dôležitý u žien s rozkolísanou alebo zníženou hormonálnou hladinou, obzvlášť v menopauze.
   
Vrátiť sa na začiatok