Mýty & Fakty o výživových doplnkoch

Mýty o výživových doplnkoch

Svet výživových doplnkov môže byť pre laika často mätúci. Stalo sa aj vám, že ste navštívili obchod alebo webovú stránku s cieľom vybrať si vhodný prípravok a skončili ste viac frustrovaní a nerozhodní ako predtým? Nie ste sami! Pri množstve protichodných informácií získaných z etikiet prípravkov či na internete môže byť ťažké oddeliť mýtus od reality. Poďme sa pozrieť na niektoré často kladené otázky a mýty, aby sme zistili, čo je skutočnosť a čo fikcia.

Mýtus 1 -  Ak sa zdravo stravujem, nepotrebujem užívať žiadne výživové doplnky

Realita:  Pravdou je, že dokonca aj ľudia, ktorí každý deň jedia vyváženú a výživnú stravu, môžu mať nutričné medzery v príjme živín (napríklad deficit vitamín D). Ukazuje sa, že väčšina obyvateľstva má nedostatok živín a nespĺňa odporúčaný denný príjem základných živín, ako sú vitamíny a minerály. Existuje na to mnoho dôvodov, ako sú napríklad zdravotné predpoklady, napríklad problémy s absorpciou živín, výber potravín a meniace sa poľnohospodárske postupy, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu pôdy a následne dostupnosť výživných látok.

Mýtus 2 – Všetky výživové doplnky sú vyrábané rovnako

Realita: Medzi výživovými doplnkami a technologickým procesom ich prípravy je veľké množstvo variácií a rozdielov. Takže nie všetky výživové doplnky sa vyvíjajú a vyrábajú rovnako! Môžu sa výrazne líšiť na základe spôsobu získavania surovín a ingrediencií,  postupov ich spracovania, procesov balenia a zabezpečenia kvality a testovania. Existuje veľké množstvo produktov s falšovaným obsahom nezverejnených látok na etikete. Vždy teda sledujte aktivity výrobcov počas cesty výživového doplnku až ku konečnému spotrebiteľovi – od získavania  surovín cez prepravu, spracovanie a balenie. Kvalita, čistota a testovanie by mali byť najdôležitejšími prioritami akéhokoľvek kvalitného produktu, aby spĺňal a prekračoval priemyselné normy. Pre viac informácii o  zabezpečení kvality a testovania doplnkov výživy vyskúšajte Jamieson’s 360 Pure promise!.

Mýtus 3 – Ak je výživový doplnok drahší, znamená to, že je lepší

Realita: Cena výživového doplnku nemusí byť odrazom jeho kvality. Ľudia majú často pocit, že čo je drahé, je i lepšie. Pravdou však je, že kvalita a značka výživových doplnkov znamenajú viac ako cena.  Hľadajte produkty, ktorých výrobca sa riadi priemyselnými a vládnymi smernicami, kompletným prísnym testovaním kvality a čistoty prípravkov a rešpektuje a zohľadňuje testovacie štandardy tretích strán. Pri výbere výživových doplnkov je najdôležitejším kritériom kvalita.

Mýtus 4 – Čím viac výživových  doplnkov budem užívať, tým budem zdravší

Realita: Viac nie je vždy lepšie. Užívanie výživových doplnkov formou náhrady stravy sa nikdy nevyrovná času, ktorý venujete starostlivosti o svoje zdravie. Cieľom výživových doplnkov je poskytnúť telu dodatočnú podporu. Nenahrádzajú však základné potreby optimálnej životosprávy, ktorými sú príjem výživných potravín, fyzická aktivita, primeraný spánok a mentálne zdravie.

Mýtus 5 – Každý z nás potrebuje rovnaké množstvo vitamínov

Realita: Organizmus každého z nás je unikátom a telo každého jednotlivca svoje špecifické potreby pre príjem makroživín i mikroživín podľa konštitúcie, úrovne fyzických a psychických síl, ako aj veku. Jednotný prístup pre všetkých nefunguje kvôli jedinečnosti každého z nás!

Kľúčové poznatky:

• Väčšina ľudí potrebuje doplniť aspoň niekoľko druhov živín denne, aby organizmu vynahradili ich stratu alebo nedostatok.
• Nie všetky výživové doplnky sa vyrábajú rovnako a preto je potrebné zamerať sa pri ich výbere na hľadanie kvality – čistotu produktov a ich zložiek, a tiež výrobné postupy a kontrolné testy zabezpečujúce maximálnu aktivitu a biologickú dostupnosť účinných látok.
• Nadmerné užívanie výživových doplnkov vás neurobí zdravšími, ak sa najskôr nezameriate na optimálnu stravu a správny životný štýl.
• Požiadavky na príjem živín sa menia počas každej etapy života, na základe biologických rozdielov, úrovne aktivity a mentálneho zdravia.

Referencie

  1. Government of Canada. Food Fraud. Accessed Sept 22, 2020 at: https://www.inspection.gc.ca/food-safety-for-industry/information-for-consumers/food-safety-system/food-fraud/eng/1548444446366/1548444516192
  2. Government of Canada Adulteration of Natural Health products. Accessed Sept 22, 2020 at: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/healthy-living/your-health/medical-information/adulteration-natural-health-products.html   
   
Vrátiť sa na začiatok