Lyzín – nenahraditeľná aminokyselina

Lyzín je jedným zo základných stavebných kameňov proteínov, zohrávajúcich strategickú úlohu pri mnohých životných pochodoch.

Pomáha v boji proti vírusom, podporuje duševnú aktivitu

Lyzín je jedným zo základných stavebných kameňov proteínov, zohrávajúcich strategickú úlohu pri mnohých životných pochodoch. Táto esenciálna aminokyselina sa stará sa o zlepšenie nášho zdravotného stavu pri vírusových a zápalových infekciách, pomáha nás chrániť pred vznikom oparov, pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a tým aj pevnosť kostí, napomáha zlepšiť hojenie rán a zlomenín, uľahčiť trávenie, znížiť komplikácie pri cukrovke, skvalitniť kardiovaskulárne zdravie, zmierniť stres a zvýšiť duševnú čulosť… Je teda doslova nezastupiteľnou univerzálnou aminokyselinou.

Zlepšuje imunitu, pomáha pri herpese

Lyzín patrí medzi jedinečné vysoko účinné stimulátory imunity. Podieľa sa na tvorbe kolagénu – základného proteínu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách. Posilňuje tak ich pevnosť a celistvosť, vďaka čomu napomáha zabraňovať rozširovaniu infekcií v tele. Pomáha tlmiť mnohé bakteriálne i vírusové infekcie. Môže pozitívne ovplyvniť napr. bolestivý opar, ktorý spôsobuje vírus herpes simplex – obzvlášť účinne pôsobí proti vírusom pásového oparu. Výskumníci z Marylandskej univerzity, ktorí sa dlhodobo venujú skúmaniu účinkov lyzínu, vo svojej štúdii venovanej účinku lyzínu na herpex simplex poukazujú na fakt, že pri tomto vírusovom ochorení zohráva dôležitú úlohu vysoká hladina arginínu (aminokyselina, ktorá vzniká v pečeni a obličkách). Vírus herpex simplex totiž vyžaduje arginín pre svoju replikáciu a vysoká hladina lyzínu tento proces potláča. Cielenou suplementáciou lyzínu možno teda rozvoju tejto vírusovej infekcie zabrániť.

Podporuje vstrebávanie vápnika, budovanie kostí i svalov

Keďže lyzín sa podieľa na na tvorbe kolagénu, najrozšírenejšieho proteínu v ľudskom tele, ktorý je stavebným prvkom kostí, svalových vlákien a chrupavky a zároveň podporuje efektívne vstrebávanie vápnika, pomáha predchádzať zlomeninám kostí. Jeho nedostatok môže viesť ku ich krehkosti a je jedným z dôvodov, prečo majú ľudia s jeho deficitom oslabené kosti. Klinické štúdie potvrdili, že lyzín možno používať pri prevencii a liečbe osteoporózy. U pacientiek, ktoré užívali lyzín sa preukázala lepšia absorpcia vápnika a jeho menšie vylučovanie. Preukázalo sa, že lyzín súčasne zlepšuje využívanie mastných kyselín pri pohybovej aktivite, vďaka čomu podporuje vitalitu väzivových tkanív a chrupavky. Táto esenciálna aminokyselina je dôležitá na tvorbu bielkovín potrebných na stavbu buniek, tvoria sa z nich nové tkanivá, ktoré sa používajú na opravy poškodených častí. Vďaka tomu účinne napomáha regenerácii svalstva, hojeniu rán a zlomenín. Nedostatok lyzínu môže viesť k dlhšej rekonvalescencii a doba hojenia sa môže viditeľne predĺžiť.

Uľahčuje trávenie, pozitívne pôsobí pri cukrovke

Pravidelný príjem lyzínu podporuje činnosť tráviaceho ústrojenstva, najmä čriev, uľahčuje trávenie a vstrebávanie výživných látok. Zároveň má tiež priaznivý dopad na detoxikáciu organizmu od olova. Podľa štúdie realizovanej s pacientami s diabetom, lyzín napomohol zvýšiť sekréciu inzulínu a znížiť hladinu glukózy v krvi. Ukázala sa jeho dôležitá úloha u pacientov s prvými príznakmi diabetu – potešujúca je jeho schopnosť napomôcť zabrániť glykácii krvných bielkovín a ochrániť ich tak pred poškodením očí a nervových buniek.

Symptómy nedostatku lyzínu:

• strata chuti do jedla
• nadmerné vypadávanie vlasov
• neschopnosť koncentrácie
• únava
• pochmúrna nálada
• krvou podliate oči
• obličkové kamene
• anémia
• ochromený rast
• nevoľnosť
• závrate

 

Skvalitňuje kardiovaskulárne zdravie

Jedným z nezanedbateľných efektov lyzínu je aj zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému. Lyzín priaznivo ovplyvňuje cievy a srdce a blokovaním tvorby triglyceridových a cholesterolových usadenín v krvi pomáha predchádzať ateroskleróze. Uľahčuje prúdenie krvi cievami bez usadzovania tukov a vytvárania škodlivých aterosklerotických plátov na cievnych stenách. Tento účinok lyzínu je známy len niekoľko desaťročí a zaujímavosťou je, že za jeho objav bola udelená v roku 1987 Nobelova cena.

Pomáha s erekciou

Vďaka blokovaniu tvorby cievnych usadenín spomaľujúcich prietok krvi a zlepšeniu pružnosti ciev a prekrvenia pohlavnej sústavy zlepšuje erekciu.

Zmierňuje stres, pôsobí upokojujúco

Pri rozsiahlej štúdii sledujúcej účinky lyzínu na stres a chronickú únavu sa zistilo, že pri pravidelnom príjme lyzínu nastal viditeľný ústup chronickej únavy a táto aminokyselina efektívne pôsobila aj na zmiernenie stresu. Ukázalo sa, že lyzín pomáha znížiť stresom indikovanú úzkosť a môže tak čiastočne zabraňovať úzkostným reakciám, sprevádzaným napríklad hnačkou. Jeho suplementáciou môžu byť rovnako znížené vážne úzkostné symptómy pri schizofrénii, je však ešte potrebné preskúmať bezpečnosť vyšších dávok v súvislosti s dlhodobou liečbou.

Bdelosť lyzínu nad naším zdravím je teda výsledkom dlhodobého vytvárania komplexných mechanizmov, preto je dôležitý jeho systematický príjem.

 

Prirodzeným zdrojom lyzínu sú mäso – predovšetkým hovädzie, jahňacie, kuracie a ryby (losos, tuniak), mliečne výrobky (eidam, parmezán), vajcia, strukoviny (fazuľa, šošovica), zelenina (cibuľa, brokolica, zemiaky), quinoa, pšeno, amarant a tiež orechy (arašidové, vlašské, lieskové), produkty zo sóje či dyňové semienka.

Vďaka kanadskému výrobcovi prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd., ktorý priniesol riešenie vo forme výživového doplnku Jamieson Lyzín+ Zinok & Vitamín C, môžeme účinok lyzínu zakúsiť aj v optimálnej kombinácii s ďalšími zdraviu prospešnými látkami. Esenciálna aminokyselina lyzín spoločne so zinkom a vitamínom C výrazne podporujú posilnenie imunitného systému a priaznivo pôsobia na obranyschopnosť organizmu. Prípravok má vysokú antioxidačnú aktivitu, pomáha efektívne tlmiť priebeh niektorých vírusových infekcií – obzvlášť účinne pôsobí proti vírusu herpes simplex. Napomáha predchádzať či zmierňovať priebeh herpetickej infekcie u osôb s chronickým herpesom, ktorý môže v tele pretrvávať a pri oslabení imunity sa následne prejaviť v rôznej intenzite.

 

Triumf vlastného firemného výskumu

Lyzín i ďalšie prírodné výživové doplnky vyrábané kanadskou firmou Jamieson Laboratories Ltd. sú jedinečne navrhnuté, pripravené a kontrolované internými výskumnými pracovníkmi vo farmaceutických laboratóriách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. Možno ich označiť doslova za triumf vlastného firemného výskumu a vývoja. Sú farmaceuticky testované na zaručenie účinnosti a absolútnej klinickej čistoty – vďaka programu 360 Pure, ktorým spoločnosť Jamieson zaviedla do výrobnej praxe najnáročnejšie štandardy, podlieha totiž každý výživový doplnok z jej produkcie až 360 patentovaným krokom kvality. Výrobné postupy a kontrolné testy zabezpečujú maximálnu aktivitu a biologickú dostupnosť účinných látok. Najmodernejšie technológie biologicky aktívne látky chemicky nemenia a nezbavujú prirodzených vlastností.

Posila pre športovcov

Deficit lyzínu sa prejavuje často u športovcov, ktorí vykonávajú tvrdé a náročné tréningy. Jeho nedostatok je často sprevádzaný anémiou, spomalením hojenia rán, únavou, a taktiež dlhšou dobou regenerácie po tréningu. Príjem lyzínu u športovcov môže napomôcť zvýšeniu produkcie rastového hormónu a podporiť taktiež fyzický výkon. Keďže lyzín je stavebnou jednotkou proteínov, môže pozitívne ovplyvniť aj rýchlu regeneráciu a rast svalovej hmoty. Navyše pomáha produkovať kolagén, čo má priaznivý dopad na pevnosť chrupaviek a svalových tkanív, ktoré sú pri tréningu príliš namáhané.

Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) dávka lyzínu, ktorú by mal zdravý človek prijať, je 30 mg/kg telesnej hmotnosti alebo približne 2,1 g/70 kg telesnej hmotnosti.

http://www.who.int/nutrition/publications/nutrientrequirements/WHO TRS 935/en/

   
Vrátiť sa na začiatok