Karotenoidy – napomáhajú ľahšiemu a rovnomernejšiemu opáleniu
Slnečné lúče sú pre zdravý život nevyhnutné, no aj na ich pôsobenie sa treba náležite pripraviť. Vysoké koncentrácie voľných radikálov môžu totiž spustiť nespočetné reťazové reakcie, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k vysokej úrovni oxidačného stresu a tým k masívnemu poškodeniu tela. Napríklad pri prehnanom vystavovaní sa slnku a opakovanom spálení kože sa môžu prejaviť vo forme rakoviny kože. Preto uprednostnime postupné opaľovanie spolu s ochranou pred spálením.
Reťazovým reakciám voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunky, dokážu zabrániť antioxidanty, ktoré doslova bránia bunky tela pred ich útokmi. Tie sa ako ochranný val proti radikálom hromadia hlavne v pokožke. Systém funguje podobne ako pri ovocí, ktoré má väčšinu protilátok uložených vo svojej šupke. A tak je popri UV filtroch v ochranných krémoch a okuliaroch rovnako dôležitým riešením na ochranu pokožky pred spálením a rakovinou kože dostatočná zásoba antioxidačných látok v tele – zvonka aj zvnútra. Po ktorých antioxidantoch by sme mali siahnuť a kedy by sme mali s ochranou pred UV žiarením začať?
Liečivá sila ukrytá v paradajkách a aksamietnici
Dermatológovia i oftalmológovia odporúčajú preto dovolenkárom zvýšiť prísun karotenoidov – napríklad lykopénu či luteínu a zeaxantínu. Zdrojom karotenoidov je žlto, oranžovo a dočervena sfarbená zelenina i ovocie. Nájdeme ich napríklad v mrkve, paradajkách, marhuliach, broskyniach či nektarinkách, ale prítomné sú aj v zelenej zelenine – kapuste, brokolici či špenáte. V prípade ich nedostatočného príjmu v strave sa odporúča ich suplementácia – najlepšie formou doplnkov výživy z rastlinných výťažkov, ktoré v porovnaní so syntetickými prípravkami menej zaťažujú tráviaci trakt. Takými sú napríklad prírodné prípravky Jamieson Lykopén 10 000 µg z extraktu špeciálne vyšľachtených paradajok či Jamieson Luteín so zeaxantínom na báze výťažku z aksamietnice vzpriamenej. Lykopén chráni kožné bunky pred poškodením mitochondriálnej DNA, aktivizuje ich regeneráciu a napomáha pleti pri opaľovaní získať prirodzené hnedé sfarbenie. Pravidelný príjem luteínu so zeaxantínom pozitívne pôsobí na pevnosť a odolnosť očných ciev, zlepšuje reakcie očí citlivých na ostré svetlo a ochraňuje zrak pred nepriaznivými vplyvmi UV žiarenia. S ich dopĺňaním je vhodné začať pár týždňov pred plánovaným pobytom na slnku, pokračovať následne počas opaľovania a rovnako na udržanie krásneho opálenia aspoň 1–2 mesiace po dovolenke.
Účinná prevencia aj vďaka ďalším rastlinným extraktom a vitamínom
Jedinečným zdrojom prírodných antioxidantov sú tiež ďalšie bylinné extrakty, hoci výťažok z červeného hrozna v prípravku Jamieson Resveratrol či výťažok z hnedých rias v prípravku Jamieson Kelp, ktorý zároveň podporuje detoxikáciu organizmu.
Významnú úlohu v snahe docieliť zdravé opálenie zohrávajú aj hádam najznámejšie antioxidanty – vitamíny C, E, selén a koenzým Q10.
Odborníci radia dopĺňať si každodenne rovnako vitamín D3! Podľa najnovších výskumov sa na aktiváciu imunitných procesov v tele, zodpovedajúcich aj za ochranu pred poškodením buniek voľnými radikálmi, a to nielen pri opaľovaní, ale aj preventívne, odporúča hladina vitamínu D v krvnom sére 100 –125 nmol/l. U slovenskej populácie je však oveľa nižšia, veľmi často pod dolnou hranicou optima, čo je 50 nmol/l. Preto odborníci radia dopĺňať si vitamín D celoročne – napríklad prostredníctvom prípravkov Jamieson Vitamín D3 vyrobených dômyselnou patentovanou technológiou z čistého lanolínu, extrahovaného z vlny oviec žijúcich na vysočinách Austrálie a Nového Zélandu. Pripravené sú v rovnakej forme, akú telo produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu.
Výhody antioxidačných vitamínov na leto• Napomáhajú ľahšiemu a rovnomernejšiemu opáleniu |