7 príznakov, že zdravie vašich čriev bolo ohrozené

Črevná mikroflóra je komplexný, dôkladne vyvážený systém, ktorý hrá veľkú úlohu v regulácii telesných procesov od imunity a infekcií až po úzkosť a spánok.

Kedysi sa predpokladalo, že ľudské črevo fungovalo ako jednoduchý systém: spracovalo skonzumovanú potravu, absorbovalo živiny a zvyšky nevyužiteľnej potravy boli vylúčené z tela von. Ale vďaka prebiehajúcim výskumom dnes vieme, že črevná mikroflóra je komplexný, dôkladne vyvážený systém, ktorý hrá veľkú úlohu v regulácii telesných procesov od imunity a infekcií až po úzkosť a spánok. Ako v každom samoregulačnom biologickom systéme je kľúčom k udržaniu zdravia a vyváženého črevného prostredia – v tomto prípade, medzi biliónami „dobrých“ a „zlých“ baktérií, ktoré žijú vo vašom gastrointestinálnom trakte.

Nanešťastie, zlozvyky a stres moderného života môžu ovplyvniť tento krehký stav rovnováhy, vedúci k zdravotným ťažkostiam ďaleko presahujúcim tráviaci trakt. Ak sa obávate, že zdravie vašich čriev bolo ohrozené, tu je sedem príznakov, na ktoré si treba dať pozor pri snahe obnovenia vašej prirodzenej rovnováhy.

Nadúvanie

Ak ste mali nafúknuté brucho po veľkom jedle, možno poznáte nepohodlie z dôvodu nadúvania. A pokiaľ početné príčiny – vrátane umelých sladidiel, sýtených nápojov alebo jednoducho prehĺtania množstva vzduchu pri jedení – môžu spôsobiť nadúvanie, jedna z prehliadaných príčin vzniku zápalu vášho čreva. Jedna z obvyklých, nazvaných ako „črevné premnoženie baktérií“ vzniká, keď sa baktéria z vášho hrubého čreva rozšíri do tenkého čreva a prispieva k nepríjemnému pocitu nafúknutého brucha. Ak vás nadúvanie obťažuje, vyhýbanie sa umelým sladidlám a sýteným nápojom určite pomôže, ale konzumácia fermentovaných potravín alebo probiotických doplnkov môže taktiež prispieť k zmierneniu bolestivých postgastrálnych plynov.

Zápcha a hnačka

Hojdá sa vaše zdravie zažívacieho traktu medzi stavom zápchy a hnačky? Možno trpíte syndrómom dráždivého čreva, ktoré ovplyvňuje viac ako 5 miliónov Kanaďanov podľa Kanadskej nadácie zdravia zažívacieho ústrojenstva a vedie k nerovnováhe mikrobiologického prostredia v zažívacom ústrojenstve. Vedci upozorňujú na početné príčiny spôsobujúce tieto zmeny – vrátane užívania antibiotík, infekcií, podvýživy alebo v dôsledku diét a stres, ktoré idú ruka v ruke so zvýšeným nárastom syndrómu dráždivého čreva.

Pálenie záhy a reflux kyseliny

Reflux kyseliny, bolestivý stav, kedy sa vracia žalúdočná kyselina z vášho žalúdka do pažeráka a môže taktiež spôsobiť bolesť v hrudi známu ako pálenie záhy. Pokiaľ zlyhajú dva najbežnejšie spôsoby liečby pre reflux vrátane liečiv znižujúcich tvorbu žalúdočnej kyseliny známych ako inhibítory protónovej pumpy a vyhýbanie sa dráždivým potravinám ako káva, víno a potravinám s vysokým obsahom tuku, nový výskum prináša svetlo na úlohu črevnej baktérie v nevyváženom prostredí čreva s dôsledkom produkcie bolestivého pažerákového refluxu a jeho symptómov. Zaujímavosťou je, že niektoré liečivá na liečbu refluxu vykazujú ďalší nárast nevyváženej črevnej mikroflóry a spôsobujú ešte viac zdravotných komplikácií.

Migrény

Približne 2,7 milióna Kanaďanov trpí migrénami. V skutočnosti výskumy v žurnále Cephalalgia ich radia na svetovo tretie najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie hneď po zubnom kaze a tenzných bolestiach hlavy.

Ktokoľvek kto prekonal migrénu vie, aká nepríjemná bolesť je to v porovnaní s bežnou miernou bolesťou hlavy – nie len preto, že bolesť je oveľa intenzívnejšia, ale najmä preto, že môže spôsobiť aj nevoľnosť, zvracanie a výraznú bolesť brucha. Ale prečo sú tieto bolesti hlavy tak úzko spojené so zažívacími ťažkosťami? Súčasné výskumy publikované vo Frontiers in Neurology podporovali tvrdenie, že nerovnováha v črevnej mikroflóre môže byť jedným z faktorov.

Doplnkové výskumy publikované v Journal of Clinical Neurology potvrdzujú fakt, že ľudia so zhoršeným zdravím črevnej mikroflóry trpia zvýšenou bolestivosťou a teda migrény sa môžu prejavovať omnoho horším priebehom ak je ich črevná rovnováha narušená.

Dr. Peterson, z Johns Hopkins univerzity potvrdzuje vysokú pravdepodobnosť správnosti tvrdenia ohľadne vplyvu gastointestinálneho traktu na migrény, nakoľko veľká časť imunitného systému človeka leží práve v črevnom trakte.

Naše pochopenie komplexného vzťahu medzi črevným zdravím a imunitou je stále v procese rozvoja, avšak jeden mechanizmus sa týka úlohy črevného traktu pri určení adekvátnej odpovedi na škodlivé patogény a netoxické organizmy vstupujúce do nášho tela. V podstate nevyvážená rovnováha v čreve môže znamenať nedostatočnú imunitnú odpoveď, kvôli ktorej sa nedokážeme zbaviť nádchy.

Iné štúdie ukazujú, že odkedy sme sa narodili, naše črevné baktérie „trénujú“ náš imunitný systém ako sa brániť. To značí, že naša mikrobiologická rovnováha nehrá rolu iba v imunite – ale učí naše telo ako si udržať zdravie a cítiť sa dobre.

Úzkosť

Pociťovali ste niekedy nepríjemný pocit v bruchu? Zažili ste krútenie čriev? Možno ste pociťovali motýle v bruchu počas stresujúcej udalosti alebo ste zakúsili nepríjemný pocit v črevnom trakte. To je dôvod, kedy nepríjemné alebo negatívne emócie dokážu ovplyvniť vaše zažívacie ústrojenstvo a vedci to popisujú ako „mozgovo-črevné“ spojenie.

Ako mnoho iných zdravotných problémov, štúdie dokazujú, že nedostatok bakteriálnej diverzity a premnoženie „zlých“ baktérií v čreve môžu mať následky v duševnom rozpoložení človeka. Predbežné štúdie v neuropsychológii poukazujú na možnosť mikrobiologickej nerovnováhy ako faktoru na psychologické ťažkosti, ako napríklad úzkosť. Preto nabudúce siahnite po vhodnej strave počas stresujúceho obdobia, napríklad po fermentovanom jedle s obsahom prospešných baktérií. Obnovenie narušenej rovnováhy vo vašom čreve vám možno pomôže dosiahnuť aj psychickú rovnováhu.

Chronická únava

Zvládanie únavy je komplikovaný frustrujúci cyklus. Odpočinok ju nevylieči a tento stav oslabuje energiu trpiaceho potrebnú pre cvičenie a voľbu zdraviu prospešných rozhodnutí. Výskum publikovaný v Mikrobiome však ponúka svetielko nádeje k vysvetleniu prepojenia medzi ochorením a črevnou mikroflórou. Presnejšie, výskumníci zistili, že by bolo možné predvídať chronickú únavu trpiacich na základe rozdielov úrovní šiestich kľúčových črevných baktérií. Či tieto bakteriálne zmeny spôsobujú alebo sú výsledkom chronickej únavy ostáva nejasné, ale je potvrdená súvislosť, že pocity neustále pretrvávajúcej letargie by mohli byť následkom zdravia vašich čriev.

Návrat k rovnováhe

Ak trpíte niektorými príznakmi uvedenými vyššie, vaším prvým krokom by mala byť návšteva lekára. Ale aj správna diagnostika a liečba  vyžadujú podporu zdravej črevnej mikroflóry, tak by ste sa mali sústrediť na optimalizáciu vášho zdravia odstránením jedál, ktoré by mohli zapríčiniť zápal vášho zažívacieho ústrojenstva, minimalizovať zdroje stresu, posilniť vaše trávenie fermentovanou stravou a probiotickými doplnkami.

   
Vrátiť sa na začiatok