banner jamieson odborne clanky potraviny na dobru naladu
banner jamieson odborne clanky potraviny na dobru naladu2 Skôr ako siahnete po energetickom nápoji alebo ďalšej šálke kávy, vyskúšajte tieto chutné potraviny, ktoré vám zlepšia náladu a dodajú energiu počas nového roka.
« späť

Potraviny na dobrú náladu

22.01.2018

Tlačiť

Pokles teplôt môže prispieť k pocitom vyčerpania a malátnosti, ktoré sú intenzívnejšie ako obvykle. K tomu stres, či stihnete všetky aktivity z vášho preplneného plánu, a môžete nadobudnúť dojem, že vám už nezostala žiadna energia. Skôr ako siahnete po energetickom nápoji alebo ďalšej šálke kávy, vyskúšajte tieto chutné potraviny, ktoré vám zlepšia náladu a dodajú energiu počas nového roka. 

Ovsená kaša

Neexistujú lepšie raňajky, ako je miska teplej ovsenej kaše bohatej na výživné látky. Zdravé sacharidy obsiahnuté v ovsených vločkách prispievajú k zvýšeniu hladiny serotonínu – chemickej látky v mozgu, ktorá podporuje pocit pokoja a šťastia. Ovsené vločky sú tiež vynikajúcim zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukrov do krvného obehu. Stabilná hladina cukru v krvi znižuje pravdepodobnosť vzniku pocitu podráždenia. Pre „chutný“ štart do nového dňa pridajte na ovsenú kašu hrsť mandlí alebo orechov, sušené ovocie resp. mrazené bobuľové ovocie a štipku škorice.

Špenát

Hľadáte ďalší dôvod, prečo konzumovať zeleninu? Špenát je výbornou potravinou, ktorá vám vylepší náladu. Táto univerzálna listová zelenina je bohatá na kyselinu listovú – esenciálny vitamín skupiny B, ktorý sa dáva do súvislosti s prevenciou depresie. Špenát je tiež výborným zdrojom horčíka – minerálu, ktorý pôsobí relaxačne na svaly i nervy a zároveň môže zlepšiť kvalitu spánku. Pridajte špenát do polievky, dajte si na obed špenátový šalát s kuracím mäsom, príp. grilovanou rybou alebo zakomponujte túto zeleninu do sendvičov, wrapov či miešanej zeleniny.

Losos

Pre vylepšenie nálady počas zimy nie je nič lepšie ako chutný kúsok lososa. Losos je plný prospešných omega-3 mastných kyselín a vitamínu D – dvoch živín, ktoré môžu pozitívne ovplyvňovať náladu. Konzumácia dvoch až troch porcií rýb týždenne môže pomôcť potlačiť  pocity smútku a strachu, ktoré sa často vyskytujú najmä počas tmavých zimných mesiacov. Na večeru si vyskúšajte pripraviť grilovaného, duseného či pečeného divokého lososa s dusenou zeleninou alebo hnedou ryžou.

Čokoláda

Čokoláda, ktorú mnohé ženy považujú za neprekonateľnú, čo sa týka vylepšenia nálady, obsahuje veľké množstvo ingrediencií, ktoré pozitívne ovplyvňujú chemické procesy v mozgu. Napr. sacharidy obsiahnuté v čokoláde môžu prispieť k zvýšeniu úrovne serotonínu, zatiaľ čo kofeín, ktorý sa v nej prirodzene vyskytuje, pôsobí ako stimulant. V prípade, že si s obľubou vychutnávate toho potešenie, nezabúdajte si „strážiť“ svoju líniu. Dajte si malý kúsok kvalitnej horkej čokolády po večeri alebo si objednajte malé množstvo horúcej čokolády so šľahačkou, ktorá vás príjemne zahreje počas depresívneho zimného obdobia.