Sprievodca proteínmi na ceste za zdravím

Vedeli ste, že vaše nároky na obsah proteínov sa menia v závislosti od vášho životného štýlu?

Vedeli ste, že vaše nároky na obsah proteínov sa menia v závislosti od vášho životného štýlu? Proteíny tvoria jednu z troch hlavných zložiek výživy (ďalšie dve zložky predstavujú sacharidy a tuky). Organizmus ich využíva počas rastu a slúžia aj ako zdroj energie. Napriek tomu sa množstvo proteínov, ktoré potrebujete,  môže meniť  vplyvom nadmerného stresu, ale tiež kolíše v závislosti od životného štýlu, zvyklostí a potrieb každého jedinca. Nie ste si istí, koľko proteínov denne v skutočnosti potrebujete? Tu je krátky návod.

Vyťažená mamička

Požadované množstvo proteínov: 0,8-1,0 gram proteínov na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Úloha v  organizme:  Proteíny predstavujú kľúčovú zložku potravy potrebnú pre tvorbu energie. V prípade, že ste neustále v pohybe, proteíny poskytnú dostatok energie na zvládnutie každodenných úloh. Dôležité je zahrnúť proteíny do každej porcie jedla počas dňa, čo prispeje k vyrovnanej hladine cukru v krvi a zabezpečí sa rovnomerné, postupné využitie energie. Nemáte čas na raňajky? Proteínový shake predstavuje jednoduchý a rýchly spôsob, ako hneď ráno získať dostatok energie. Ak máte pár minút navyše, stačí iba zmiešať niekoľko ingrediencií a lahodný smoothie je na svete!

Zanietený športovec

Požadované množstvo proteínov: Na získanie svalovej hmoty je potrebné dodať 1,4-2,0 gram proteínov na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Úloha v  organizme:  Výživové doplnky s obsahom proteínov sú populárne medzi priaznivcami zdravého životného štýlu, pravidelného cvičenia a budovania svalovej hmoty. Ak je fyzická aktivita každodennou súčasťou Vášho života, je vhodné zvýšiť prísun proteínov. Príjem proteínov 30 minút pred cvičením dodá energiu a zvýši výkonnosť, rovnako dôležitá je však konzumácia proteínov bezprostredne po cvičení, čím sa zabezpečí regenerácia svalov, ktoré sa pri intenzívnom tréningu opotrebúvajú.

Vegetarián

Požadované množstvo proteínov: 0,8-1,0 gram proteínov na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Úloha v organizme: Dodržiavanie diéty s obmedzeným príjmom živočíšnych produktov neznamená, že sa automaticky zvýšia aj nároky na príjem proteínov. Je však dôležité ubezpečiť sa, že aj po obmedzení mäsa, rýb, hydiny alebo vajec prijímate dostatočné množstvo proteínov. Ak ste zo stravovacieho plánu nevylúčili mliečne produkty, výživový doplnok na báze srvátkového proteínu upraví príjem dôležitých živín na požadovanú úroveň.

Tehotná žena

Požadované množstvo proteínov: Počas tehotenstva sa odporúča prijímať aspoň 1,1 gramu proteínov na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Úloha v organizme: Proteíny sú najmä v tehotenstve (obzvlášť v druhom a treťom trimestri) a počas dojčenia nevyhnutnou zložkou potravy práve kvôli rýchlemu rastu a vývoju bábätka, ale taktiež pomáhajú vysporiadať sa so zmenami, ktoré nastávajú v tele matky (napríklad zmena a prispôsobovanie sa orgánov). Proteíny sú potrebné pri formovaní nových buniek a majú nezastupiteľnú úlohu pri vytváraní dôležitých častí tela Vášho dieťatka, teda tkanív, kostí, orgánov a červených krviniek.

V ktorých potravinách sa nachádza dostatok proteínov?

Živočíšne zdroje proteínov (mäso, hydina, ryby, vajcia, mlieko, syry, jogurty a výživové doplnky na báze srvátkového proteínu) predstavujú kompletné zdroje proteínov, to znamená, že obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Zdroje proteínov rastlinného pôvodu (tofu, náhrady mlieka, zrná, orechy, semienka, strukoviny a doplnky výživy na báze rastlinných proteínov) sa považujú za nekompletné zdroje proteínov, pretože im chýba najmenej jedna z esenciálnych aminokyselín. Aby organizmus dokázal z rastlinných zdrojov tvoriť kompletné proteíny , je nutné tieto zdroje kombinovať.

Kedy je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s obsahom proteínov?

Medzi kvalitné zdroje proteínov patrí mäso, ryby, hydina, mliečne produkty, vajcia, alebo rastlinné proteíny z bôbov a strukovín. Hoci je pravdepodobné, že proteíny sa na vašom tanieri vyskytnú počas hlavného jedla dňa, je rovnako dôležité ich prijímať v každom jedle (25–35 gramov na porciu).

Preto je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s obsahom proteínov, ktorý zvyšuje denný príjem tejto dôležitej zložky potravy. Jeho balenie je praktické a prenosné, preto je ideálny aj na cesty. Výživový doplnok Jamieson Essentials™ plus Proteinje jediným produktom na báze srvátkového proteínu, ktorý obsahuje aj stopercentnú dennú dávku vitamínov vrátane 600 IU vitamínu D, probiotiká  a omega-3 mastné kyseliny z ľanových semienok.

Aký je najvhodnejší spôsob prijímania proteínových doplnkov?

Jedna odmerka sa jednoducho zmieša s vodou, džúsom, mliekom alebo sa môže pridať do výživného smoothie spolu s ľanovými alebo chia semienkami, avokádom, ovocím alebo zeleninou a mliekom alebo iným nápojom podľa vlastného výberu. V kombinácii so zdrojom sacharidov (napríklad džúsom) je vhodným nápojom na konzumáciu v období 45 minút až 2 hodín po tréningu, čím sa zabezpečí obnova zásob glykogénu vo svaloch, ktoré sa cvičením vyčerpávajú.

   
Vrátiť sa na začiatok