Objavte benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je prírodný bylinný extrakt v kapsuliach pôsobiaci ako adaptogén. Podporuje lepšiu koncentráciu, kognitívne funkcie, odolnosť voči stresu, celkovú energiu a vitalitu organizmu.

Ashwagandha

Vedeli ste, že...?

... Ashwagandha doslovne znamená konská vôňa a charakterizuje silný resp. „konský účinok“ pre zdravie? Je to adaptogénna rastlina s priaznivým účinkom na fyzické i psychické zdravie, imunitu, kardiovaskulárny systém či pohlavnú sústavu.

Ashwagandha má v tradičnej medicíne silné zastúpenie, a to vďaka vysokému obsahu účinných látok, ako sú flavonoidy, alkaloidy, saponíny, laktóny, vitamíny i minerály. Z vitamínov je najviac zastúpený vitamín C a z minerálov zase železo a vápnik.

Unikátna indická rastlina, známa ako indický ženšen podporuje lepšiu koncentráciu, pamäť, poznávacie funkcie, uvoľňuje napätie a stres. Priaznivo ovplyvňuje zdravý spánok, zvyšuje energiu a vitalitu. Pôsobí ako silný antioxidant, udržiava zdravú pokožku a pomáha pri regenerácii svalov. Účinne podporuje trávenie, fyzickú výdrž a potenciu. Harmonizuje kardiovaskulárny, endokrinný a nervový systém. Bez GMO, soli, cukru, škrobu, lepku, laktózy, umelých farbív, aróm a konzervantov.

Ashwagandha

Čo je to Ashwagandha?

Ašvaganda je subtropická až tropická rastlina dorastajúca do výšky 1,5 metra. Miestom jej výskytu je najmä India a tropické krajiny Ázie, Afriky i Európy. Má drobné žltozelené kvety, listy a guľatý oranžovočervený plod vo forme bobule. Z rastliny sa najčastejšie využíva jej koreň, ktorý sa po zbere usuší a následne rozdrví na jemný prášok. Je jednou z najcennejších bylín v ajurvédskom medicínskom systéme s históriou používania viac ako 3000 rokov. Ashwagandha, tiež známa pod názvom Winter Cherry (zimná čerešňa) zlepšuje schopnosť tela udržať si fyzickú silu a zlepšuje adaptáciu organizmu na rôzne typy stresu. Ashwagandha patrí medzi najčastejšie používané prísady v rôznych omladzovacích sérach. Pomáha udržať správnu výživu tkanív a to najmä svalov a kostí, pričom podporuje správnu činnosť nadobličiek a reprodukčných orgánov.

Obsah a zloženie Ashwagandhy

Ashwagandha má v tradičnej medicíne silné zastúpenie, a to vďaka vysokému obsahu účinných látok, ako sú flavonoidy, alkaloidy, saponíny, laktóny, vitamíny i minerály.
• Flavonoidy sú známe svojim antioxidačným a protizápalovým vplyvom na ľudský organizmus.
• Alkaloidy sú pri dodržaní dávkovania prospešné najmä na podporu imunitného systému a obranyschopnosti.
• Laktóny sú aktívne látky priaznivo pôsobiace na vitalitu organizmu a naopak bojujúce proti rakovinovému pôsobeniu. Saponíny priaznivo vplývajú na obranyschopnosť a podporu kardiovaskulárneho systému.
Ďalej sa v Ashwagande nachádzajú aminokyseliny, fytoestroly, triesloviny a iné prospešné účinné látky.

Priaznivé účinky na organizmus

Ako aj iné ostatné adaptogénne rastliny, Ašvaganda pomáha telu udržiavať homeostázu, teda rovnováhu vnútorného prostredia. Ashwagandha má vysoký obsah železa a zvyšuje hladinu hemoglobínu. V čínskej medicíne sa používajú na podporu činnosti pečene a obličiek. Ashwagandha posilňuje tkanivá, „čistí“ myseľ, posilňuje nervovú sústavu a podporuje pokojný spánok. Podporuje pamäť, sexuálne schopnosti a redukuje šedivenie vlasov. Navyše ashwagandha patrí medzi adaptogény, zlepšuje výkonnosť svalov a nervovej sústavy u športovcov, zlepšuje psychomotorickú koordináciu a znižuje reakčný čas. Ashwagandha môže taktiež pomáhať pri hypofunkcii štítnej žľazy, a teda jej neschopnosti tvoriť dostatočné množstvo hormónov.

• Podpora imunity a obranyschopnosti

Ashwagandha obsahuje veľké množstvo antioxidantov, minerálov a vitamínu C, ktoré podporujú imunitný systém. Účinné látky v byline pôsobia protizápalovo, antibakteriálne a antioxidačne. Podporujú antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni bunky pred voľnými radikálmi a bránia tak oxidačnému stresu.

Ashwagandha

• Podpora psychického stavu a nervového systému

Ashwagandha je známa pre svoju schopnosť znižovať stres a zlepšovať aktuálny psychický stav. Rastlina bojuje proti úzkosti, stresovému i emočnému vypätiu, depresii a pôsobí na celkové upokojenie mysle. Reguluje resp. znižuje hladinu hormónu kortizolu. Podporuje mozgovú činnosť, zlepšenie koncentrácie, podporu pamäte a sústredenie sa. Niektoré štúdie poukazujú, že Ashwagandha môže zmierniť problémy s pamäťou a mozgovými funkciami.

• Podpora plodnosti a testosterónu u mužov

Ashwagandha je známa najmä pre svoje silné účinky na hladinu testosterónu a pohlavné zdravie u mužov. Niektoré výskumy poukazujú na súvislosť medzi užívaním Ashwagandhy a zvýšenia počtu i pohyblivosti spermií. Pomáha taktiež lepšiemu prekrveniu pohlavnej sústavy, oblasti malej panvy u mužov i u žien, a tak priaznivo pôsobí proti neplodnosti.

• Bojuje proti zápalom

Niekoľko štúdií na zvieratách preukázalo vplyv ashwagandhy na zmierňovanie zápalových procesov. Z výskumov na ľuďoch vyplynulo, že bylina zvyšuje aktivitu buniek zodpovedných za boj s infekciami.

• Vplyv na kardiovaskulárny systém

Ďalším účinkom je podpora kardiovaskulárneho systému. Rastlina podporuje zníženie krvného tlaku, zlého cholesterolu LDL a hladiny cukru v krvi. Ashwagandha môže pomôcť zlepšiť pevnosť cievnych stien a cirkuláciu krvi i krvné zásobenie tkanív v tele. Vďaka vysokému obsahu železa pôsobí na zvýšenie počtu červených krviniek.

• Znižuje cholesterol v krvi

Užívanie prípravkov s obsahom ashwagandhy má nielen protizápalové vplyvy, ale tiež pomáha zlepšiť zdravie nášho srdca tým, že znižuje hladinu cholesterolu a trigylceridov v krvi.

• Podpora metabolizmu a svalovej hmoty

Pozitívne výsledky priniesli aj výskumy, ktoré preukázali, že podporuje rast svalovej hmoty a zároveň pomáha pri regenerácii svalov. Podporuje energetický metabolizmus a spaľovanie tukov.

   
Vrátiť sa na začiatok