Nedovoľte, aby vás bolesť kĺbov spomalila

Myslite na prevenciu. Zdravá strava a životný štýl pomáhajú predchádzať problémom s kosťami a mobilitou kĺbov, ktoré sú spôsobené zápalom v týchto špecifických oblastiach.

Alternatívny expert na zdravie Bryce Wylde a osobný tréner celebrít Brent Bishop sa v marci 2014 pripojili ku skupine mužov a žien vo veku 30 – 65 rokov a vydali sa na 500 km dlhú jazdu z Havany do Trinidadu, aby podporili charitatívnu výzvu Cuban Revolution Cycle v spolupráci s Oxfam – dobrodružstvo na celý život.

Bryce, Brent a skupina odvážnych a energických cyklistov denne absolvovali 100 km. Na svojej neuveriteľnej jazde sa tešili z úchvatných výhľadov na Karibskú oblasť, preskúmali historické dediny a zvládli náročné kopce, na ktoré vystúpili stovky nôh.

Prevencia je kľúčom k nestarnúcej aktivite

Podľa Brenta Bishopa

Viac ako 100 miliónov obyvateľov Severnej Ameriky trpí diskomfortom a bolesťami kĺbov. Pre niektorých je riešením aktívny životný štýl. Iní potrebujú prírodné analgetiká, aby zmiernili ťažkosti spôsobené športovým zranením, opotrebením alebo osteoartrózou. Ak máte v rodinnej anamnéze osteoartrózu a problémy s kĺbmi, rovnako ako Bryce, bicyklovanie je pre Vás oveľa lepšou alternatívou ako beh. Vyhnete sa tak negatívnemu dopadu behu na kĺby a degeneratívnym ochoreniam.

Myslite na prevenciu. Zdravá strava a životný štýl pomáhajú predchádzať problémom s kosťami a mobilitou kĺbov, ktoré sú spôsobené zápalom v týchto špecifických oblastiach. Charakteristickými príznakmi sú bolesť, opuch, stuhnutosť alebo obmedzený rozsah pohybu. Protizápalová diéta bohatá na fytonutrienty zaistí, že konzumujete stravu, ktorá pomôže zredukovať príznaky zápalu a nehybnosť a udrží Vás v pohybe.

Potraviny, ktoré liečia

Vynikajúce omega-3 mastné kyseliny

Mastné ryby, ľanové semená a orechy obsahujú EPA a DHA, ktoré znižujú zápalové markery v kĺboch, svaloch a cievach.

„Prejdite na zelenú“

Kel, špenát, brokolica a kapusta sú bohaté na vitamín A, zároveň chránia telo pred škodlivými zápalovými zlúčeninami, ktoré poškodzujú kolagén v kostiach a kĺboch. Táto zdravá zelenina zelenej farby je zároveň zdrojom vitamínu K, ktorý nasmeruje vápnik do kostí. Obsahuje tiež vitamíny a minerály, ktoré podporujú rast svalov a tvorbu kolagénu. Kel a špenát sú tiež vynikajúcim rastlinným zdrojom antioxidantu glutamínu, ktorý podporuje obnovu tkanív a zdravie svalov.

„Hviezdy“ s obsahom síry

Špargľa, vajcia, cesnak a cibuľa pomáhajú opraviť a obnoviť kosti, chrupavku a spojivové tkanivo. Sú tiež prospešné pri vstrebávaní vápnika.

Protizápalové potraviny

Ovocie, ktoré nie je kyslé (čučoriedky, ananás), celozrnné potraviny, ovsené vločky, hnedá ryža, sójové výrobky a ázijské huby pôsobia protizápalovo. Zázvor znižuje prozápalové markery a proteíny, ktoré priťahujú zápalové produkty k preťaženým miestam v tele.

Bojovníci proti voľným radikálom: pigmenty v repe obsahujú prírodný antioxidant betalain, ktorý chráni kolagén v kostiach a kĺboch proti zápalu a poškodeniu.

Škodlivé potraviny

Jednoducho zlý

Cukry a jednoduché alebo rafinované sacharidy zvyšujú v krvi hladinu zápalového markera CRP (C-reaktívny proteín), ktorý reaguje na zranenia. Podporujú zápal a spomaľujú prísun potrebných živín k miestu zranenia.

Bolesť prichádza

Ľuľkovitá zelenina vrátane papriky, bielych zemiakov, paradajok a baklažánu obsahuje solanín, ktorý môže zhoršiť bolesť a pocit nepohodlia.

Rovnováha omega mastných kyselín

Palmový, kukuričný, repkový a slnečnicový olej sú bohaté na omega-6 mastné kyseliny, ktoré môžu prevážiť protizápalové účinky omega-3 mastných kyselín.

Rozdúchavanie plameňa

Červené mäso obsahuje molekulu Neu5gc, ktorá podporuje zápal svalov, kĺbov a kardiovaskulárneho systému.

Brent Bishop, B. Sc. (kineziológia)
Fitness expert Brent Bishop je vlastníkom Think Fitness Studios, kondičného centra v Toronte. V poslednej dobe rozšíril svoj vplyv cez virtuálnu fitnes platformu evolvefunctionalfitness.com. Uznávaný expert na životný štýl a tréner clebrít Brent sa objavil na mnohých sieťach po celej Severnej Amerike vrátane Global TV, CTV a City in Canada, zako aj KTLA v Los Angeles a WFLA v Tampa Bay. Zároveň je pravidelným prispievateľom Canadian Health & Lifestyle, Fitness Business Canada, Canadian Living a Sweat Equity. Ako ambasádor značky New Balance Canada používa Brent fintes a dobrodružstvo ako inšpiráciu pre aktívny životný štýl.

Prečítajte si viac o Jamieson BodyGUARD™. Ochorenia kostí a kĺbov vrátane artritídy sú v Kanade primárnou príčinou invalidity. Napriek tomu, že sa nejedná o životohrozujúce ochorenia, sú hrozbou pre životný štýl. Pomôžte budovať a chrániť zdravé kĺby pre Vaše lepšie JA. Jamieson BodyGUARD™ je prírodné riešenie opotrebenia kĺbov a menších poranení, pomáha zmierniť bolesť a zápal kĺbov. Pre viac informácií kliknite sem.

   
Vrátiť sa na začiatok