Mat cholesterolu cestou prírody

Máte zvýšený cholesterol? Trpíte ochoreniami srdca a ciev či zvýšeným krvným tlakom? Pomôžu vám prírodné produkty – extrakty z ovocia a rastlín.

Mat cholesterolu cestou prírody

V súboji s cholesterolom v poslednom čase vzbudil záujem vedcov unikátny potenciál prírodných látok. Predovšetkým rastlinných výťažkov kurkumy, pestreca mariánskeho či lecitínu, vitamínu B3 – niacínu, horčíka, a tiež čistých rybích olejov, ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín. Klinické štúdie preukázali jedinečný terapeutický účinok výživových doplnkov s ich obsahom pri znižovaní hladiny „zlého“ a zvyšovaní „dobrého“ cholesterolu v krvi, a následne ich priaznivý vplyv na výrazné zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

KURKUMA

Jamieson Curcuma (Turmeric) s čiernym korenímZa unikátne liečivé vlastnosti kurkumy, známej tiež ako indický šafran, zodpovedá osobitá účinná látka, kurkumín, obsahujúci oranžovo-žlté pigmenty, ktoré sa zaraďujú do skupiny polyfenolov a patria medzi najsilnejšie antioxidanty. Táto účinná substancia dostala od prírody do vienka nezvyčajnú silu, vďaka ktorej dokáže pomôcť zastaviť v tele škodlivé chemické procesy. Kurkumín sa momentálne považuje za jedného z najsľubnejších kandidátov na pomoc pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Vedcov z Houstonskej univerzity v Texase po vyhodnotení klinických štúdií mimoriadne potešilo zistenie, že už pravidelné podávanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a lipidov. Tento účinok, spolu so schopnosťou kurkumy znižovať zrážanlivosť krvi a zabraňovať tak tvorbe krvných zrazenín, ju začlenili do skupiny látok potláčajúcich vznik srdcovo-cievnych ochorení, mozgovej porážky a hlbokej žilovej trombózy. Kurkuma sa osvedčila aj pri ťažkostiach s trávením, sprevádzaných bolesťami žalúdka, zmierňuje tiež plynatosť i nadúvanie a pomáha eliminovať množenie baktérií v žalúdku (Helicobacter pylori). Vďaka vysokému protizápalovému účinku pozitívne pôsobí aj pri bolestivých kĺboch, podporuje lepšie hojenie rán a popálenín, má priaznivý vplyv na čistenie krvi, ako i na oddialenie prejavov starnutia pokožky. Výskum potvrdil, že účinok kurkumínu môžeme pocítiť už pri každodennom užívaní 2 gramov (približne pol čajovej lyžičky) korenia kurkumy. Pre väčšinu z nás môže byť však problém užiť denne takéto veľké množstvo tejto koreniny, najmä kvôli jej výraznej korenistej chuti a vôni. Vďaka výživovému doplnku Jamieson Curcuma (angl. Turmeric), môžeme dnes jeho účinok zakúsiť komfortne, vo forme tabliet. Rastlinný produkt Jamieson Curcuma predstavuje 550 mg prírodného prípravku v jednej tablete, čo je množstvo ekvivalentné približne 2 500 mg sušenej rastliny. V prípravku Jamieson Curcuma (Turmeric) s čiernym korením, sa vďaka obsahu piperínu terapeutický efekt kurkumínu niekoľkokrát znásobuje. Každá tableta prípravku je ekvivalentom až k 4 000 mg sušenej kurkumy! Užíva sa jedenkrát denne.

Jamieson Silybum marianum

PESTREC MARIÁNSKY – SILYBUM MARIANUM

Klinické štúdie houstonských vedcov preukázali, že terapeutický účinok na zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu v krvi majú tiež výťažky zo semien pestreca mariánskeho, a to vďaka obsahu hlavnej účinnej látky, silymarínu. Zároveň podporujú zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a pôsobia tak preventívne proti ochoreniam srdca a ciev. Podľa odborníkov najviac sa osvedčili prípravky vo forme štandardizovaného čistého extraktu pestreca, ktorý vždy v rovnakých dávkach pomáha znásobiť jeho liečivú silu, napríklad prírodný doplnok výživy v tabletách Jamieson Silybum marianum – Pestrec mariánsky (150 mg plodov pestreca obsahuje konštantne 53 % silymarínu). Silymarin sa už tradične používa tiež na detoxikáciu pečene – je považovaný za vysoko efektívnu látku na obnovu pečeňového tkaniva a prispieva tak k našej vitalite. Tvorí rovnako obsah klasických preparátov na regeneráciu pečene (Legalon, Flavobion…). Je nádejou tiež v boji proti onkologickým ochoreniam, najmä proti nádorovým bunkám prostaty, prsníka, maternicového hrdla , ako i nádorovým bunkám pľúc. Priaznivo pôsobí na zlepšenie potencie a erekcie, má takisto upokojujúci efekt pri astme, zmierňuje migrénu, závraty a pomáha aj pri cestovnej nevoľnosti.

LECITÍN

Jamieson LecitínLecitín je živina, ktorej podstatnú časť tvoria vitamíny radu B – cholín s inozitolom a aminokyselina metionín. Vytvára sa v pečeni a obsahujú ho takmer všetky telesné bunky. Táto pozoruhodná látka má tzv. emulgačnú schopnosť, t. j. zmenšuje tukové častice v krvi a disperguje – rozprašuje ich, napomáha znížiť hladinu cholesterolu a preventívne tak chrániť organizmus pred vznikom aterosklerózy. Kvalitným a osvedčeným zdrojom lecitínu je prírodný doplnok výživy Jamieson Lecitín s vysokou vstrebateľnosťou vyrobený zo 100% čistého sójového oleja. Jeho pravidelná suplementácia účinne podporuje dosiahnutie stabilnej hladiny cholesterolu. Je tiež súčasťou redukčných diét, nakoľko vďaka obsahu cholínu a inozitolu priaznivo ovplyvňuje ochranu nášho tela pred ukladaním tukov, predovšetkým na bokoch, sedacích svaloch a stehnách, a tým znižovanie hmotnosti (najlepšie v kombinácii s morskými riasami, ktoré obsahujú prírodný jód – Jamieson Kelp). Pôsobí detoxikačne, chráni bunky pred účinkami škodlivín, napr. alkoholu a cigaretového dymu, preventívne účinkuje proti vzniku cirhózy pečene. Okrem toho podporuje správnu funkciu mozgu a tým duševnú kondíciu.

Jamieson Niacín s inozitolomNIACÍN

Ako vyplynulo z mnohých klinických štúdií, niacín – vitamín B3 pôsobí na cholesterol podobným mechanizmom ako statíny. Ukazuje sa, že je účinnou pomocou v počiatočných štádiách ochorenia i vhodnou terapeutickou podporou pri liečbe dyslipidémií (metabolických porúch spojených s nadbytkom určitých lipidov v krvi). Pri mierne zvýšenom cholesterole môže byť preto jeho podávanie, napríklad vo forme tabliet, významným benefi tom liečby. Okrem toho je tento vitamín radu B nevyhnutný pre dobrú funkciu nervového systému, tvorbu omladzujúcich sexuálnych hormónov (estrogén, progesterón, testosterón), ako aj ostatných hormónov (tyroxín, kortizón, inzulín). Vďaka podpore tvorby inzulínu sa podieľa na regulácii koncentrácie cukru v krvi a pomáha tak pri liečbe cukrovky. Rovnako pozitívne vplýva na zdravie pokožky, nechtov i vlasov. Použitie samotného čistého niacínu vo vyšších dávkach by mohlo sprevádzať dočasné začervenanie a svrbenie kože. Vďaka kombinácii niacínu s inozitolom (vitamín radu B, ktorý má rovnako pozitívny vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu) v prípravku Jamieson Niacín s inozitolom pôsobí na znižovanie cholesterolu bez tejto nepríjemnej reakcie! Prípravok vo forme inozitol nikotinátu sa po požití sa v tele hydrolyzuje – dochádza k uvoľneniu niacínu a inozitolu, čo umožňuje obom látkam pôsobiť vysoko efektívne na znižovanie hladiny cholesterolu v organizme. Rovnako tak na nervový systém, produkciu hormónov, tvorbu inzulínu, liečbu cukrovky…

HORČÍK

Jamieson Magnesium ULTRA STRENGTHPodľa Dr. Lundella, kardiochirurga z nemocnice Banner Hearth v Arizone, za dôvod komplikácií u pacientov s aterosklerózou (ochorenie tepien, pri ktorom sa v cievach ukladá tuk, najmä cholesterol, čo znižuje prietok krvi), možno považovať nízke hladiny horčíka v krvnom sére. Keďže skutočnou príčinou ochorení srdca je zápal arteriálnej steny a zápaly v cievach, ktoré sa vytvárajú aj v dôsledku nedostatku horčíka, práve jeho dopĺňanie na optimálnu hladinu by sa mohlo stať základom prevencie usadzovania cholesterolu a liečby kardiovaskulárnych chorôb. Zvlášť aterosklerózy, arytmií, hypertenzie, infarktu myokardu,anginy pectoris, kongestívnej srdcovej slabosti, ale aj cukrovky či obezity, ktoré sa prejavujú vysokým krvným tlakom. Možno ho použiť okamžite, je bezpečný, jednoducho sa aplikuje. Odporúča sa zvyšovať si hladinu horčíka vo svojom tele na ideálny stav – cca 0,9 mmol/l krvi. Postačí dopĺňať si počas niekoľkých mesiacov denne stravu 300 až 400 mg horčíka a dbať pritom predovšetkým na kvalitu výživového doplnku s jeho obsahom. Vhodné je vybrať si jedinečnú 100% čistú formu horčíka s maximálnou vstrebateľnosťou. Odporúčanú dennú dávku horčíka v dobre vstrebateľnej forme môžeme pri pravidelnom užívaní organizmu dodať prostredníctvom prípravku s obsahom 250 mg horčíka/tbl. (Jamieson Magnesium ULTRA STRENGTH). Príjem čo najvyššieho množstva tohto minerálu naším organizmom zabezpečuje aj horčík v prášku s prírodnou citrónovo-limetkovou príchuťou (Jamieson Powder Magnesium), ktorý umožňuje prípravu lahodného nápoja. Horčík vo vysoko čistej forme je tiež považovaný za vynikajúci protistresový srdcový minerál, organizmu prináša vnútornú harmóniu. Spoločne s vitamínom D a vápnikom je dôležitou súčasťou kostných štruktúr – pomáha chrániť pred osteoporózou a pôsobí na primerané sťahovanie svalstva, čím podporuje prevenciu kŕčov. Jeho dopĺňanie je tiež dôležité u žien užívajúcich antikoncepčné tablety, u častejších konzumentov alkoholu, ako aj u ľudí, hlavne žien, držiacich redukčné diéty.

Jamieson Omega-3OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY

Štúdie tímu odborníkov na výskum infarktu myokardu talianskej spoločnosti Gruppo Italiano per lo Studio della Sopravivenza nell‘ Infarto Miocardico, potvrdili, že zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v koncentrovanom rybom oleji zo studenovodných rýb, má zdraviu prospešné, kardioprotektívne účinky. Preukázalo sa, že podporujú zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu. Pomáhajú eliminovať jeho nánosy na stenách ciev, sklerotické pláty, ktoré môžu spôsobiť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Pravidelné používanie prémiových výživových doplnkov s obsahom omega-3 mastných kyselín, napríklad produkty Jamieson Omega-3, považujú výskumníci za dar pre lepší zdravotný stav nášho srdca. Podľa štúdie optimálnu hladinu cholesterolu najúčinnejšie ovplyvňuje krilový olej – olej získaný z morských antarktických planktónových kôrovcov (napr. v prípravku Jamieson Omega COMPLETE PURE Krill). Jeho výskum stále pokračuje a sami výskumníci žasnú nad tým, ako 6-milimetrové kôrovce žijúce v najvzdialenejšej časti sveta môžu mať taký potenciál na zlepšovaní kvality ľudského života. Omega-3 mastné kyseliny majú rovnako pozitívny vplyv na mozgovú aktivitu – podporujú dobré myslenie a poznávacie schopnosti. Dôsledkom ich absencie vo výžive v neskoršom veku môžu byť problémy s pamäťou či orientáciou i nárast rizika demencie. Pomáhajú tiež pri menštruačných ťažkostiach, problémoch s reprodukciou, obezitou či pri veľmi suchej pokožke, ekzémoch.

Ktorý z uvedených výrobkov si vybrať, resp. s ktorým začať? Predovšetkým je potrebné uvedomiť si, že boj so zvýšeným cholesterolom je beh na dlhé trate. Zohráva tu dôležitú rolu aj dedičnosť, ako i pohyb a životospráva, zloženie a množstvo stravy. Záleží len na vás, ktorý z výrobkov si vyberiete, prípadne ktorý jeho ďalší zdravotný benefi t sa rozhodnete využiť, či to bude zlepšenie trávenia alebo regenerácia pečene, riešenie problémov súvisiacich s ochorením srdca a zvýšeným krvným tlakom či začínajúcou cukrovkou, podpora chudnutia, prípadne zníženie vnútorného napätia, povzbudenie pamäte, produkcie hormónov alebo posilnenie kostí, a tak zúročíte neobyčajný terapeutický potenciál prípravkov na zníženie cholesterolu aj pri ďalších zdravotných problémoch.

Ak sa rozhodnete pre kombináciu viacerých produktov, je potrebné naplánovať si takúto kúru najmenej na 3 – 6 mesiacov a cielene do nej zaradiť aj pravidelný pohyb a zdravú stravu. Vhodnosť zvolených doplnkov výživy prekonzultujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

   
Vrátiť sa na začiatok