Maca = energia života, podpora plodnosti

Kvôli svojmu bohatému nutričnému zloženiu je dnes maca stredobodom pozornosti farmaceutického i medicínskeho výskumu.

Maca = energia života, podpora plodnosti

Maca, produkt známy aj ako peruánsky ženšen, znie v jazyku domorodcov ako ma-ca, z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje telo. Prvá písomná zmienka o tomto koreni pochádza z roku 1553 – zo záznamov v Kronike španielskych dobyvateľov Ánd sa dozvedáme, že inkskí a španielski bojovníci konzumovali pred bojom veľké množstvo koreňa macy na podporu bojového ducha a výdrže. Táto rastlina, neuveriteľne odolná na drsné podmienky Ánd, bola po stáročia pre miestnych obyvateľov základnou súčasťou stravy, zásobujúcou organizmus životnou energiou a zvyšujúcou jeho odolnosť. Koreň macy bol zároveň vyhľadávaným prostriedkom na zvyšovanie potencie a plodnosti – pre svoje povzbudzujúce účinky na sexuálny apetít bol označovaný aj ako afrodiziakum z Ánd. A práve vďaka týmto svojim vlastnostiam sa koreň stal vzácnym platidlom pri obchodovaní.

Rezervoár živín

Maca je bohatá na obrovské množstvo živín – vitamíny: A, B1, B2, B3, C, D a E, minerály a stopové prvky: železo, horčík, meď, zinok, sodík, draslík, vápnik, fosfor, síru, bizmut, kremík, bór a jód, a tiež proteíny, enzýmy, aminokyseliny, vlákninu, komplexné alkaloidy a steroly i ďalšie unikátne zložky, tzv. makeány a makamidy – práve ony napomáhajú výrazne naštartovať organizmus, zvyšovať jeho silu a výkon.

Kvôli svojmu bohatému nutričnému zloženiu je dnes maca stredobodom pozornosti farmaceutického i medicínskeho výskumu. Rad celosvetových štúdií potvrdil nielen jej mimoriadny dosah na silu a výkonnosť, ale ukázalo sa tiež množstvo jej ďalších zdravotných účinkov pozitívne ovplyvňujúcich hormonálny systém a tým následne aj fyzický a psychický stav človeka. Hormóny sú totiž základom životaschopnosti nášho organizmu. Bez hormónov ľudský organizmus fungovať nemôže. Riadia telesné pochody na bunkovej úrovni a nad ich správnou činnosťou bdie práve hormonálny systém.

PRÍRODNÁ CESTA OBNOVY HORMONÁLNEJ ROVNOVÁHY

Za unikátnu považujú výskumníci schopnosť macy prirodzenou cestou nastoliť v tele hormonálnu rovnováhu. Keďže hormóny zasahujú do všetkých životných pochodov v našom organizme, ak sa s nimi niečo deje, môže to následne poznačiť naše fyzické, ako aj psychické zdravie. A práve tu môže výrazne napomôcť maca. Ojedinelé zloženie živín v tejto vzácnej rastline priamo vplýva na ľudský endokrinný systém – maca totiž obsahuje množstvo stavebných látok, ktoré sú nenahraditeľnými zložkami hormónov a telo si z nich hormóny dokáže prirodzene vyrábať. Práve vďaka nastoleniu hormonálneho balansu darí sa mace zároveň vyladiť rozladené životné pochody a prinavrátiť tak telu fyzické i psychické zdravie.

Znova nadobudnutá hormonálna rovnováha prináša tak množstvo benefitov pre celkové zdravie organizmu:

Zvýšenie libida a potencie, podpora plodnosti

Vďaka tomu, že maca dokáže prirodzenou cestou vyladiť činnosť hypotalamu a hypofýzy, ktoré riadia činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, ako sú nadobličky, štítna žľaza, slinivka i ďalšie a dostať tak do rovnováhy steroidné hormóny – testosterón, progesterón a estrogén, bez nežiaducich vedľajších účinkov napomáha zlepšiť sexuálne funkcie ako aj fertilitu u oboch pohlaví. U mužov pozitívne ovplyvňuje kvalitu i počet spermií a u žien vývoj vajíčok. Zlepšuje nielen samotnú plodnosť, ale prispieva tiež k zvýšeniu libida – je považovaná za účinné afrodiziakum. Zvyšuje sexuálnu túžbu, pomáha pri liečbe mužskej impotencie, menštruačných poruchách a je účinným prostriedkom k oddialeniu hormonálnych zmien, ktoré prichádzajú so starnutím. Vzhľadom na to, že maca účinne vyrovnáva hladinu hormónov, jej pravidelné užívanie prispieva k regulácii návalov horúčavy a nočného potenia v menopauze.

Zmiernenie depresie, stresu a únavy

S bohatým obsahom živín v koreni macy súvisí jej schopnosť pozitívne ovplyvniť emocionálny stav – vďaka priaznivým účinkom na náladu pomáha zmierniť vnímanie úzkosti a stresu, napomáha zvládať nervové vypätie. Stabilizuje náladovosť a depresie, priaznivo účinkuje pri únave – má jedinečný efekt pri chronickom únavovom syndróme. K najznámejším tradičným spôsobom použitia macy na tento účel patrilo jej pridávanie do špeciálnych čajov počas inkských tanečných ceremónií, čo prispievalo k uvoľneniu a nastoleniu radostnej mysle účastníkov…

Posila duševnej bdelosti, pamäte a koncentrácie

Vďaka stimulačným účinkom maca podporuje duševnú bdelosť, pozitívne vplýva na pamäť a schopnosť učiť sa – napomáha aj pri oslabenej pamäti a nedostatočnej koncentrácii. Jej povzbudzujúci efekt je rovnomerný a trvalý a navyše v porovnaní s kávou a čajom nezaťažuje nadobličky. Jej schopnosť vzpružiť pamäť ocenia najmä duševne pracujúci ľudia pri extrémnom množstve pracovných povinností a študenti v skúškovom období.

Pomoc pri osteoporóze a hojení zlomenín

Vďaka obsahu organického, ľahko vstrebateľného vápnika a horčíka i ďalších minerálov v optimálnej kombinácii zabraňuje maca odvápňovaniu kostí a je účinnou pomocou v boji proti osteoporóze. Zároveň má veľmi dobrý vplyv na urýchlenie hojenia zlomenín kostí. Z výsledkov nedávno uskutočnenej štúdie na myšiach s odstránenými vaječníkmi vyplynulo, že maca dokáže zmierniť ťažkosti súvisiace s osteoporózou vyvolanou hormonálnymi zmenami v menopauze. Prispieva k zlepšeniu hustoty a pevnosti kostí.

Zlepšenie kvality pokožky a vlasov

S vysokým obsahom výživných látok v mace a zároveň jej schopnosťou vyrovnávať hladinu hormónov súvisí aj jej vplyv na zlepšenie kvality pokožky – čistí pleť od pigmentových škvŕn a pomáha pri akné, ak akné súvisí s hormonálnou nerovnováhou. Rastlinný výťažok dokáže organizmus spracovať oveľa lepšie ako prípravky na akné založené na chemickej báze. Maca je výnimočne účinná aj pri vypadávaní vlasov z hormonálnych dôvodov, keď iné prípravky neúčinkujú. Je tiež vhodnou prevenciou proti ich vypadávaniu a zároveň podporuje rast vlasov.

Čistý rastlinný výťažok tejto životodarnej byliny v prípravku Jamieson Maca 1000 mg z produkcie kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd. obohatil v súčasnosti ponuku lekární.

Povolený doping na zvyšovanie kondície

Fakt, že koreň macy bol pre svoje bohaté nutričné zloženie pre pôvodných obyvateľov Ánd základným zdrojom energie, nenahraditeľným pri zvyšovaní fyzickej kondície a sily, inšpiroval športových lekárov k uskutočneniu celosvetovej štúdie, do ktorej boli zapojení bežci na dlhé trate. Zo štúdie vyplynulo, že maca vďaka rovnomernému a trvalému prílevu energie zvyšuje vytrvalosť pri behu na dlhé trate a zároveň prispieva k budovaniu svalovej hmoty. Súčasne pozitívne ovplyvňuje fyzický a psychický stav vytrvalostných športovcov. Na základe týchto zistení odporúčajú športoví lekári používať macu pri vytrvalostných a silových športoch na podporu optimálnej výkonnosti ako povolený prírodný doping. Vďaka tomu, že neobsahuje kofeín, rafinovaný cukor, ani žiadne nepovolené látky na zvýšenie energie, vzbudzuje u športovcov čoraz väčší záujem.

   
Vrátiť sa na začiatok