Ketodiéta?

Vedeli ste, že pre zníženie hmotnosti je vhodná aj ketogénna diéta? Pri nej paradoxne môžeme v obmedzenom množstve prijímať tuky (nenasýtené), aj keď je našim cieľom z tela ich odbúrať. 

Ketodiéta

Na zmenu metabolizmu v našom tele sa pri tejto diéte, samozrejme aj pri iných typov diét odporúča vylúčiť zo stravy sacharidy – všetky sladkosti, koláče, palacinky, zmrzlina…, a výrazne obmedziť uhľohydráty – zemiaky, ryžu, cestoviny, hlavne večer, napr. ako prílohu k mäsu uprednostniť zeleninu – v zime varenú, v lete surovú. Dôležité je však prijímať bielkoviny.

Na raňajky sa odporúča napr. jedna celozrnná žemľa, šunka, syry, vajíčko, jogurt a pod.

Obed môže byť plnohodnotný – mäso, hydina alebo ryba aj s menšou prílohou (zemiaky, ryža), samozrejme chod so sladkosťami vynechať.

Na olovrant – šaláty s panenským napr. olivovým olejom (nenasýtený tuk), ovocie, avokádo, orechy, semená a pod.

Na večeru uprednostníme ľahšie mäso, napr. hydina, ryby, so zeleninou, šaláty, syry… najneskôr do 17–18 hod., je totiž zdravé ísť spať hladný! Vyskúšajte aj vy výborný pocit ľahkosti a dobrý predpoklad pre pokojný a plnohodnotný spánok.

Zníženie príjmu sacharidov a večer aj uhľohydrátov, dostáva náš organizmus do stavu ketózy, kedy sa začína metabolizovať uložený tuk na molekuly zvané ketolátky, z ktorých si pri nedostatku cukru v krvi vytvára energiu. Akonáhle dosiahne telo stav ketózy, je žiaduce tento stav udržať a neurobiť diétnu chybu ani občasným príjmom sladkých pochúťok. Je však potrebné prijímať dostatočné množstvo bielkoviny, aby sa energia čerpala z tukov a nie zo svalov. Strata svalovej hmoty v žiadnom prípade nie je žiaduca, potrebujeme si ju zachovať a rozvíjať.

Takáto upravená ketodiéta rozhodne neznamená hladovanie, ale len upravenie zloženia prijímanej stravy s prihliadnutím na jej kalorickú hodnotu a zaradenie pravidelného pohybu denne. Najskôr krátke prechádzky a potom postupne prekonávať aj dlhšie vzdialenosti, napr. 5 a viac kilometrov, prípadne zaradenie ďalších druhov športu. Stále však platí fakt, že kalorický príjem potravy nesmie byť vyšší, ako náš energetický výdaj.

Pri ketodiéte vám môžu pomôcť urýchliť metabolizmus, podporiť a uľahčiť trávenie aj tieto produkty Jamieson bez obsahu pridaných sacharidov:

   
Vrátiť sa na začiatok