Kedy a ako užívať výživové doplnky

Pravidelné a správne užívanie základných výživových doplnkov prinesie výsledky v posilnení imunity a vitality organizmu.

Kedy a ako užívať výživové doplnky

Dve najčastejšie otázky, ktoré kladieme lekárom, lekárnikom či výživovým poradcom sú: „Kedy a ako užívať výživové doplnky?“, „Je lepšie užívať ich s jedlom alebo mimo jedla?“. Odpoveď závisí od toho, o aký typ výživového doplnku ide. Vo všeobecnosti, keďže vitamíny a minerály nie sú potravou, ale doplnkami stravy, je vhodné užívať ich s jedlom. Najlepšie sa totiž vstrebávajú v kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi. V prírode je zriedkavé, aby suroviny určené na konzumáciu obsahovali len jednu živinu, preto dáva zmysel užívať doplnky výživy súčasne s jedlom.

Multivitamíny

Multivitamíny sú len takzvanou bezpečnostnou poistkou pre prípadný nedostatok živín v dôsledku nevhodného stravovania. Podľa prieskumu u 35% dospelej populácie sú hladiny mnohých živín (vitamínov A, B, B12, kyseliny listovej, C i D, ale aj minerálov – vápnika, horčíka a zinku) v krvi nižšie ako sú priemerné odporúčané hodnoty. Odporúčanú dennú potrebných vitamínov a minerálov, dodáte vášmu telu užívaním multivitamínov počas raňajok.

B vitamíny

Existuje 8 rôznych druhov B vitamínov, často obsiahnutých vo výživových doplnkoch v „sólo” forme alebo v podobe B-komplexu. Jedným z najdôležitejších prínosov vitamínov radu B je ich pomoc pri udržiavaní schopnosti organizmu metabolizovať živiny a podporovať tak energetickú výmenu v organizme. Aj preto sa považujú za prirodzený energizujúci prvok. Keďže pracujú v prospech odbúravania tukov, sacharidov a proteínov, odporúča sa užívať ich ráno súčasne s raňajkami.

C vitamín

C vitamín môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Ak využívate preventívne jeho antioxidačný účinok, užite ho počas raňajok. Ak sa dočasne snažíte posilniť svoj imunitný systém voči chrípke alebo prechladnutiu, je vhodné doplniť si ho viackrát za deň, aby váš organizmus vstrebal čo najvyššiu terapeutickú dávku. Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, čo znamená, že na rozdiel od v tukoch rozpustných vitamínov (A, D ,E alebo K) sa v organizme neuchováva, ale jeho nadbytok sa vylúči. Z tohto dôvodu je ideálne konzumovať vo vode rozpustné vitamíny v menších, ale častejších dávkach, poprípade vo forme s postupným uvoľňovaním – ich výhodou je priebežné vstrebávanie počas 9 hodín, čo znásobuje ich účinnosť. Vitamín C je najjednoduchšie užívať pri jedle, alebo ráno, ihneď ako vstaneme a opätovne večer pred uložením sa na spánok.

D vitamín

Vitamín D sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, či už počas jedla alebo bez neho. Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, je vhodné ho zapiť napríklad pohárom mlieka. Ak ho užívate pre zdravie kostí, odporúča sa brať ho večer súčasne s vápnikom a magnéziom. Pre mnohých ľudí je najjednoduchšie zapamätať si – užiť večer 3 doplnky naraz!

Vápnik

Vápnik možno užiť kedykoľvek počas dňa. Keďže však môže zabrániť vstrebávaniu niektorých liekov, odporúča sa dodať ho organizmu niekoľko hodín pred alebo po ich príjme. Vápnik taktiež môže zapríčiniť zníženie absorpcie mnohých živín zo zeleniny, ovocia, ale aj z výživových doplnkov. Pre maximalizáciu vstrebávania doplnkov železa, je preto dôležité železo si doplniť 2 hodiny pred alebo po užití vápnika. Najjednoduchšie je užívať vápnik večer – v prípade potreby spolu s  horčíkom a vitamínom D.

Horčík

Dopĺňať si ho možno kedykoľvek počas dňa. Avšak u tých, ktorí majú problémy so spánkom a relaxáciou svalov, je vhodné užiť ho spolu s melatonínom večer pred spaním.

Omega-3

Výživový doplnok Omega-3 sa vstrebáva bez ohľadu na spôsob, akým ho užijete, či už je to s jedlom alebo bez neho. Mnoho ľudí predpokladá, že užívanie rybích olejov s jedlom pomáha vyhnúť sa obávanému pachu z úst. Ak vás to znepokojuje, k dispozícii sú aj preparáty „bez rybej pachuti“. Nezáleží ani na čase, kedy rybí olej užijete – výhodou je, že si v ňom obsiahnuté omega-3 kyseliny môžete doplniť vtedy, keď si naň spomeniete.

Melatonín

Melatonín podporuje zaspávanie a zdravý spánok. Ak však idete neskoro spať a potrebujete sa po piatich hodinách zobudiť, melatonín si nedávajte. Svojmu organizmu by ste nedovolili dokončiť plnohodnotný spánok, čo by sa negatívne odzrkadlilo aj na vašej mentálnej energii. Podľa lekárov do piatich hodín od užitia melatonínu sa neodporúča viesť motorové vozidlo, alebo obsluhovať ťažké stroje.

Probiotiká

Ako ich užívať, sa dozviete z príbalových letákov. Či ich máte užívať s jedlom alebo nie, totiž  závisí od toho, v akej forme (kapsuly, prášok, cmúľacie pastilky) sú dopravované do nášho tráviaceho traktu. Tento fakt zohráva dôležitú úlohu z toho dôvodu, že probiotiká sú živé organizmy a naša žalúdočná kyselina je schopná zredukovať určité množstvo probiotických kmeňov ešte predtým, ako dorazia do čreva a sú schopné prinášať zdravé benefity. V prípade, že užívate antibiotiká, dbajte na to, aby ste probiotiká brali aspoň s 2-3 hodinovým odstupom, keďže antibiotiká sú schopné zničiť probiotiká.

 

Ráno Večer
S jedlom
Multivitamíny
B-Komplex
Omega-3
 
S jedlom alebo bez jedla C vitamín
C vitamín
Vápnik
Horčík
Melatonín (ak vykonávate nočnú prácu
a potrebujete spať počas dňa, melatonín
užite vždy predtým, ako sa uložíte na spánok)

 

Pravidelné a správne užívanie základných výživových doplnkov (vitamínov, minerálov, omega-3 kyselín, probiotík) prinesie výsledky v posilnení imunity a vitality organizmu. V prípade, že je dôležitý čas ich užívania, informáciu nájdete na etikete prípravku. Napríklad v prípade melatonínu na etikete nájdete: „Užite pred spaním. Ak by ste užili melatonín ráno, pravdepodobne vám to počas dňa spôsobí ospalosť.“ Pri užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov je nutné za každých okolností dodržiavať inštrukcie na etikete, resp. príbalovom letáku. Ak zároveň užívate lieky, poraďte sa so svojím lekárnikom, ktorý vám zostaví váš individuálny plán užívania liekov a výživových doplnkov.

   
Vrátiť sa na začiatok