Aký je rozdiel medzi rybím olejom a olejom z ľanových semienok z hľadiska účinnosti esenciálnych mastných kyselín? Môžu sa prijímať spolu s multivitamínmi a vitamínom B12?

Ak užívate v súčasnosti akékoľvek lieky – predtým, ako začnete užívať vitamíny, minerály, diétne, výživové, rastlinné alebo homeopatické doplnky výživy, pozorne si prečítajte písomnú informáciu a poraďte sa so svojím lekárom. Na základe získaných informácií vám odporučí výživový doplnok presne na mieru.

Esenciálne mastné kyseliny sú základné stavebné piliere tukov a olejov. Keďže mnohé si telo nevie vyrobiť samo, organizmu sa musia dodávať z vonkajších zdrojov. Jedným z takýchto druhov esenciálnych mastných kyselín sú omega-3 mastné kyseliny. Ponúkajú celý rad zdravotných výhod, ako zníženie „zlého“ cholesterolu, hladiny triglyceridov a krvného tlaku. Zabraňujú zrážaniu krvných doštičiek, tie sa potom nezachytia na cievnych stenách, čo prispieva k zlepšeniu prietoku krvi. Vďaka protizápalovému účinku môžu omega-3 mastné kyseliny poskytnúť úľavu pri mnohých ochoreniach, ako sú napríklad reumatoidná artritída, psoriáza a rôzne druhy ekzémov.

Omega-3 mastné kyseliny z rybieho oleja sa získavajú vo forme EPA a DHA. Ľanové semienka sú zdrojom omega-3 mastných kyselín vo forme ALA. Výskumy potvrdili pozitívne vlastnosti oboch prípravkov pri spomínaných indikáciách. Vitalitu srdca a úľavu od bolesti kĺbov ale výraznejšie podporuje rybí olej, a to vďaka bohatému obsahu omega-3 mastnej kyseliny EPA. Blahodarne tiež ovplyvňuje duševné zdravie. Pri alergiách na ryby a morské živočíchy sa odporúčajú ľanový olej, avšak nie je vhodné užívať ho počas tehotenstva a dojčenia.

Omega-3 mastné kyseliny vo forme EPA a DHA sa môžu pri presne špecifických podmienkach syntetizovať, aj z formy ALA.

Výživové doplnky s omega-3 mastnými kyselinami možno užívať spolu s vitamínmi skupiny B a multivitamínmi. Pri všetkých našich výživových doplnkoch vám odporúčame prečítať si príbalové informácie a poradiť sa so svojím lekárom, ktorý vám poradí vhodné koncentrácie výživných látok podľa vašich individuálnych potrieb.

   
Vrátiť sa na začiatok