banner jamieson odborne clanky pite aby ste zvitazili nad teplom
ilustracne jamieson odborne clanky pite aby ste zvitazili nad teplom Existuje toľko spôsobov ako si užiť krásne počasie- či už si idete zabehať po okolí, zoberiete psa na prechádzku alebo len sedíte na terase a popíjate koktail.
« späť

Pite, aby ste zvíťazili nad teplom

21.07.2011

Tlačiť

Existuje toľko spôsobov ako si užiť krásne počasie- či už si idete zabehať po okolí, zoberiete psa na prechádzku alebo len sedíte na terase a popíjate koktail.

Nech už je to intenzívny tréning alebo iba nachádzanie sa v horúcom počasí, môže sa stať, že budete dehydrovaný, ak málo pijete alebo ak strácate tekutiny potením. Dehydratácia znižuje výkon svalov, zvyšuje pravdepodobnosť kŕčov, závratov, nevoľnosti a v extrémnych prípadoch môže dôjsť k prehriatiu alebo vyčerpaniu.    

Potreby pitia tekutín sa líšia a závisia od mnohých faktorov, ako je celková strava, intenzita cvičenia, aké teplé a vlhké prostredie je. Všeobecne platí, väčšina dospelých potrebuje 6 až 8 pohárov vody denne. Ale nedoháňajte dehydratáciu veľkým množstvom pohárov vody denne. Namiesto toho, skúste tieto tipy počas teplých dní, aby ste sa cítili sviežo po celý deň.

Osviežte svoje telo vodou. Aj keď nie je bezpodmienečne nutné vypiť 8 pohárov vody denne, čistá voda je ideálna tekutina, aby Vaše telo zostalo hydratované. Neobsahuje kalórie, pridané cukry, umelé farbivá a príchute. Ale ak ste unavený z chute, môžete si ju ochutiť mnohými spôsobmi. Skúste vytlačiť čerstvý citrón alebo limetku, pridajte trochu šťavy z brusníc alebo hrozna a dokonca môžete pridať pár drvených lístkov mäty. 

Urobte si to ľahšie. Často zabúdame na pitie počas celého dňa alebo to jednoducho nie je pre nás pohodlné. Ale aj keď ste doma, je stále dôležité, aby ste prijali opatrenia na prevenciu dehydratácie. Napríklad, kancelárske prostredie je známe pre nedostatok čerstvého vzduchu, neustále kúrenie alebo klimatizácia môžu vysušovať Vaše telo. A každý kto je častý cestovateľ, pravdepodobne má skúsenosti, keď opúšťa lietadlo s pocitom smädu, vyprahnutosti a suchých pier. Aby to bolo jednoduchšie, majte plný pohár vody na pracovnom stole v kancelárii alebo majte so sebou fľašu vody, keď sa presúvate- usrkujte z nej počas celého dňa.    

Rozšírte svoje možnosti. Najtekutejšie nápoje sa taktiež rátajú do príjmu tekutín. Je potrebné dbať na množstvo kalórií, cukru a umelých sladidiel v nápojoch, aj napriek tomu môžete zabezpečiť hydratáciu pitím mlieka, sójových nápojov, 100% ovocných štiav, bez kofeínovou kávou a bylinnými čajmi. Výnimka sú alkoholické nápoje. Ak sa chystáte vychutnať si pivo, víno alebo likér, obmedzte množstvo na jeden pohár denne (a po ňom si dajte jeden veľký pohár vody, aby ste doplnili chýbajúce tekutiny).    

Zahrňte potraviny bohaté na vodu. Pitie tekutín je najpravdepodobnejší spôsob ako zostať hydratovaný ale existuje veľa druhov jedla, ktoré sú taktiež postačujúce. Ovocie a zelenina ako citrusové ovocie, jablká, vodný melón, zeler, uhorky, rajčiny a mrkva nie sú iba plné vitamínov a minerálov; taktiež majú vysoké zloženie vody a preto sa rátajú do príjmu tekutín. Ďalšou výhodou je, že potraviny bohaté na vodu Vás rýchlo zasýtia a je menej pravdepodobné, že sa budete prejedať- môžu vám pomôcť udržať zdravú váhu.