banner jamieson odborne clanky multivitaminy vase najlepsie zdravotne poistenie
ilustracne jamieson odborne clanky multivitaminy vase najlepsie zdravotne poistenie Hovorí sa, že zjesť jedno jablko denne prispieva k ochrane nášho zdravia.
« späť

Multivitamíny: Vaše najlepšie zdravotné poistenie

01.03.2012

Tlačiť

Hovorí sa, že zjesť jedno jablko denne prispieva k ochrane nášho zdravia.

Platí to aj o multivitamínoch, ktoré pomáhajú zvýšiť energiu, posilňujú náš imunitný systém a podporujú zdravie srdca. V roku 2002, magazín Journal of the American Medical Association odporúčal ľuďom, držiacim diétu, užívať denne multivitamíny. Žijeme totiž v čase, kedy je pôda ochudobnená o živiny a zhoršujú sa poľnohospodárske praktiky, čo vedie k zníženým výživovým hodnotám, preto nám strava často nedokáže poskytnúť adekvátnu výživu. Aj strava s vysokým obsahom konzervačných a chemicky upravených potravín môže mať na svedomí nedostatočný príjem živín. Nedostatok živín sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď je organizmus vystavený väčšej záťaži, ako napríklad v tehotenstve a pri dojčení. U starších ľudí môže byť následkom zlej výživy alebo zmien v tráviacej sústave vyvolaných starnutím.  

Multivitamíny obsahujú základné vitamíny a minerály, ktoré zvyšujú energiu a vitalitu organizmu a podporujú optimálnu hladinu nášho zdravia v každej fáze života.
Ale ktorý multivitamín je pre nás ten najvhodnejší? Tu je päť krokov, ktoré nás dovedú k voľbe správneho multivitamínu.

Vek

Vyberte si multivitamín podľa vekovej kategórie.
Dnešné multivitamíny obsahujú vedecky potvrdené prvky výživy, ktoré podporujú naše zdravie v rozličných fázach života. Detské multivitamíny pokrývajú dennú potrebu živín, ktoré sú základom pre zdravý rast kostí, zubov, chrupaviek, ďasien, pokožky, zraku a imunity. Multivitamíny pre tehotné ženy sú zdrojom radu základných vitamínov a minerálov obohatených o železo, zinok a kyselinu listovú, ktoré pomáhajú chrániť plod pred vývojovými ochoreniami a podporujú zdravý vývin jeho nervového systému. Výživovo vyvážené multivitamíny pre dospelých uspokojujú potreby ľudí v strednom veku a pomáhajú predchádzať ochoreniam, ktoré súvisia s vekom. Multivitamíny pre ľudí po dosiahnutí 50-tich rokov sú obohatené o živiny, ktoré spomaľujú proces starnutia.

Pohlavie

Muži a ženy majú rozdielne zdravotné potreby.
Vyvážené zloženie dôležitých vitamínov a minerálov pomôže ženám v najlepších rokoch vyzerať dobre a cítiť sa skvele. Je veľmi dôležité vedieť si vybrať multivitamín so správnym pomerom vitamínov na podporu zdravia prsníkov, kostí a močových ciest, ale aj na preventívnu ochranu organizmu počas tehotenstva, dojčenia a klimaktéria. Muži na druhej strane, potrebujú multivitamín obohatený vitamínmi a minerálmi so zameraním sa na mužské potreby, ktorý bude zásobárňou energie, podporí zdravú činnosť prostaty a močových ciest a pomôže predchádzať civilizačným ochoreniam. Nové výskumy ukazujú, že muži aj ženy by mali užívať multivitamíny obohatené o extra vitamín D, aby sa tak u nich znížilo riziko chronických ochorení na osteoporózu a predchádzalo sa kardiovaskulárnym ochoreniam.

Aktivita

Nájdite si multivitamíny, ktoré vám zabezpečia celodennú potrebu energie.
Ľudské telo je mechanizmus, ktorý potrebuje na svoje fungovanie spaľovať energiu. Potvrdilo sa, že nedokáže adekvátne pracovať bez príjmu vyváženej stravy. Vynechávanie jedla počas dňa, stravovanie sa v zariadeniach s rýchlym občerstvením a stres sú hlavné dôvody pre užívanie multivitamínov.
Je pre vás postačujúci základný multivitamín? Ak celodenné aktivity a stres zaťažujú vaše telo v nadmernom množstve, vaše telo následne potrebuje vyšší príjem životne dôležitých látok. Multivitamíny určené pre aktívnych ľudí s rýchlym životným tempom sú pre vás tá správna voľba.

Životný štýl

Získajte to, čo chcete a to, čo potrebujete.
Vegetariáni hľadajú nutrične vyvážený multivitamín, ktorý neobsahuje stopy po živočíšnych prvkoch a spĺňať ich špecifické nároky. Každý, kto sa snaží schudnúť pár kíl, mal by siahnuť po multivitamínoch obohatených o extrakt zo zeleného čaju, ktorý pomáha naštartovať metabolizmus a zbaviť telo škodlivých látok. Predísť problémom s kardiovaskulárnym systémom a mnohým civilizačným ochoreniam pomôžu multivitamíny obohatené o vitamín D.

Tablety, kapsuly alebo žuvacie tablety

Čo je pre vás najlepšie?
Multivitamíny obsahujú veľké množstvo živín a môžete si vybrať z rôznych foriem, v ktorých sú vyrábané. Veľké, tvrdé tablety či kapsuly môžu byť pre niektorých ľudí ťažšie stráviteľné pre niektorých ľudí a živiny potom nie sú schopné dostať sa do cieľových buniek. Ak máte problémy s prehĺtaním tabliet, cmúľacie tablety sú efektívny spôsob, ako  organizmu dodať čo najviac živín.

Zapamätajte si, že akékoľvek užívanie multivitamínov musíte konzultovať so svojím lekárom, hlavne, keď máte zdravotné problémy alebo užívate lieky na predpis.