banner jamieson odborne clanky vitamin d
ilustracne jamieson odborne clanky vitamin d Výskum okolo tohto super vitamínu nás nikdy neprestane udivovať.
« späť

Vitamín D

26.07.2011

Tlačiť

Výskum okolo tohto super vitamínu nás nikdy neprestane udivovať. Vitamín D je nevyhnutný, pokiaľ ide o udržiavanie zdravia a prevenciu pred chorobami. Početné štúdie dokazujú, že vitamín D3 môže znížiť riziko bežných ale aj chronických ochorení až o 60%. Používa sa na prevenciu a ako riešenie pri týchto chorobách: osteoporóza, kardiovaskulárne choroby, depresia, infekcie horných dýchacích ciest, obezita, autoimunitné ochorenia, cukrovka a rakovina. V skutočnosti, nový výskum zverejnený v magazíne European Journal of Clinical Nutrition zhodnotil, že „ochorenia citlivé na vitamín D predstavujú viac než polovicu celosvetovej úmrtnosti.“

Aj keď pozitíva vitamínu D sú známe už dlhšiu dobu, populácia ako celok ho stále neužíva v dostatočnom množstve, hoci je nevyhnutnou živinou. Vitamín D s pomocou ultrafialového (UV) žiarenia je syntetizovaný v pokožke. Dalo by sa očakávať, že leto plné slnka zabezpečí optimálnu hladinu vitamínu D. Keď sa natriete opaľovacím krémom, aby ste zabránili preniknutiu UV lúčov, ktoré spôsobujú rakovinu, taktiež bránite prijímaniu vitamínu D. S rastúcou populáciou sa zvyšuje aj množstvo toxínov vo svete, čo môžeme vidieť na zvyšujúcom sa počte ochorení pečene a obličiek. Zdravie týchto orgánov je kľúčové pre výrobu 1,25 dihydroxycholecalciferolu- najaktívnejšiu formu vitamínu D.  

Čo sa týka stravy, hoci sa vitamín D nachádza v mlieku, vaječných žĺtkoch a rybách žijúcich v studených vodách, stále prijímame nedostatočné množstvo týchto jedál na pokrytie dennej dávky vitamínu D.  

Inštitút medicíny odporúča v súčasnej dobe užívanie 600 IU jednotiek vitamínu D denne s najvyššou možnou hranicou dávkovania 4000 IU jednotiek denne. Vzhľadom na množstvo výskumných prác, príjem 2000 IU jednotiek vitamínu D je vynikajúci spôsob ako zdvihnúť hladinu vitamínu D v krvi.

Kvalitný doplnok výživy vitamín D3 je potrebný na zabezpečenie optimálneho množstva a má prospešné účinky na celkové zdravie organizmu. Nezabudnite konzultovať zdravotnú starostlivosť a odporúčané dávkovanie doplnkov výživy s vaším praktickým lekárom.

Dr. William B Grant uvádza, že zvýšenie hladiny vitamínu D je „najefektívnejší spôsob, ako znížiť globálnu úmrtnosť.“ Ďalší dôležitý bod je, že tabletky vitamínu D3 s obsahom 1000 IU stoja spotrebiteľa približne 15 centov na deň. Jedná sa o miniatúrnu cenu, ktorá môže zabrániť chronickým, oslabujúcim a smrteľným chorobám, ktoré stoja spotrebiteľov a zdravotníctvo milióny Eur. Iba 15 centov denne môže urobiť svet zdravším miestom na život.