banner jamieson odborne clanky trapia vas zapaly mocovych ciest2
ilustracne jamieson odborne clanky trapia vas zapaly mocovych ciest Zápal močových ciest – častá diagnóza žien. V letných mesiacoch dáva o sebe vo zvýšenej miere vedieť hlavne po pobyte pri vode.
« späť

Trápia vás zápaly močových ciest? Siahnite po brusniciach!

22.08.2014

Tlačiť

Infekcia číha v bazénoch, na kúpaliskách. A bolesť a pocity pálenia nedajú na seba dlho čakať...

Rozlúčiť sa s touto nepríjemnou spoločníčkou nám pomôžu brusnice. Tieto drobné trpko horkasté červené plody sú jednotkou v prírodnej lekárni. Výskumy ukázali, že obsahujú rastlinné látky, ktoré zamedzujú baktériám usadzovať sa na stenách močových ciest, vďaka čomu močový systém chránia pred nákazou. Po osídlení močových ciest dokážu vytvoriť čosi ako ochranný štít! Majú silné antibakteriálne účinky, používajú sa ako prírodný protizápalový prostriedok.

Mechanizmus účinku

Brusnice obsahujú aktívne látky proantokyanidy (PAC), ktoré už preventívne pôsobia proti zápalom močového mechúra a močových ciest. Keďže zabraňujú baktériám usadiť sa v močovom systéme, tie sa následne odplavujú močom von z tela ( preto je vhodné zároveň prijímať zvýšené množstvo tekutín). Tento mechanizmus teda nedovolí baktériám Escherichia coli ani iným baktériám vyvolávajúcim infekcie prilepiť sa na steny močového mechúra, množiť sa a šíriť sa tak do okolitých tkanív a štruktúr.

Pohár brusnicovej šťavy v jednej kapsule

Všetky prirodzené benefity šťavy z brusníc, navyše bez obsahu kalórií, sladidiel, konzervačných látok alebo cukru, poskytuje aj výživový doplnok Brusnice kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson. Do jedinej kapsuly – čo predstavuje 236 ml pohár šťavy – sú koncentrované prírodné antibakteriálne zložky brusníc. Už každá kapsula prípravku pomáha výrazne znížiť výskyt baktérií Escherichia coli v močovodoch, ktoré sú najčastejším pôvodcom infekcie močových ciest a problémov s tým spojených.

Aj na prostatu

Najnovšie výskumy potvrdili pozitívny vplyv extraktu brusníc pri podpore zdravia močových ciest aj u mužov, zvlášť s problémami s prostatou. Vďaka priaznivým účinkom brusníc sa v močových cestách mužov nevytvárajú podmienky, ktoré môžu viesť k patogénnym zmenám prostaty. Výťažky brusníc pomáhajú zabrániť bolestiam i páleniu pri močení a predchádzať vzniku močových kameňov v mechúre alebo chronickému zápalu močovej rúry pri zväčšení prostaty.

Ďalšie liečebné účinky brusníc

Brusnice sa vyznačujú širokou škálou terapeutických účinkov. Majú antioxidačný, antiaterogénny, antitrombotický a celkový ochranný účinok na vnútornú výstelku ciev a kapilár. Zabezpečujú elasticitu ciev a znižujú riziko aterosklerotických zmien. Zároveň tak prispievajú aj k vhodnej regulácii krvného tlaku. Za tento účinok vďačia brusnice najmä svojmu obsahu, rôznorodosti polyfenolických látok, ako sú antokyanidy, proantokyanidy, flavonoidy a iné. Brusniciam sa vďaka ich silnému antioxidačnému pôsobeniu (obsah vitamínov A a C, polyfenolov, flavonoidov) pripisujú aj ďalšie priaznivé účinky – bojujú tiež proti baktériám, ktoré spôsobujú ochorenia ďasien a prežívajú v neodstránenom zubnom povlaku. Účinné látky obsiahnuté v brusniciach podporujú liečbu pri ochoreniach obličiek, pomáhajú predchádzať onkologickým ochoreniam. Pozitívne pôsobia i pri poruchách funkcie pečene, prinášajú zlepšenie stavu pri menštruačných bolestiach a brusnicová šťava pomáha pri problémoch s pálením záhy.