banner jamieson odborne clanky 4 zlozky vyzivy pre muzov
banner jamieson odborne clanky 4 zlozky vyzivy pre muzov2 Priemerná dĺžka života mužov je takmer o päť rokov nižšia ako priemerná dĺžka života žien. Ste teda pripravení upevniť a zlepšiť svoje zdravie?
« späť

Štyri zložky výživy, ktoré potrebuje každý muž

04.10.2018

Tlačiť

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo vám kamarátky alebo príbuzné stále odporúčajú venovať viac pozornosti svojmu zdraviu, možno by ste ich mali počúvnuť. Vo všeobecnosti si muži v porovnaní so ženami volia nezdravé formy životného štýlu, podstupujú vyššie riziká a preventívne prehliadky často zanedbávajú. Muži sú vystavení aj vyššej pravdepodobnosti srdcovocievnych ochorení, infarktu a rakoviny. Priemerná dĺžka života mužov je takmer o päť rokov nižšia ako priemerná dĺžka života žien. Ste teda pripravení upevniť a zlepšiť svoje zdravie? Toto sú štyri zložky výživy, ktoré zlepšia kvalitu života každého muža.

Proteíny

Proteíny sú jednou z troch hlavných zložiek výživy (ďalšie dve predstavujú sacharidy a tuky). Organizmus ich využíva počas rastu a slúžia aj ako zdroj energie. Podieľajú sa na stavbe mnohých častí tela (kože, svalov, kostí a vlasov) a podporujú rast, regeneráciu a udržiavanie tkanív. Hoci by sa Vám mohlo zdať, že proteíny sú zložkou potravy, ktorú potrebujú iba svalnatí športovci, pravdou je, že proteíny majú dôležitú úlohu pri zabezpečení celkového zdravia a spokojnosti každého muža.

Proteíny pomáhajú zachovávať objem a správnu funkciu svalov, podporujú imunitu a zabezpečujú dostatok energie. Medzi kvalitné zdroje proteínov patrí mäso, ryby, hydina, mliečne produkty, vajcia, alebo rastlinné proteíny z bôbov a strukovín. Hoci je pravdepodobné, že proteíny sa na Vašom tanieri vyskytnú počas hlavného jedla dňa, je rovnako dôležité ich prijímať v každom jedle (25–35 gramov na porciu).

V takomto prípade je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s obsahom proteínov, napríklad Jamieson Essentials™ plus Protein, ktorý zvyšuje denný príjem tejto dôležitej zložky potravy. Jeho balenie je praktické a prenosné, preto je ideálny aj na cesty alebo pre mužov, ktorí sú neustále v pohybe. Jedna odmerka sa jednoducho zmieša s vodou alebo džúsom alebo sa môže pridať do výživného smoothie spolu s ľanovými alebo chia semienkami, avokádom, ovocím alebo zeleninou a mliekom alebo iným nápojom podľa vlastného výberu. Tento produkt je navyše jediným výživovým doplnkom na báze srvátkového proteínu, ktorý obsahuje aj stopercentnú dennú dávku vitamínov vrátane 600 IU vitamínu D, probiotiká a omega-3 mastné kyseliny z ľanových semienok.

Vitamín D

Nad nedostatkom vitamínu D sa v minulosti uvažovalo iba v súvislosti s ochoreniami kostí, a to rachitídou u detí a osteomaláciou alebo osteoporózou u dospelých. Odborné štúdie o jeho protirakovinových a podporných účinkoch však ukazujú, že tento vitamín si zaslúži viac pozornosti každého muža.

V štúdii, ktorú uverejnil American Journal of Public Health, sa zozbierali dáta zo 63 štúdií, ktoré skúmali výšku hladiny vitamínu D vo vzťahu k riziku vzniku rakoviny. Autori štúdie dospeli k záveru, že primerané podávanie vitamínu D môže znižovať riziko vzniku viacerých typov rakoviny, vrátane rakoviny prostaty a hrubého čreva. Na doplnenie tohto dôležitého vitamínu vyskúšajte napríklad Jamieson Essentials™ Vitamín D3 1000 IU.

Omega-3 esenciálne mastné kyseliny

Ryby obsahujú omega-3 esenciálne mastné kyseliny, presnejšie kyselinu eikozapentaénovú (EPA) a kyselinu dokozahexaénovú (DHA). Obe majú pre zdravie mimoriadny prínos.

Kardiovaskulárne ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí Kanaďanov (Health Canada, 2017), preto je vhodné zaradiť do svojho jedálnička zdravé tuky, najmä vo forme omega-3 mastných kyselín. Tieto esenciálne mastné kyseliny sa podieľajú na regulácii tepu, zmierňovaní zápalov, znižovaní hladín triglyceridov (tuky prítomné v krvi) a na znižovaní krvného tlaku. Zdravé srdce každého muža je síce hlavným prínosom takejto stravy, ale tieto špeciálne tuky navyše zmierňujú zápaly, bolesti kĺbov a prispievajú k celkovej duševnej rovnováhe.

Aby ste získali dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín, do jedálnička by ste mali zaradiť týždenne najmenej dve porcie mastných morských rýb, napríklad tuniaka, makrelu alebo sleďa. Ak nepatríte medzi priaznivcov rybacieho mäsa alebo ak nemáte možnosť konzumovať ich aspoň dvakrát týždenne, výživový doplnok s obsahom rybieho oleja Jamieson Essentials™ Extra Strength Omega-3 doplní potrebné množstvo omega-3 mastných kyselín.

Horčík

V dnešnej dobe žije mnoho mužov v strese - nestála kariéra, rodinné záväzky ale taktiež kontakty a sociálny život. Kľúčovým prvkom na zvládanie takéhoto náporu je práve horčík - minerál, ktorého účinky sa dopĺňajú s účinkami draslíka. Zatiaľ čo draslík spôsobuje kontrakciu svalov, horčík im pomáha uvoľniť sa.

Horčík ovplyvňuje v organizme stovky reakcií, okrem už spomínaného relaxačného účinku (čo z neho robí ideálny prvok pre užívanie pred spaním) sa podieľa aj na tvorbe energie a pomáha udržiavať zdravé srdce a cievy.

Ak nekonzumujete stravu bohatú na strukoviny, orechy, semienka, celozrnné výrobky a listovú zeleninu, je možné, že neprijímate odporúčanú dennú dávku, teda 420 mg. V takom prípade je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s obsahom horčíka Jamieson Horčík DRINK MIX s prírodnou citrónovo-limetkovou príchuťou.

Veľký počet mužov neprijíma dostatočné množstvo kľúčových prvkov v potrave. Prirodzená produkcia niektorých látok v organizme však klesá aj s vekom. Príjem dôležitých zložiek výživy je možné zvýšiť obohatením jedálnička o potraviny uvedené v tabuľke, prípadne sa treba poradiť s lekárom o užívaní vhodných výživových doplnkov.

Kľúčová zložka Aká je minimálna denná dávka? Z čoho je možné ju získať? Prínos pre organizmus
Proteíny Minimálne 0,8 g/kg telesnej hmotnosti Mäso, mliečne výrobky, vajcia, ryby, morské plody, strukoviny, orechy, semienka, náhrady mäsa, náhrady mlieka, celozrnné výrobky, výživové doplnky s obsahom proteínov Zachováva objem a funkcie svalovej hmoty, podporuje imunitu a dodáva energiu
Vitamín D 1000 IU Slnenie (bez opaľovacieho krému); mlieko, ryby Znižuje riziko osteoporózy a niektorých druhov rakoviny, podporuje imunitu
Omega-3 esenciálne mastné kyseliny 1000-3000 mg EPA + DHA Mastné morské ryby (losos, makrela); výživové doplnky s obsahom rybieho oleja Znižuje krvný tlak a hladiny triglyceridov v krvi; podporuje duševnú rovnováhu
Horčík 420 miligramov Celozrnné výrobky, orechy, strukoviny, semienka, listová zelenina Prispieva k uvoľňovaniu svalov, zvyšuje kvalitu spánku