banner jamieson odborne clanky skolsky rok sa zacina
ilustracne jamieson odborne clanky skolsky rok sa zacina Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa.
« späť

Školský rok sa začína

16.08.2011

Tlačiť

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Ranné jedlo zásobuje mozog energiou, ktorú potrebuje využiť efektívne. Raňajky ovplyvňujú taktiež pamäť a koncentráciu čo je veľmi dôležité pre sústredenie sa detí v škole. V roku 2005 bola publikovaná štúdia Americkou asociáciou dietológov, ktorá dokázala u detí a dospievajúcich, ktorí raňajkujú, vyššie poznávacie funkcie spojené s pamäťou ako aj lepšie dosiahnuté známky v testoch a dochádzka v škole.

Ak chcete dodať mozgu čo najväčší výkon, zaraďte do svojho jedálneho lístka nutrične bohaté raňajky, v ktorých je obsiahnutý vysoký podiel vlákniny. Zdravé raňajky môžu obsahovať celozrnné toasty, cereálie a ovocie, nízkotučné mliečne výrobky alebo sójové nápoje.

Obed vás udržuje v pohybe
Zdravý obed zásobuje mozog energiou taktiež.  Zvyšuje pamäť, náladu a koncentráciu takže deti sa môžu sústrediť počas celého popoludnia. Deťom môžete naservírovať 2 kusy zeleniny alebo ovocia, spolu s celozrnnými obilninami, mliečnymi výrobkami a proteínmi (mäso alebo orechy, strukoviny alebo sója).

Konzumujte ryby pre dobré myslenie
Ryby sú často nazývané „jedlo pamäte“. Viete prečo? Ryby žijúce v studených vodách, ako losos, halibut a tuniak, sú bohaté na zdraviu prospešné Omega-3 esenciálne mastné kyseliny, kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dekozahexaénová (DHA). Najmä DHA sa vyskytuje vo vysokých koncentráciách v mozgu.

Jamieson ponúka produkt, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu EPA a DHA, Omega-3 Select 1000 mg. Je vyrobený z čistej zmesi rybieho oleja, obsahuje omega-3 mastné kyseliny v ich prirodzenej forme triglyceridov, ktoré sú ľahšie absorbovateľné a sú viac využívané ako semi-syntetické etyl estery.

Početné štúdie ukazujú, že ryby bohaté na omega kyseliny a rybí olej ako doplnok výživy sú dôležité pre detské učenie a správanie. V marci 2008 magazín Journal of Pediatrics uviedol správu, že dostatočný príjem DHA počas tehotenstva podporuje vizuálny, kognitívny a motorický rozvoj u detí.  Vedci z Oxfordskej univerzity publikovali článok v magazíne Pediatrics ohľadne štúdie rybieho oleja a zistili, že deti s poruchami učenia preukázali zlepšenie v čítaní, písaní a správaní, keď užívali doplnok výživy vo forme rybieho oleja.

Doplnok výživy je postačujúci pre vaše dieťa
Mnoho odborníkov na zdravie odporúča dve porcie rýb týždenne. Nie je to ale jednoduché, ak sú vaše deti prieberčiví jedáci alebo ak nemajú radi rybu. Našťastie doplnok výživy vo forme rybieho oleja dá vašim deťom rovnaké výhody ako jedenie rýb. Dajte im rybí olej s jedlom a vyhnete sa chuti po rybe.

Spánok je neoddeliteľná súčasť života
Dobrý nočný spánok je rovnako dôležitý ako zdravá strava. Môže to byť náročné obdobie, pretože preplnený rozvrh vedie automaticky k neskorému odchodu do postele a ku skorému vstávaniu. Deti nevedia bez spánku správne fungovať- môžu sa cítiť vystresované alebo unavené čo vedie k poruchám učenia a spánku.

Keď deti chcú spať, ich telo si to vyžaduje, potom sa vedia viac sústrediť čo podporuje ich vzdelávanie efektívnejším spôsobom. Na základe toho vedia mať lepší vzťah so svetom okolo nich, vrátane svojich kamarátov a učiteľov. Dobré vzťahy prispievajú k pozitívnym školským skúsenostiam.

Koľko spánku potrebujú vaše deti? Deti, ktoré chodia do školy potrebujú 10 až 12 hodín spánku. Ak si myslíte, že vaše deti nemajú dostatok spánku, práve teraz je správny čas na vytvorenie nového harmonogramu.