banner jamieson odborne clanky september plny stresu
ilustracne jamieson odborne clanky september plny stresu Mesiac september je známy ako druhý najstresujúcejší mesiac v roku.
« späť

September plný stresu!

26.08.2014

Tlačiť

Mesiac september je známy ako druhý najstresujúcejší mesiac v roku. Náhla zmena režimu po dovolenke, skoršie vstávanie, vypravovanie i vyberanie detí zo školy a škôlky či nadčasy v práci, môžu nadmerne prebudiť stresové hormóny a úplne premôcť naše telo. Aj keď sa v dnešnej modernej dobe stres považuje za bežnú súčasť každodenného života, jeho septembrový nápor sa vymyká z priemeru. Pozor naň!

Čo je stres?
Stresová reakcia je prirodzená reakcia organizmu na stav ohrozenia. Pri záťažových situáciách telo uvoľňuje stresové hormóny, vrátane adrenalínu, kortizonu a kortizolu, ktoré dostávajú telo do tzv. bojovej pohotovosti – tep i dýchanie sa zrýchľujú, svaly sú napäté a mozog spotrebuje viac kyslíka na zvýšenie duševnej činnosti.

Negatívny dopad stresu
Stres sa stal exponovaným zdravotným problémom, pretože naše životné tempo sa uberá čoraz väčšou rýchlosťou. Každodenne nás atakajú tlak v práci či rodine, finančné ťažkosti, osobné konflikty.

Odpoveď chronického stresu nenechá na seba dlho čakať – vedie k hormonálnym a metabolickým zmenám, ktoré sa môžu otočiť proti nášmu telu. Rovnaké chemické látky a hormóny, ktoré nám pomáhajú uspieť v krátkom časovom období, nakoniec potláčajú vitálne funkcie organizmu - imunitu, trávenie, vylučovací a rozmnožovací proces. Pri dlhodobom pôsobení stres narúša spánok, zvyšuje úzkosť a môže viesť k zápalovým ochoreniam. Ovplyvňuje zároveň pulzovú frekvenciu, svalové napätie, krvný tlak, hladinu cholesterolu i triglyceridov. Má nepriaznivý dopad aj na spracovávanie prijatých výživných látok, vitamínov a minerálov. V extrémnych prípadoch môže mať na svedomí vznik brušnej obezity, obezity a cukrovky.