banner jamieson odborne clanky zazvor
banner jamieson odborne clanky zazvor2 Zázvor obsahuje vo svojom koreni dovedna asi 650 rôznych chemických látok, ktorým vďačí za svoju liečivú silu.
« späť

Prírodný elixír zdravia

01.03.2018

Tlačiť

Zázvor – ďumbier. Táto asi jeden a pol metra vysoká rastlina s veľkým podielom esenciálnych olejov obsahuje vo svojom koreni dovedna asi 650 rôznych chemických látok, ktorým vďačí za svoju liečivú silu. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, pomáha pri prechladnutí a chrípke, priaznivo ovplyvňuje žalúdočné problémy, stimuluje srdce, vnútorne prehrieva a upokojuje...

Zvyšuje imunitu, pomáha pri prechladnutí

Pri nádche a chrípke azda neexistuje účinnejší liek ako kombinácia na plátky nakrájaného čerstvého  koreňa zázvoru, medu a citróna. Vo forme horúceho nápoja naše telo dokonale prehrieva, stimuluje jeho obranné mechanizmy a pomáha vypotiť sa. Zázvor vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam posilňuje imunitu a jeho antibakteriálny účinok priaznivo ovplyvňuje priebeh chrípky a prechladnutia, vhodný je rovnako pri infekčných ochoreniach dýchacích ciest. Vďaka jeho schopnosti zohriať organizmus, správnou voľbou je tiež jeho použitie pri zimnici, studených rukách či nohách a omrzlinách.

Posilňuje srdce

Zázvor stimuluje srdce a krvný obeh.  Vďaka svojim antikoagulačným vlastnostiam zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a preventívne tak napomáha predchádzať srdcovému infarktu či mozgovej porážke. Podporuje znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, má vplyv na znižovanie vysokého krvného tlaku, vnútorného napätia a celkovo zlepšuje priebeh kardiovaskulárnych ochorení.

Poradí si s tráviacimi problémami

Po zázvore možno siahnuť aj pri problémoch s trávením. Koreň zázvoru navodzuje prirodzené pokojné trávenie – posilňuje žalúdok i črevá a napomáha produkcii enzýmov. Ničí toxíny v tráviacom trakte, upokojuje pri nadúvaní a tiež zahusťuje stolicu – blahodarne pôsobí na črevný trakt pri hnačkách. Zázvor izoluje tiež kyseliny v žalúdku, čím výrazne napomáha pri problémoch s pálením záhy – podľa niekoľkých štúdií je až šesťkrát účinnejší ako akýkoľvek iný prírodný prostriedok.

Pomáha pri cestovaní

Do batožiny by si ho mali pribaliť aj všetci cestovatelia, ktorým cestu zvykne znepríjemňovať kinetóza. Vracanie, potenie a závraty môžu byť s ním veľmi rýchlo minulosťou.

Podporuje zdravé chudnutie

Koreň zázvoru stimuluje produkciu žalúdočných štiav, urýchľuje spomalený metabolizmus a podporuje tak rýchlejšie a účinnejšie strávenie potravy. Vďaka naštartovaniu metabolizmu napomáha zdravej redukcii hmotnosti.

Upokojuje menštruačné kŕče

Počas menštruácie celkovo ovplyvňuje vnútorné napätie, uvoľňuje kŕčmi stiahnuté svalstvo v brušnej oblasti, čo priaznivo ovplyvňuje prietok krvi a prináša úľavu od bolesti.

Napomáha ničiť nádorové bunky

Štúdia Americkej asociácie pre výskum rakoviny odhalila, že zázvor dokáže účinne napomôcť hubiť rakovinové bunky. V lekárskom žargóne sa tento proces nazýva apoptóza, čiže programovaná bunková smrť. Na bunku pôsobia vonkajšie alebo vnútorné podnety, rozložia ju a zvyšky z nej sú pohltené okolitým prostredím. Výťažok z tejto byliny autori štúdie považujú za skvelú prírodnú podporu liečby onkologických ochorení. Zároveň zázvorový extrakt oceňujú ako vhodný doplnok pri chemoterapii, keďže sa používa na liečbu zápalov a nevoľnosti, ktoré sú sprievodným javom liečby nádorov.

Viete, že....

...žutie čerstvého zázvoru zmierňuje bolesť zubov

...nasekaný zázvor či zázvorový olej pomáhajú pri bolestivých kĺboch – výrazne potláčajú bolesť pri osteoartróze i reumatoidnej artritíde

...plátok zázvoru priložený na pery vylieči opar

...zázvor vo forme obkladu utišuje bolesti hlavy, uvoľňuje tonus ciev, účinný je aj pri migréne

...výťažok zázvoru podporuje prirodzené vyvolanie a priebeh menštruácie

...zázvor je považovaný za magickú rastlinu s posilňujúcimi a afrodiziakálnymi účinkami (podobne ako ženšen)

V týchto dňoch obohatil ponuku lekární prírodný výživový doplnok kanadskej firmy Jamieson Laboratories Ltd., Jamieson Zázvor (Ginger) v tabletách – obsahuje 20 mg extraktu zázvoru (17:1), čo sa rovná 340 mg sušenej rastliny. Garanciou, že v doplnku výživy Zázvor (Ginger) pacient získa prípravok takého zloženia, aké sa uvádza na etikete, je certifikácia TRU-ID udelená výživovým doplnkom Jamieson s rastlinnými výťažkami kanadským nezávislým programom certifikácie DNA – TRU-ID. Špecifický botanický pôvod aktívnych zložiek sleduje najnovšia technológia analýzy rastlinnej DNA, čím potvrdzuje ich pravosť. Prípravok je dostupný výhradne v lekárňach.

Čerstvý či sušený?

Podľa čínskej medicíny sa priaznivé účinky čerstvého zázvoru prejavujú pri vnútornej horúčosti a sušeného zázvoru naopak, pri vnútornom chlade. Čo to znamená v praxi?

Čerstvý zázvor je výborný pri prvých prejavoch prechladnutia a chrípky sprevádzaných horúčkou, stimuluje obranné mechanizmy organizmu, pomáha vyhnať vírusy z tela na začiatku ochorenia. Nie je však vhodný pri vnútornom podchladení – napr. pri podchladení žalúdka spôsobenom konzumáciou zmrzliny či morských plodov, ktoré je často sprevádzané „vodovými” hnačkami. V tomto prípade sa odporúča prehriať podchladený žalúdok sušeným zázvorom. Použitie sušeného zázvoru je vyhovujúce tiež po ťažkom jedle, na strávenie mastných jedál po „náročnom” večierku. Pomôže tiež pri studených rukách v dôsledku trvalého stresu, obáv a napätia, ktoré sú každodennými spoločníkmi mnohých z nás!