banner jamieson odborne clanky silybum
banner jamieson odborne clanky silybum2 V 17. storočí už ľudia poznali jeho pozitívny vplyv nielen na pečeň, ale aj na krvný tlak, problémy spojené s nechutenstvom a kŕčmi v bruchu a podával sa tiež ako liek na melanchóliu a depresie.
« späť

Premôže ochorenia pečene, predĺži náš plnohodnotný život – Pestrec mariánsky – Silybum marianum

08.01.2018

Tlačiť

Liečivá bylina, ktorá sa dokáže popasovať s oslabeným miestom nášho organizmu – pečeňou. Jej semená si vedia poradiť so škodlivinami, ktoré neustále zanášajú náš organizmus. Majú schopnosť detoxikovať našu pečeň čím ďalej tým viac skúšanú kontaminovanými potravinami, vodou, vzduchom... a tak sa podieľať na postupnom predĺžení nášho života.

Zvláštny bodliakový kvet s oduševnenou červenofialovou farbou, pestrec mariánsky – Silybum marianum, pre svoje tŕne nazývaný tiež Kristova koruna, je ako liečivá bylina známy už od staroveku. V dobách antiky sa využíval ako tradičný liek podávaný po haďom uštipnutí. V mnohých knihách z raného i neskoršieho stredoveku sa spomína ako prostriedok užívaný pri chorobách žlčníka a pečene. V 17. storočí už ľudia poznali jeho pozitívny vplyv nielen na pečeň, ale aj na krvný tlak, problémy spojené s nechutenstvom a kŕčmi v bruchu a podával sa tiež ako liek na melanchóliu a depresie.

Detoxikácia a regenerácia pečene

Pečeň má v tele nenahraditeľnú funkciu spracovania živín a je kľúčovým orgánom zabezpečujúcim látkovú výmenu v organizme. Pomáha pri detoxikácii a biotransformácii účinných výživných látok, syntéze bielkovín krvnej plazmy, slúži ako zásobáreň vitamínov, železa, glykogénu i ďalších látok. V prípade zlyhania jej funkcie dochádza k poruchám metabolizmu a zrážanlivosti krvi, čo môže mať až fatálne následky. A práve s ochranou tohto dôležitého orgánu súvisia jedinečné liečivé účinky pestreca mariánskeho.

Výťažky zo semien tejto zázračnej byliny vďaka obsahu hlavnej účinnej látky, sylimarínu, pomáhajú chrániť pečeň pred nežiaducimi látkami bežne sa vyskytujúcimi v potrave – nasýtenými tukmi, aditívami, dusičnanmi, alkoholom, ale aj pred syntetickými substanciami v mnohých liekoch a škodlivinami zo životného prostredia. Napríklad pred chlórovanými a aromatickými uhľovodíkmi, organickými jedmi či mutagénnymi látkami, ktoré pečeni závažne škodia. Pri ich pravidelnom ataku na náš organizmus sa pečeňovým enzýmom príliš nedarí všetky tieto jedy zamorujúce naše telo dôkladne a dôsledne odstrániť, a presne tu patrí dôležitá úloha pestrecu mariánskemu.

Vďaka veľkorysému obsahu hepatoprotektívnych látok dokáže vyburcovať činnosť pečeňových enzýmov, účinne podporiť ich aktivitu a našu pečeň tak spoľahlivo ochrániť! Doslova z nej vyženie usadené toxické látky, a tak ju detoxikuje ju a napmôže jej regenerácii. Umožní jej plnohodnotne obnoviť svoju funkciu pri spracovaní živín a látkovej výmene. Pestrec mariánsky rovnako pomáha pri liečbe chronických zápalov a cirhózy (stukovatenia) pečene, zmierňuje následky jej poškodenia dlhodobou prehnanou spotrebou alkoholu či iných drog (napr. nadmerné používanie liekov) a podporuje tiež jej regeneráciu pri otravách hubami. Takisto je nápomocný pri liečbe hepatitídy a podieľa sa na odstránení kožných problémov priamo či nepriamo súvisiacich s nedostatočnou funkciou pečene.

Varovné signály otravy pečene:

• únava
• ťažkosti s trávením
• zápcha, hemoroidy
• nepríjemný zápach tela
• povlak na jazyku
• silná túžba po cigarete, poháriku alkoholu...
• permanentne upchaný nos
• hlieny v prieduškách, ústach, nadmerná tvorba ušného mazu
• nadmerné vypadávanie vlasov
• bledá, predčasne starnúca koža
• zhoršená kvalita zraku


Predĺženie života, nádej pri onkologických ochoreniach

Pečeňový odpad má tiež svoj nepopierateľný podiel na rýchlejšom starnutí nášho organizmu. Membrány a obsah buniek sa zanášajú bunečným balastom, nerozštiepenými a takmer nerozpustnými vysokomolekulárnymi organickými látkami, ktoré obmedzujú vnútrobunkovú cirkuláciu živín a zhoršujú možnosti látkovej výmeny vo všetkých bunkách v organizme. Postihnuté sú teda nielen pečeňové bunky, ale aj krvotvorné, svalové, slizničné, obličkové i vlasové. Ale najviac trpia neuróny, ktoré postupne obmedzujú svoju činnosť.

Zmobilizovať naše bunky, odvrátiť starnutie mitochondrií, stimulovať neuróny a prispieť tak k našej vitalite a predĺženiu nášho plnohodnotného života napomôže pestrec mariánsky, liečivá rastlina, rastúca aj na Slovensku. Posledné výskumy poukazujú na možnú pomoc výťažkov tejto byliny aj v boji proti onkologickým ochoreniam, najmä proti nádorovým bunkám prostaty, prsníka, maternicového hrdla a tiež proti nádorovým bunkám pľúc.

Zaujímavé výsledky priniesol výskum uskutočnený nedávno vedcami z Clevelandskej univerzity, z ktorého vyplynulo, že výskyt nádorov vzniknutých u laboratórnych myší po ožiarení RTG žiarením sa znížil po aplikácii výťažku pestreca mariánskeho na kožu myší až o 75 %. Podľa výskumníkov extrakt pestreca poskytuje určitú ochranu proti rakovine kože a výskytu nádorov spôsobených chemickými karcinogénmi alebo ultrafialovým žiarením, a to práve vďaka silným antioxidačným vlastnostiam silymarínu, primárnej účinnej látky tejto liečivej byliny.

Nový objav – zlepšenie potencie a erekcie

Pestrec mariánsky zlepšuje celkové prekrvenie v oblasti genitálií, chráni žily a cievy v penise, priaznivo pôsobí na potenciu.  Potešiteľným pozitívom tejto liečivky je, že má kladný vplyv aj na prekrvenie v panvovej oblasti a uľahčuje tak nástup erekcie. Pomáha tiež pri rôznych gynekologických problémoch – liečbe ochorení sliznice maternice, endometrióze, neplodnosti či bielom výtoku.

Ďalšie priaznivé účinky pestreca mariánskeho

• Pomáha znížiť hladinu cholesterolu

• Má pozitívny vplyv na problémy s vysokým krvným tlakom

• Podporuje zdravú produkciu žlče, zlepšuje trávenie, prečisťuje črevný trakt

• Priaznivo pôsobí pri liečbe infekčnej mononukleózy

• Pozitívne ovplyvňuje liečbu pri pľúcnych ochoreniach, má upokojujúci efekt pri astme

• Zmierňuje migrénu, závraty a pomáha aj pri nevoľnosti počas cestovania

• Vo forme obkladu pomáha pri liečbe hemoroidov i vredov predkolenia

• Podporuje liečbu depresívnych stavov

Aby pestrec mariánsky prejavil svoje jedinečné liečebné účinky, mal by sa užívať pravidelne počas niekoľkých týždňov, a to najlepšie dvakrát až trikrát do roka. Vhodné je vybrať si prípravky so štandardizovaným čistým extraktom pestreca, ktorý pomôže zúročiť jeho liečivú silu, napríklad prírodný doplnok výživy v tabletách Jamieson Silybum marianum – Pestrec mariánsky (150 mg plodov pestreca štandardizovaných na 53 % silymarínu) z produkcie Jamieson Laboratories Ltd., Kanada. Obsah účinných zložiek je garantovaný v každej dávke. V porovnaní s rovnakým množstvom nespracovanej suroviny (sušenej rastliny v prášku) zaručuje stály, opakovane dosiahnuteľný účinok pri najvyššom stupni bezpečnosti. Garanciou, že pacient získa prípravok takého zloženia, aké sa uvádza na etikete, je certifikácia TRU-ID udelená výživovým doplnkom Jamieson kanadským nezávislým programom certifikácie DNA–TRU-ID. Najnovšia technológia DNA sleduje súčasne špecifický botanický pôvod aktívnych zložiek, čím potvrdzuje ich pravosť.