banner jamieson odborne clanky prekvapujuci dovod
banner jamieson odborne clanky prekvapujuci dovod2 Ponúkame vám návod, ako obnoviť správnu činnosť tráviaceho systému pre optimálne zdravie.
« späť

Prekvapujúci dôvod, prečo sa cítite...

15.08.2017

Tlačiť

Väčšinu ľudí z času na čas trápia tráviace problémy, ako napr. plynatosť alebo nadúvanie. Možno budete prekvapení, že zdravý tráviaci systém je zodpovedný za viac, ako len prevenciu tráviacich ťažkostí. Pomáha tiež zvýšiť energiu, rozžiariť pokožku a posilniť imunitný systém. Ponúkame vám návod, ako obnoviť správnu činnosť tráviaceho systému pre optimálne zdravie:

Prekvapujúci dôvod … prečo máte tráviace problémy, ako sú plynatosť, nafukovanie alebo hnačka

Bežne si ľudia myslia, že to, čo konzumujú, priamo súvisí so žalúdočnými problémami, resp. nepríjemnými symptómami, ako napr. plynatosť a nafukovanie. Avšak skutočným pôvodcom týchto problémov môže byť aj niečo iné, ako len to, čo máte na tanieri. Jednou z príčin môže byť nedostatok priaznivých baktérií – probiotík – vo vašom tráviacom systéme.

Probiotiká plnia v organizme viaceré dôležité funkcie, podporujú trávenie, stimulujú imunitný systém a pomáhajú odstraňovať toxíny. Existuje však množstvo faktorov, ktoré môžu znižovať ich ochranné účinky. Užívanie antibiotík, stres a nevyvážená strava sú len niektoré z príčin, ktoré vedú k narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry a rôznym problémom. Príčinou tráviacich ťažkostí môže byť aj syndróm dráždivého čreva (IBS). Poraďte sa so svojim lekárom, ktorý určí správnu diagnózu. Dobrou správou však je, že túto poruchu dokážete účinne ovplyvniť diétou a dopĺňaním probiotík.

Riešnie: Aby ste získali viac probiotík, nahraďte jogurty , ktoré majú vysoký obsah cukru alebo umelých sladidiel, fermentovanými potravinami s bohatým obsahom probiotík – napr. miso alebo kefír. Ešte lepšou voľbou je denné užívanie výživového doplnku s obsahom probiotík, ako napr. Jamieson Essentials Probiotic 10 miliárd, ktorý pomôže doplniť prospešné baktérie. Pre vyššiu terapeutickú dávku je vhodný probiotický výživový doplnok s obsahom Probi Digestis®, ako napr. Jamieson Digestive Care™ Daily Probiotic. Na základe výsledkov viacerých štúdií sa potvrdilo, že tento probiotický kmeň prispieva k zmierneniu symptómov, ako sú plynatosť, nadúvanie a bolesť brucha, ktoré sa dávajú do súvislosti so syndrómom dráždivého čreva. ¹²³

Prekvapujúci dôvod … prečo ste často chorí

Máte neustále nádchu bez ohľadu na to, aké ročné obdobie práve je? Možno budete prekvapení, že to môže súvisieť s vašim tráviacim systémom. Probiotiká sú prirodzenými „spojencami“ vášho imunitného systému a chránia ho. Ak však dôjde k ich vyčerpaniu, môže sa objaviť nádcha, kašeľ a prechladnutie, aj keď si myslíte, že ste chránení.

Ako môže zdravý tráviaci systém prispieť k prevencii ochorení? Okrem toho, že probiotiká pomáhajú rozkladať, absorbovať a tráviť živiny z potravín, produkujú tiež protilátky, ktoré tvoria takmer tretinu nášho imunitného systému, a zvyšujú produkciu antivírusových buniek, ktoré bojujú proti infekcii. Na základe niektorých štúdií sa zistilo, že až 80 % nášho imunitného systému sa nachádza v čreve! Zdravé črevá predstavujú prirodzenú bariéru proti škodlivým baktériám, toxínom a cudzorodým telesám, ktoré vstupujú do krvného obehu. Probiotiká prispievajú k obnove výstelky čreva. Práve preto by ste mali probiotiká užívať na dennej báze.

Riešenie: Ak chcete zvýšiť príjem probiotík a zabezpečiť správne fungovanie imunitného systému, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť fermentované potraviny. Fermentácia je staroveká metóda konzervácie potravín, ktorá sa už dlhú dobu používa na zvýšenie trvanlivosti a chuti určitých potravín. Fermentované potraviny sú bohaté na probiotiká. Potrebujete inšpiráciu? Vyskúšajte kombuchu s čerstvým zázvorom.

Kombucha je populárny nápoj na báze čaju, ktorý sa vyrába kvasením čaju s kultúrou kvasiniek a baktérií. Je výborný pre zdravé trávenie a tiež v prípade niektorých ochorení. Ak chcete povzbudiť váš imunitný systém, kombucha so zázvorom je tá správna voľba. Zázvor dokáže upokojiť tráviaci systém v prípade, že sa necítite dobre. Zlepšuje pohyblivosť čriev, podporuje tvorbu tráviacich tekutín a neutralizuje kyslé žalúdočné sekréty.

Prekvapujúci dôvod … prečo ste stále unavení

Ak trpíte únavou a popoludní bývate často malátni, verte či nie, príčinou môže byť váš tráviaci systém! Zatiaľ čo výskyt tráviacich ťažkostí a únavy v rovnakom čase nie je úplne objasnený, niektoré teórie naznačujú, že medzi potenciálne príčiny môže patriť infekcia, problémy s imunitou, pomalé trávenie (skúste si spomenúť, ako ste sa cítili, keď ste naposledy skonzumovali priveľa jedla) alebo genetická predispozícia. Čo môžete urobiť, ak ste unavení alebo sa nedokážete sústrediť? Odpoveďou je joga.

Riešenie: Joga je viac ako len moderný spôsob cvičenia – relaxačné pozície pomôžu upokojiť tráviaci systém a dodajú vášmu telu energiu. Kombinácia hlbokého dýchania, strečingu zameraného na brušnú oblasť a sústredenia sa predstavuje ideálny spôsob, ako posilniť organizmus a udržať si duševnú bdelosť. Joga a iné druhy cvičenia pomôžu podporiť trávenie. Ak chcete získať zdravotné výhody, ktoré ponúka joga, nemusíte navštevovať štúdio jogy ani opustiť pohodlie vášho domova. Na YouTube, nájdete množstvo videí – pre začiatočníkov aj pokročilých. Využiť môžete tiež rôzne aplikácie, resp. cvičiť podľa obrázkov na internete. Postačí len 10 minút denne!

Prekvapujúci dôvod … prečo máte problémy s pokožkou

Trápi vás akné, suchá a šupinatá pokožka alebo iné zápalové ochorenia kože? Často si to neuvedomujeme, ale pokožka je najväčším orgánom ľudského tela. Možno si myslíte, že zdravý vzhľad pokožky dosiahnete nanášaním rôznych prípravkov. V skutočnosti však môže pokožku negatívne ovplyvňovať práve zlý stav vášho čreva.

Zaujíma vás, ako to spolu súvisí? Ako už viete, probiotiká zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane výstelky vášho čreva. Nedostatok probiotík vedie k premnoženiu škodlivých baktérií, vírusov a kvasiniek. Nakoniec sa aktivuje proces, ktorý umožňuje toxínom preniknúť do vášho čreva, čo vyvolá reakciu imunitného systému. Výsledkom je zápal, ktorý sa prejavuje rôznymi spôsobmi – vrátane zápalových ochorení kože.

Riešenie: Užívanie probiotík je ideálny spôsob, ako získať prospešné baktérie, ktoré prispejú k zmierneniu zápalových ochorení kože, ako je napr. akné. Aby ste zvýšili príjem probiotík, pokúste sa do vášho jedálnička zaradiť väčšie množstvo fermentovaných potravín. Vhodnými potravinami sú kimchi, miso, kyslá kapusta, nakladaná zelenina a kefír.

Recept: Banánový kefír s bobuľovým ovocím – perfektné raňajky

Kefír je fermentovaný mliečny výrobok, ktorý nájdete v každom obchode s potravinami hneď vedľa jogurtov. Kefír má kyslejšiu chuť ako jogurt a je zdrojom pestrejšej skupiny probiotík, ktoré podporujú zdravé trávenie. Nahraďte jogurt kefírom a vyskúšajte tento chutný recept!

1 banán (nakrájaný na plátky)

1 šálka bobuľového ovocia (čerstvé alebo mrazené)

¾ šálka kefíru

2 PL kvalitnej granoly

½ PL medu

V malej miske zmiešajte banán a bobuľové ovocie.

Pre perfektný vzhľad dajte na dno misky ¼ šálky kefíru a pridajte polovicu ovocnej zmesi. Potom pridajte opäť vrstvu kefíru a vrstvu ovocnej zmesi. Polejte zvyškom kefíru, posypte granolou a pokvapkajte medom.

Ihneď podávajte.

 

Referencie:

Ducrotte P, Sawant P, Jayanthi V. (2012). Clinical trial: Lactobacillus plantarum 299v (DSM 9843) improves symptoms of irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol, 18(30): 4012-8.

Niedzielin K, Kordecki H, Birkenfeld B. (2001). A controlled, double-blind, randomized study on the efficacy of Lactobacillus plantarum 299V in patients with irritable bowel syndrome. Eur J Gastroenterol Hepatol, 13: 1143-47.

Nobaek S, et al. (2000). Alteration of Intestinal Microflora Is Associated With Reduction in Abdominal Bloating and Pain in Patients With Irritable Bowel Syndrome. Am J Gastroenterol, 95(5): 1231-8.