banner jamieson odborne clanky potraviny pre krasu pocas zimy
banner jamieson odborne clanky potraviny pre krasu pocas zimy2 Ak vás trápi suchá pleť, krehké nechty a popraskané pery, keď nastane chladné počasie, pomoc môžete nájsť priamo vo vašej kuchyni.
« späť

Potraviny pre krásu počas zimy

02.01.2017

Tlačiť

Návod ako jesť, aby ste si udržali žiarivú pleť pri klesajúcich teplotách

Ak vás trápi suchá pleť, krehké nechty a popraskané pery, keď nastane chladné počasie, pomoc môžete nájsť priamo vo vašej kuchyni. Zvoľte si správne potraviny a výživové doplnky a ich účinky na krásu sa prejavia na vašom zovňajšku.

Vyberte si „priateľské“ tuky, aby ste eliminovali suchosť

V dôsledku chladného počasia a vykurovaniu vnútorných priestorov môže dôjsť k strate vlhkosti pokožky, vlasov a nechtov. Aby ste ich opäť hydratovali, dajte si za hrsť vlašských orechov, pridajte pomleté ľanové semienka do smoothie alebo si pochutnajte na studenovodných rybách, ako je napr. voľne žijúci losos. Tieto potraviny obsahujú zdravé omega-3 mastné kyseliny, ktoré „uzamykajú“ vlhkosť vo vnútri kožných buniek a zároveň upokojujú zápal súvisiaci so suchosťou. Snažte sa konzumovať dve 100 g porcie rýb týždenne alebo užívajte výživový doplnok obsahujúci čistený rybí olej každý deň. Obmedzte príjem korenených jedál, alkoholu a nápojov s vysokým obsahom kofeínu, keďže tieto môžu dehydrovať vašu pokožku.

Obnovte poškodenú pokožku pomocou bobuľového ovocia a čaju

Možno si ani neuvedomujete, že hoci slnko svieti v zimných mesiacoch menej intenzívne, stále môže poškodiť vašu pokožku, keďže v dôsledku odrazu slnečných lúčov od budov a snehu dochádza k zosilneniu UVB žiarenia. Hrozno a čučoriedky (a príležitostne aj pohár červeného vína!) dokáže ochrániť vašu pokožku vďaka obsahu resveratrolu – antioxidant, ktorý zabraňuje tvorbe jemných vrások a spomaľuje rozpad kolagénu. Niekoľko šálok zeleného čaju denne vám pomôže obnoviť poškodenú pokožku, keďže má protizápalové vlastnosti a chráni membrány buniek pred poškodením v dôsledku UV žiarenia.

Zásobte sa farebným ovocím a zeleninou pre mladistvý vzhľad

Farebné ovocie a zelenina, obzvlášť tie druhy, ktoré sú široko dostupné v zime, sú bohaté na živiny, vďaka ktorým bude vaša pleť žiariť aj počas chladných mesiacov. Vitamín A, ktorý obsahuje tmavá listová zelenina, mrkva a tekvica, je nevyhnutný pre tvorbu a udržanie zdravých kožných buniek. Brokolica a sladké zemiaky majú vysoký obsah betakaroténu – antioxidant, ktorý je prospešný v prevencii proti vráskam a pomáha udržať „čerstvý“ a mladistvý vzhľad vašej pokožky. Aby ste podporili tvorbu kolagénu v pokožke, uistite sa, že prijímate dostatočné množstvo vitamínu C, ktorý sa nachádza v jablkách, citrusových plodoch a paradajkách.

Posilnite lámavé nechty pomocou vitamínu B

Ak máte slabé nechty, ktoré majú v chladnom, vlhkom zimnom počasí tendenciu sa lámať, zaraďte do vašej stravy viac biotínu. Je preukázané, že tento vitamín skupiny B posilňuje krehké nechty a vlasy. Biotín je obsiahnutý v ovsených vločkách, žĺtkoch, orechoch, sóji, banánoch a hubách.

Ako mať krásne a pevné vlasy?

Krása vychádza zvnútra – len správna výživa môže zabezpečiť lesk a vitalitu vašim. Tu sú naše tipy. Biotin podporuje zdravý rast vlasov a zvyšovaním ich elasticity ich ochraňuje pred poškodením a vysušením. Napomáha tvorbe keratínu a predchádza strate vlasov. Niacin a B12 podporujú prekrvenie vlasovej pokožky. Vitamín D taktiež napomáha proti vypadávaniu vlasov a pomáha udržiavať bohatý objem vlasov. Pre lesklé vlasy je nevyhnutná Silica, vďaka napomáhaniu tvorbe kolagénu dáva vlasom elasticitu.