Osteoporóza – tichý zlodej kostí. Ohrozuje každú z nás!

Podľa štatistík je osteoporóza jedným z najzávažnejších ochorení žien.

Prichádza nebadane, často sa prejaví až neúrazovými, tzv. patologickými zlomeninami. Pokladá sa za tzv. tichú epidémiu alebo aj tichého zlodeja kostí.

Osteoporóza je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje znížením obsahu kostnej hmoty a narušením „architektúry“ kostí, čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť. Ochorenie je veľmi rozšírené najmä u žien v období menopauzy a po nej. V tomto čase dochádza u žien k veľkým stratám kostnej hmoty (o 1 až 3 % ročne). Osteoporóza postihuje takmer polovicu žien vo veku nad 55 rokov. Ochorenie sa prejavuje difúznymi bolesťami chrbta, ale i dlhých kostí, strácaním výšky, „zaguľacovaním“ chrbta. V tomto veku narastá počet zlomenín bedier, chrbtice či zápästia.

Príčiny deštrukčného procesu

Aké sú príčiny deštrukčného procesu, ktorý prebieha v kostiach? Kostné tkanivo je veľmi aktívny orgán, ktorý sa vyvíja počas celého ľudského života. Neustále sa obnovuje – vytvára, a aj jemné poškodenie podlieha procesu, ktorý sa nazýva osteoresorpcia. Tá je veľmi potrebná na to, aby sa mohli poškodené časti nahradiť novými, zdravými. Spočiatku, asi do 25. až 30. roku života kostnej hmoty pribúda, prevláda prirodzená novotvorba. Po tomto veku začína kostná hmota veľmi pomaly ubúdať a vo vyššom veku, resp. u žien po vyhasnutí menštruačného cyklu, sa jej úbytok veľmi výrazne urýchľuje. Tento proces podmieňuje hladina pohlavných hormónov – estrogénov, ktorý majú značný antiresorpčný vplyv. Po vyhasnutí funkcie vaječníkov – najväčšieho zdroja estrogénov, sa tak osteoporóza objavuje veľmi často. Obnove kostnej hmoty je preto potrebné napomôcť.

Nedajme šancu bolesti a zlomeninám!

Kostné tkanivo stimuluje k novotvorbe primeraná fyzická aktivita. Stačí aspoň 10 až 15 minút denne alebo 90 minút týždenne. Vhodná je turistika, bicyklovanie, ľahká gymnastika. Treba sa vyhýbať nárazovému posilňovaniu činkami alebo cvičeniam vyžadujúcim prudké jednostranné pohyby. Veľmi dôležité je uvedomiť si ochorenie – a následne adekvátnu zodpovednosť pri pohybovej aktivite – nechodiť za šera, na klzkom teréne, nedvíhať ťažké bremená a pod.

V prípade miernych zmien kostného tkaniva je lepšie riešiť symptómy prerednutia kostí, ako vážne následky. Potrebné je upraviť si príjem vápnika, ktorý by mal byť aspoň 1 200 mg denne. Najlepšie formou pestrej stravy – mliečnych výrobkov či zelenej zeleniny. Kvalitným zdrojom vápnika sú aj orechy, najmä lieskové, mak i ryby. Samotný vápnik však nie je schopný zabezpečiť zdravé kosti. Pre tvorbu kostnej hmoty je nevyhnutný tiež príjem vitamínu D. Bez jeho prítomnosti sa totiž z krvi dostatočne nevyplavuje vápnik ani fosfor a kosti nezískavajú potrebnú pevnosť. Jeho potreba je asi 800 až 1 000 IU denne. Ak má naše telo dostatok vitamínu D, dokáže zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až 4-násobne! Aj keď sa v súvislosti s rednutím kostí hovorí najmä o potrebe príjmu vápnika a „déčka”, dôležitou podporou kostnej látkovej premeny je tiež horčík. Aj tento minerál zasahuje do remodelácie kostí a priaznivo ovplyvňuje ich pevnosť. Odporúčaný príjem horčíka je okolo 300 – 320 mg denne.

Slnko a vitamíny: dostupnejšie ako lieky

Letné mesiace, keď je dostatok slnka, využime na doplnenie hladiny „déčka“, podporme preventívnu liečbu príjmom slnečného vitamínu D. Keďže však nároky nášho organizmu na príjem vápnika pri osteoporóze stúpajú, ani slnečné dávky vitamínu D počas leta na obnovu kostnej hmoty nepostačujú. Podľa poznatkov lekárov nedokážu úplne pokryť zvýšený dopyt osteoporózou postihnutého organizmu po déčku! Ani v letných mesiacoch preto netreba podceniť dopĺňanie hladiny vitamínu D doplnkami výživy. Stimulovať nimi kostný metabolizmus je teda potrebné počas celého roka – najvhodnejšie sú výživové doplnky z prírodných zdrojov. V lekárňach sú už aj vo forme vitamínu D3 – cholekalciferolu, ktorý je pre organizmus biologicky dostupný a za prirodzených okolností sa v ňom dokáže syntetizovať len s pomocou UV žiarenia. Deficit vitamínu D3 dokáže vynikajúco doplniť optimálny prírodný vitamín D3 v prípravkoch Jamieson. Vyrába sa špeciálnou patentovanou technológiou z čistého „slnečného“ lanolínu z ovčej vlny z oviec chovaných na slnečných pasienkoch Nového Zélandu.

Vitamín D3 získaný prirodzenou cestou, pôsobením slnečných lúčov, by mal byť neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu všetkých žien trpiacich osteoporózou, upozorňujú prof. MUDr. M.A.Šašinka, DrSc. a doc. MUDr. K.Furková, CSc., mim.prof. vo svojej publikácii „Slnečný“ vitamín. Pomáhať tvorbe kostnej hmoty dodaním prírodného vitamínu D3 je veľmi nenáročná investícia do zdravia, ktorá sa ženám niekoľkonásobne vráti na ušetrených nákladoch za zdravotnú starostlivosť.

   
Vrátiť sa na začiatok