banner jamieson odborne clanky navrat k rutine
banner jamieson odborne clanky navrat k rutine2 September ponúka jedinečnú príležitosť zamerať sa na nový režim, ktorý vás privedie na cestu za novým, zdravším Ja!
« späť

Návrat k rutine

12.09.2016

Tlačiť

Myslite na štyri piliere zdravia – spánok, výživa, cvičenie a zvládanie stresu. September ponúka jedinečnú príležitosť zamerať sa na nový režim, ktorý vás privedie na cestu za novým, zdravším Ja!

Spánok

Nie je to len o odpočinku a dostatku spánku, ale aj o regenerácii a uzdravení. Každý z nás potrebuje 7-8 hodín uspokojivého spánku (4. štádium hĺbky spánku). Dôležité je prebudenie vždy v rovnakom čase. Štúdie potvrdili, že posunutie času prebudenia o 90 a viac minút vedie k zníženiu energie a prírastku telesného tuku aj napriek cvičeniu a diéte. Pokúste sa ísť spať každú noc približne v rovnakom čase a čo je dôležitejšie, vstávať v rovnakom čase. Zdravý spánok vám dodá energiu zvládnuť septembrovú rutinu.

Výživa

Začiatok školského roka so sebou často prináša aj vyššiu frekvenciu používania auta. Od vášho vozidla neočakávate, že bude mať dobrý výkon s lacným olejom a benzínom. Prečo potom konzumujete potraviny s nízkou kvalitou a očakávate, že vaše telo bude zdravé a plné energie? Zdravé stravovanie si vyžaduje trochu času a rozvahy. Začať môžete tým, že si naplánujete menu na 3 – 5 dní a uvaríte naraz viac jedál. Pokúste sa zachovať správny pomer živín – bielkoviny v každom jedle a zelenina na každom tanieri. Odstráňte aspoň jednu „zlú“ zložku vašej stravy, napr. biely cukor, biely chlieb alebo dezerty. Nech sa zapojí celá rodina a raz za týždeň si spoločne doprajte jednu lahôdku. Nemusíme byť perfektní, dôležité je, aby všetky konzumované potraviny obsahovali základné živiny.

Cvičenie

Nie je to len o chudnutí, ale aj o zvýšení sily, zlepšení cirkulácie krvi a dobrom pocite. Telu prospieva akýkoľvek druh pohybu, tak sa začnite hýbať. Tanec, bowling, prechádzka alebo skupinová hra ako je hádzanie diskom sú vhodné pre celú rodinu. Ideálne by bolo, ak by sa cvičenie stalo pravidelnou súčasťou vašej rutiny. V prípade, že to tak nie je, vyberte si jednu aktivitu, ktorú dokážete zaradiť do vášho harmonogramu minimálne 2-krát do týždňa.

Manažment stresu

Hneď po Vianociach je september najstresujúcejším obdobím roka. Vzhľadom na to sa naučte hovoriť „nie“ a vyhnite sa preplnenému diáru. Naučte sa niektoré techniky zvládania stresu, napr. hlboké dýchanie, masážna terapia, sledovanie zábavného filmu a smiech. Užívanie horčíka na konci dňa prispieva k správnej funkcii GABA receptorov v mozgu a zníži produkciu stresového hormónu. Horčík je tiež prospešný pre uvoľnenie svalov, reguláciu činnosti čriev a zmiernenie bolesti hlavy, čo vedie k zníženiu stresu.

Dúfam, že v tomto dôležitom mesiaci prijmete pozitívne opatrenia, ktoré podporia vaše celkové zdravie. Na vaše nové Ja!