banner jamieson obdobne clanky najucinnejsi zasah proti chripke
ilustracne jamieson obdobne clanky najucinnejsi zasah proti chripke Prehodnoťme čo najskôr svoj životný štýl.
« späť

Najúčinnejší zásah proti chrípke – prevencia

19.10.2014

Tlačiť

Ak žijeme aktívne, ale nemáme dostatočnú kondíciu, sme vystavení každodennému nervovému vypätiu, nedoprajeme si dostatočný spánok a zabúdame na prevenciu, nečudujme sa, že sa u nás s príchodom chladnejšieho jesenného obdobia ohlási prechladnutie či chrípka. Prehodnoťme preto čo najskôr svoj životný štýl!

Ako povzbudiť imunitu?

Pohár šťavy z jedného vytlačeného citróna osladený lyžičkou medu užívaný každé ráno, je „doping”, ktorý ešte nikomu neuškodil. Ten však nestačí. Prirodzenou podporou zdravia sú vitamíny, minerály a doplnky výživy v potrave, v prípade ak ich príjem z nej pre organizmus nepostačuje, tak aj kvalitné vitamíny z lekární. Dnes si už možno vybrať najmenej zo sto druhov rôznych vitamínových prípravkov, či už syntetických alebo prírodných.

Nenahraditeľné antioxidanty

Jedným z najúčinnejších preparátov proti prechladnutiu a chrípke je vitamín C, najlepšie s výťažkom echinacey - aktivuje imunitný systém, pôsobí protivírusovo, blokuje šírenie infekcií. Preventívne užívanie tohto dua v zimnom a chrípkovom období môže zabrániť prepuknutiu choroby. Vhodným preventívnym ochrancom nášho zdravia sú i vitamíny A a D a spolu s nimi minerály zinok, selén a železo. Zvyšujú odolnosť buniek proti tzv. voľným radikálom - deštruktívnym molekulám kyslíka, ktoré narúšajú bunkovú membránu. Antioxidanty súčasne spomaľujú proces starnutia. Pre organizmus, hlavne v strednom veku, je veľkou pomocou, ak jeho zápas s voľnými radikálmi podporíme ich prísunom.

Vitamín A regeneruje sliznice zažívacích a dýchacích ciest, a chráni ich pred infekciami. Bez podpory vitamínu D imunitný systém poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D3 v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Zinok a selén sú nepostrádateľné pri zvýšenej a psychickej záťaži, v starobe, zvyšujú obranyschopnosť organizmu pri infekcii a oslabujú účinky jedovatých látok, najmä kadmia, olova a ortuti, ktoré ohrozujú najmä fajčiarov a obyvateľov veľkých miest.

Železo podporuje fagocytózu, pohlcovanie a zničenie choroboplodných zárodkov bielymi krvinkami – neurofilmi a makrofágmi. Odporúča sa preto ľuďom zvlášť náchylným na chrípku a prechladnutia. Veľmi dôležitým faktorom zvyšujúcim funkčnosť imunity je aj príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Ich okamžité využitie umožňuje čistý krilový olej získaný z morských antarktických planktónových kôrovcov. Čistý olej z kôrovcov je tiež zdrojom silného antioxidantu astaxantín. Ten je v porovnaní s antioxidantmi v klasickom rybom oleji (napríklad z lososa, sardiniek, tresky) 50-krát účinnejší!

Prírodný extrakt z cesnaku

Vďaka antibakteriálnym antimykotickým a antiviróznym účinkom v období chrípok a prechladnutí pomáha tiež cesnak – vo forme nerafinovaného cesnakového oleja v kapsliach poskytuje všetky výhody a účinky čerstvého cesnaku bez nežiaducej charakteristickej arómy.

Jedinečná forma: riadené uvoľňovanie

Dôležitá je aj galenická forma vitamínov a minerálov. Tablety s postupným uvoľňovaním a vďaka tomu s predĺženým účinkom napríklad nezaťažujú natoľko tráviaci trakt. Táto forma je zároveň zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky. Produktmi vyrábanými v takejto jedinečnej podobe sú napríklad B-komplex, vitamín C i zinok a železo. Účinná látka sa pomaly uvoľňuje v priebehu 6 - 8 hodín a jej hladina nikdy nepresiahne prah vylučovania.

Podľa posledných klinických štúdií pravidelný príjem vitamínov zvyšuje odolnosť voči chrípke až o 40%. Vytvárajú akúsi obrannú líniu organizmu a imunitný systém práve vďaka nim dokáže po strete s vírusmi okamžite zareagovať.