banner jamieson odborne clanky nacerpajte slnecne luce bezpecnym sposobom
banner jamieson odborne clanky nacerpajte slnecne luce bezpecnym sposobom2 Znie to desivo a desivé to aj je: UVA a UVB poškodzuje pokožku, čo vedie k vráskam, starnutiu, rakovine kože a zníženej imunite.
« späť

Načerpajte slnečné lúče bezpečným spôsobom

25.07.2018

Tlačiť

Znie to desivo a desivé to aj je: UVA a UVB poškodzuje pokožku, čo vedie k vráskam, starnutiu, rakovine kože a zníženej imunite. Hoci sa frekvencia výskytu melanómovej rakoviny kože neustále zvyšuje a letné slnko svieti na celú krajinu, chceme byť schopní užiť si pobyt vonku. Riaďte sa týmito tipmi a chráňte vzácne kožné bunky.

„Prežiť“ letné slnko

Vhodne sa oblečte. Noste klobúk, priedušné tričká s dlhým rukávom (hlavne také, ktoré Vám poskytnú UV ochranu) a slnečné okuliare.

Používajte opaľovacie krémy, ktoré obmedzujú absorpciu UVA aj UVB žiarenia. Uistite sa, že sú odolné voči vode a potu.

Udržujte dostatočnú hydratáciu. Vodu si zoberte so sebou a jej príjem prispôsobte charakteru počasia. Dehydratácia ovplyvňuje vzhľad pokožky nielen z krátkodobého hľadiska. Neadekvátny príjem tekutín pôsobí na elasticitu a hebkosť dolnej vrstvy kože, vytvára vrásky a slabý odtieň pokožky.

Vyhnite sa prebytočnému cukru. Cukor obsiahnutý v strave sa v krvi naviaže na kolagén a elastín, spôsobí zápal a rozloží ich, čo je začiatok procesu starnutia.

Konzumujte dostatočné množstvo proteínov. Proteíny sú základom pre formovanie nových buniek. Prolín, glycín a lyzín sú aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu nových buniek a kolagénu v koži. Zároveň zvyšujú odolnosť kožných buniek voči UV žiareniu.

Extrakt z hroznových jadierok obsahuje aktívnu zložku, tzv. OPC´s (oligomerné proanthocyanidíny), ktoré sú silné antioxidanty (20-krát silnejšie ako vitamín E a 50-krát silnejšie ako vitamín C). OPC´s sa naviažu na kolagén v koži a chránia ho pred škodlivým UV žiarením a oxidáciou. OPC´s zároveň zabraňujú nadmernej produkcii histamínu v koži, pomáhajú regulovať vyrážky a zápal spôsobené slnkom a sú prevenciou kožných ochorení, ako napr. ekzém a psoriáza.

Vitamín C je nevyhnutný pre stimuláciu enzýmu, ktorý mení nezrelý pre-kolagén na silný zrelý kolagén. Kolagén nemôže byť vytvorený bez vitamínu C.

Genisteín, fyto-estrogén, podporuje a obnovuje zrelú pokožku po menopauze. Zvyšuje ochranu DNA kožných buniek pred poškodením vplyvom slnka a životného prostredia až o 100 % a fibroblastickú syntézu kolagénu až o 200 %.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre tvorbu prostaglandínov, ktoré ovplyvňujú zápalové reakcie kože a ostatných tkanív. Regulujú tiež imunitné substráty, ktoré po stimulácii slnečným UV žiarením, rozkladajú kolagén. Taktiež zmierňujú oxidatívne poškodenie spôsobené UV lúčmi a znižujú fotosenzitivitu. Omega-3 mastné kyseliny zároveň prírodnou cestou zmäkčujú a hydratujú pokožku.

Liečenie slnkom spálenej pokožky

Aloe Vera Gel. Aloe vera obsahuje veľa účinných látok, ako sú aminokyseliny a minerály, glykoproteíny a polysacharidy. Je preukázané, že aloe pri miestnej aplikácii na pokožku zlepšuje hojenie rán a upokojuje pokožku, zmiernení zápal, urýchľuje obnovu buniek, zlepšuje cievny prietok a obmedzuje produkciu tromboxánu v záujme redukcie zrážania, ktoré môže zhoršiť hojenie.

Čistý biely ocot môže byť lokálne aplikovaný na popáleniny od slnka. Hoci účinky tohto prostriedku nie sú podložené vedeckými údajmi, vďaka chladivým a antiseptickým vlastnostiam a vyváženiu pH dokáže poskytnúť symptomatickú úľavu.

Vitamín E v oleji sa používa pri viacerých kožných ochoreniach, keďže preniká pod povrch pokožky, kde zabezpečuje správne fungovanie buniek. Vitamín E je rozpustný v tukoch. Má silné antioxidačné vlastnosti. Pomáha chrániť zdravé kožné bunky pred oxidačným poškodením spôsobeným priamo slnkom alebo pred oxidáciou zapríčinenou samotným spálením pokožky. Vitamín E stimuluje a prispieva k produkcii kolagénu a elastínu, opravuje a posilňuje pokožku.

 

Penny Kendall-Reed, ND