banner jamieson odborne clanky biotin synonymum vitaminu krasy2
ilustracne jamieson odborne clanky biotin synonymum vitaminu krasy2 Koža je najcitlivejším indikátorom nedostatku biotínu.
« späť

Biotín – synonymum vitamínu krásy

21.03.2014

Tlačiť

Stráca vaša pokožka vitalitu a pružnosť? Máte pocit, že vaše vlasy nie sú vo forme? Lámu sa vám nechty? Môže vám chýbať biotín, známy tiež ako vitamín H!

Pomenovanie vitamín H pochádza z nemeckého slova Haut, čo znamená koža. Pretože práve koža je najcitlivejším indikátorom nedostatku biotínu. Dôsledkom jeho deficitu môžu byť jej dlhodobé zápaly, uhrovitá pleť, vyrážky. Ak sa vám nadmerne mastia, lámu a vypadávajú vlasy, rozdvojujú sa ich končeky, posvieťte si na tento vitamín!

Biotín však plní v tele aj ďalšie úlohy. Pomáha štiepiť tuky, cukry a bielkoviny, čím zlepšuje energetickú premenu. Zúčastňuje sa na tvorbe mastných kyselín, ktoré povzbudzujú rast buniek. Pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, je teda dôležitý pri liečbe cukrovky. Zmierňuje svalové bolesti, mravčenie v končatinách, podporuje vstrebávanie ďalších vitamínov, hlavne vitamínov skupiny B. Pozitívne ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy, napomáha pri depresiách a pocitoch ospalosti. Má priaznivý vplyv na pohlavné žľazy a patrí mu dôležitá úloha pri syntéze látok vyvolávajúcich zrážanlivosť krvi.

Zdroje biotínu

Biotín je prirodzenou zložkou potravy, jeho zdrojom sú predovšetkým pečeň, kvasnice, žĺtok, mlieko, šampiňóny a iné druhy húb, zelenina, napr. špenát a kapusta, zemiaky a obilniny.

Ak dbáte o to, aby bol váš jedálny lístok rozmanitý, nedostatok biotínu vám zvlášť nehrozí. Keďže biotín sa vytvára v črevách, činnosťou vlastnej črevnej mikroflóry, pri menej hodnotnej strave, fajčení či častejšej frekvencii pitia alkoholických nápojov, telo dostáva tohto vitamínu málo.

Doplniť si ho možno prostredníctvom výživového doplnku Biotín kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson. Prípravok prispieva k správnej látkovej premene, dôležitej pre tvorbu energie, podporuje činnosť nervového systému a psychickú rovnováhu. A prečo sa odporúča práve ženám? Keďže pozitívne ovplyvňuje zdravie pokožky, slizníc, vlasov a nechtov, vďaka nemu sa môžu tešiť z hustých a lesklých vlasov, silných nechtov a zdravej pleti bez akné! Prípravok neobsahuje konzervačné látky, farbivá, cukry, chemické prísady či možné alergény.

Ďalšie top vitamíny pre ženy

Ak organizmus nedostatočne zásobujete živinami, bunkám chýbajú dôležité stavebné kamene na tvorbu energie, čo sa odzrkadlí aj na vašej pleti. Živú a zamatovú pleť vám zabezpečí dostatok vitamínov patriacich do skupiny antioxidantov – A, D, E či omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Zvyšujú odolnosť buniek proti tzv. voľným radikálom – deštruktívnym molekulám kyslíka, ktoré narúšajú bunkovú membránu a majú na svedomí starnutie pleti. Táto špeciálna kombinácia vitamínov prospeje nielen vašej pokožke, ale pozitívne ovplyvní aj vaše celkové zdravie, zlepší vašu psychickú pohodu, výkonnosť a energiu.

Vitamín A. Je potrebný pre rast a metabolizmus všetkých buniek, chráni sliznice dýchacích, tráviacich a močových ciest - pri jeho nedostatku dochádza k ich vysychaniu. Pomáha udržiavať nie iba zdravie pokožky a vlasov, ale podporuje tiež tvorbu kostí a zubov i kvalitu zraku. Je dôležitý pre dobrú funkciu zrakového vnemu, umožňuje videnie za šera. Rovnako významný je pre imunitný systém a ochranu srdca a ciev, preventívne pôsobí v boji proti nežiaducemu zvyšovaniu obsahu cholesterolu v krvi.

Vitamín E. Ktorá zo žien by si nepriala zachovať mladosť po dlhé roky? Vitamín E, nazývaný tiež elixírom mladosti, spomaľuje starnutie buniek, a preto je taký cenný pre každú z nás. Pomáha pri tvorbe červených krviniek a chráni ich pred poškodením, ochraňuje výstelku buniek v pľúcach i iných tkanivách. Ak telu nedodáme potrebné množstvo tohto vitamínu, riskujeme bolesti svalov, vápenatenie ciev či choroby rozmnožovacej sústavy.

Vitamín D. Mobilizuje imunitný systém. Vďaka jeho prítomnosti v krvnom riečisku sa T-bunky, najdôležitejší článok imunitného systému, „ozbroja“ a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Ovplyvňuje prakticky všetky bunky ľudského tela. Pomáha chrániť pred ochoreniami srdca, osteoporózou, onkologickými a autoimunitnými ochoreniami (psoriázou, cukrovkou,...), nádchou i chrípkou. Vďačíme mu za zdravé, pevné kosti a zuby. Vďaka nemu sa totiž vápnik zapracováva do kostnej štruktúry.

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Zabezpečujú správne fungovanie biologických procesov v organizme – riadia bunkové delenie a rast. Tlmia zápaly, pomáhajú zmierňovať príznaky predmenštruačného syndrómu a bolesť pri menštruácii. Odstraňujú tiež únavu a výkyvy nálad vyúsťujúce do depresií. Zvyšujú fyzickú i mentálnu aktivitu, optimalizujú spomalený metabolizmus, regulujú hladinu cholesterolu. Prispievajú k správnej činnosti mozgu a dobrému zraku a podporujú kardiovaskulárne zdravie.