aby jar nebolela
aby jar nebolela2 Nechajme sa unášať atmosférou jari, nezabúdajme pritom ale na jej nástrahy.
« späť

Aby jar nebolela...

18.03.2016

Tlačiť

V snahe urobiť niečo pre svoje zdravie si mnohí z nás s príchodom jarných dní „naordinovali” non stop športovanie – beh, bicyklovanie, korčuľovanie či jarné práce v záhrade. Prehnaná nárazová aktivita sa nám však môže vypomstiť!

Nechajme sa unášať atmosférou jari, nezabúdajme pritom ale na jej nástrahy – studený vzduch, chladnú zem a chabú kondíciu organizmu oslabeného zimou, chýbajúcimi živinami z čerstvej zeleniny a ovocia i hlbokým deficitom slnečného vitamínu D. Osvojme si zlaté pravidlo: len postupným zaťažovaním organizmu môžeme dosiahnuť želanú kondíciu a odolnosť!

Spoľahlivé kroky pre zdravie

Dožičme si jarné prechádzky, pestujme turistiku, športujme a striedmou prácou v záhrade a okolo domu zaktivizujme tvorbu hormónov šťastia, endorfínov! Netrénujeme na olympiádu, ale chceme zimou a nedostatkom slnka oslabený organizmus dostať do normálu - zregenerovať ho, pomôcť mu získať vitalitu a posilniť jeho obranyschopnosť. Vhodným preventívnym jarným ochrancom nášho zdravia sú tiež vitamíny z čerstvej zeleniny a ovocia či doplnky výživy z prírodných zdrojov patriace do skupiny antioxidantov – vitamín D3, železo a spolu s nimi omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Rozhýbme si teda ochabnuté telo a dožičme si vitamínový doping – len tak sa budeme úspešne vyhýbať jarným vírusovým ochoreniam.

Účinná zásobáreň energie a posila imunity

Vitamíny hrajú dôležitú úlohu v udržiavaní mladosti a sviežosti, podporujú uvoľňovanie energie a na ich nedostatok sme najcitlivejší najmä v jarnom období. Podľa posledných klinických štúdií ich pravidelný príjem zvyšuje odolnosť organizmu voči nástrahám vírusov až o 40%! Vitamíny vytvárajú akúsi obrannú líniu organizmu a imunitný systém práve vďaka nim dokáže po strete s vírusmi okamžite zareagovať!

SLNEČNÝ VITAMÍN D3 – CHOLEKALCIFEROL. Kým donedávna bola potreba príjmu tohto vitamínu – hormónu spájaná iba so zdravím kostí a zubov, dnes sa ukázalo, že zasahuje do mnohých základných pochodov v organizme. Nové vedecké poznatky upozorňujú na súvis medzi nedostatkom vitamínu D3 a celým radom civilizačných ochorení. Bez jeho podpory je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D3 v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia vyžaduje teda prítomnosť vitamínu D3! Deficit vitamínu D3 v našom organizme dokáže vynikajúco doplniť optimálny prírodný vitamín D3 v doplnkoch výživy Jamieson. Vyrába sa špeciálnou technológiou z čistého „slnečného” lanolínu získaného z vlny oviec chovaných na slnečných pasienkoch Nového Zélandu.

POSILŇUJÚCE ŽELEZO. Železo je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Ak pri tomto procese nastane porucha – dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do našich orgánov sa dostane menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina v organizme má na svedomí typické príznaky slabosti, únavy a zníženej výkonnosti. Železo zároveň podporuje fagocytózu – pohlcovanie a zničenie choroboplodných zárodkov bielym krvinkami – neurofilmi a makrofágmi. Odporúča sa preto u ľudí zvlášť náchylných na chrípku a prechladnutia. Špeciálne tablety s postupným uvoľňovaním pripravené v laboratóriách kanadskej firmy Jamieson dodávajú organizmu železo postupne v priebehu 10 až 12 hodín. Táto forma je zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky a súčasne zaťažuje čo najmenej tráviaci trakt.

PROTIZÁPALOVÉ OMEGA-3 NENASÝTENÉ MASTNÉ KYSELINY. Veľmi dôležitým faktorom zvyšujúcim funkčnosť imunity, je príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Ich okamžité využitie umožňuje čistý krilový olej získaný zo studeno morských planktónových kôrovcov (Omega-3 COMPLETE Super Krill Jamieson). Fosfolipidová forma omega-3 mastných kyselín, ktorá je maximálne biologicky dostupná, zabezpečuje dopravu EPA a DHA mastných kyselín priamo do buniek! Čistý olej z kôrovcov je tiež zdrojom silného antioxidantu astaxantín. Ten je v porovnaní s antioxidantmi v klasickom rybom oleji (napríklad z lososa, sardiniek, tresky) 50-krát účinnejší! Jedinečná kombinácia týchto vysoko aktívnych látok zabezpečuje správne fungovanie biologických procesov v organizme a pomáha telo zbaviť zápalov a bolesti kĺbov a chrbta.

Ľudský organizmus si vitamíny nedokáže vytvoriť sám, a preto je nevyhnutné venovať ich prísunu maximálnu pozornosť!