banner jamieson odborne clanky 60 sekund pre zdravsie srdce
banner jamieson odborne clanky 60 sekund pre zdravsie srdce2 80 % ochorení srdca a cievnych mozgových príhod je možné predísť úpravou stravy a životného štýlu.
« späť

60 sekúnd pre zdravšie srdce

21.08.2017

Tlačiť

Poďme si na chvíľu „posvietiť“ na srdcové ochorenia. 9 z 10 Kanaďanov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik ochorenia srdca.¹ Srdcové ochorenia si nevyberajú; bez ohľadu na váš vek, pohlavie alebo príslušnosť k etnickej skupine, teraz je ten správny čas, aby ste sa o svoje srdce začali viac starať.

80 % ochorení srdca a cievnych mozgových príhod je možné predísť úpravou stravy a životného štýlu.² Aj napriek tomu, že už len predstava diéty alebo zmeny životného štýlu sa vám môže zdať skľučujúca, existujú jednoduché opatrenia, ktoré vám pomôžu znížiť riziko srdcových ochorení, ak sa stanú súčasťou vášho každodenného života. Mnohé z nich vám nezaberú ani minútu!

Dokážete dnes urobiť niečo z tohto za 60 sekúnd?

 

Strava

Konzumácia zdravej a vyváženej stravy je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie vášho zdravotného stavu. Strava, ktorá prospieva vášmu srdcu, zahŕňa prospešné tuky, vlákninu, čerstvé ovocie a zeleninu. Niektoré potraviny prispievajú k redukcii zápalu v organizme, ktorý je jedným z kľúčových faktorov vzniku ochorení srdca.

• Siahnite po ovocí s vysokým obsahom vlákniny a živín, ako je napr. jablko, alebo pridajte nejaké bobuľové ovocie do smoothie alebo k ovseným vločkám.

• Namiesto steaku si dnes v obchode vyberte oranžového divokého lososa.

• Hľadáte niečo extra výživné? Obvyklú desiatu či olovrant nahraďte jednoduchou a zdravou alternatívou, ktorá prospeje vášmu srdcu. Avokádo je nielen skvelým zdrojom prospešných tukov a vlákniny, ale zároveň aj vynikajúco chutí.

• Odlomte si kocku horkej čokolády. Horká čokoláda je lahodná a ako bonus obsahuje antioxidanty, ktoré prospievajú vášmu srdcu.

• Pri príprave večere pridajte do jedla štipku kurkumy. Urobíte tak niečo pre zdravie vášho srdca, hoci ju v jedle nebudete veľmi „cítiť“.

• Namiesto kávy si vychutnajte zelený čaj.

 

Stres

Je preukázané, že stres podporuje zápal. Keď sme v strese, naše telo produkuje stresový hormón korizol. Vysoká hladina kortizolu vedie k vysokému krvnému tlaku, nepravidelnému tepu a krvným zrazeninám, čím sa zvyšuje riziko infarktu.
Tip: menej stresu.

• Či už ste doma, v práci alebo v dopravnej špičke, sústreďte sa na pár sekúnd na hlboké dýchanie. Je to jeden z najlepších spôsobov, ktorý vám pomôže zmierniť príznaky úzkosti a stresu. Ak sa uvoľníte a sústredíte sa na dýchanie, zvýšený prísun kyslíka pomôže upokojiť váš mozog.

• Ste v strese? Máte preplnený zoznam úloh? Povedzte dnes niečomu „NIE“. Zaberie vám to len sekundu. Neberte si na seba viac, ako dokážete zvládnuť.

 

Cvičenie

Je preukázané, že pravidenné cvičenie okrem fyzických benefitov, ktoré prináša vášmu telu, prispieva tiež k zníženiu rizika alebo rizikových faktorov vzniku ochorení srdca, ako sú napr. obezita, stres, vysoký krvný tlak a cukrovka. Zaujímajú vás ešte ďalšie výhody cvičenia? Už za pár týždňov pravidelnej fyzickej aktivity spozorujete značné rozdiely, ako napr. zníženie krvného tlaku.³

• Skúste cviky, ktoré môžete robiť aj v kancelárii, napr. strečing či drepy. Alebo sa na minútu postavte a poprechádzajte sa. Sedavé zamestnanie môže mať veľký vplyv na to, koľko hodín denne venujete telesnej aktivite.

• Zistite si, aké fitness aktivity sú v ponuke vo vašom okolí, a skúste sa na ne prihlásiť. Využite dnešok ako štartovací bod – vyskúšajte novú aktivitu, ako je napr. joga, pilates či skupinové cvičenie, alebo si nájdite zaujímavé turistické trasy vo vašej oblasti.

• Keď pôjdete na nákupy, zaparkujte o trochu ďalej ako zvyčajne. Ak ste v práci, skúste ísť na obed niekam von.

 

Výživové doplnky

Nechutia vám ryby? Možno by ste mali zvážiť denné užívanie výživových doplnkov. Omega-3 esenciálne mastné kyseliny preukázateľne zmierňujú zápal, pomáhajú znížiť triglyceridy, tep a krvný tlak. Z výskumov vyplýva, že vitamín D prispieva k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a že môže existovať súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a ochoreniami srdca.

• Denné užívanie výživových doplnkov si nevyžaduje žiadne úsilie. Patrí k najjednoduchším spôsobom, ako začať svoju cestu za zdravším srdcom. Doprajte vášmu telu extra omega-3 s výživovým doplnkom Jamieson Essentials™ Omega-3 Extra Strength. K vašej dennej dávke vitamínov môžete pridať Jamieson Essentials™ Vitamin D, ktorý prispieva k zníženiu rizikových faktorov súvisiacich s ochoreniami srdca.

 

[1] http://www.heartandstroke.ca/heart/risk-and-prevention

[2] http://www.heartandstroke.ca/heart/risk-and-prevention

[3] http://www.heartandstroke.ca/get-healthy/stay-active/benefits-of-physical-activity