Melatonín pre plnohodnotný spánok

Zdravý spánok priaznivo zasahuje do celého radu procesov v ľudskom tele – podporuje rovnováhu organizmu, fyzické zdravie, psychické schopnosti, posilňuje imunitu.

Oddávna riadi náš životný rytmus východ a západ slnka, v posledných rokoch však tento fakt prestávame brať do úvahy. Prehliadame signály našich biologických hodín, žijeme často v  zajatí začiatku a konca pracovnej doby, termínov, stretnutí, porád a nespočetného množstva ďalších úloh. Podľahli sme rýchlemu tempu modernej doby a vzali sme životný rytmus do svojich vlastných rúk. Dni sme si umelo predĺžili a noci skrátili. A zjavil sa tu neočakávaný fenomén – čoraz viac trpíme nespavosťou...

Spánok je jednou zo základných fyziologických potrieb, ktorú organizmus nie je schopný nijakým iným spôsobom nahradiť. Zdravý spánok priaznivo zasahuje do celého radu procesov v ľudskom tele – podporuje rovnováhu organizmu, fyzické zdravie, psychické schopnosti, posilňuje imunitu. Nedostatok spánku má naopak vplyv na vyčerpanosť organizmu, oslabuje jeho reakcie s znižuje jeho obranyschopnosť.

Zdravotné riziká nedostatku spánku 

Vyčerpanosť organizmu zapríčinená deficitom spánku je náporom na našu fyzickú schránku a môže vyústiť až do ochorení srdca a ciev – odzrkadlí sa na zvýšení krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Môže tiež ohroziť metabolizmus, hospodárenie s cukrami a spôsobiť tak pre-diabetický stav a obezitu.

Dlhodobý nedostatok spánku či jeho znížená kvalita sú rovnako náporom na našu nervovú sústavu i náš mozog, môžu negatívne ovplyvniť rozumové funkcie, vrátane pamäťových schopností či schopností spracúvať informácie. Dlhotrvajúca absencia spánku môže vyústiť až do závažných duševných porúch – úzkostných stavov či depresií. Podľa správy uvedenej v časopise Journal of American Medical Association, nedostatok spánku môže mať negatívny dopad aj na vznik ďalších závažných psychických ochorení, ako sú Parkinsonova či Alzheimerova choroba či porúch správania sa u detí.

Pri spánkovom deficite môže dôjsť časom k nabúraniu vnútornej rovnováhy organizmu a následne k naštrbeniu jeho obranných schopností, oslabeniu imunitného systému a tým k zníženiu odolnosti organizmu voči vírusovým či bakteriálnym infekciám...

V práci vedie deficit spánku väčšinou k nižším a menej kvalitným výkonom, pre zníženú bdelosť a menší postreh zapríčiňuje vyššiu nehodovosť a pravdepodobnosť chýb, v medziľudských vzťahoch sa častejšie vyskytujú konfliktné situácie. Odstránenie porúch spánku a účinné predchádzanie nespavosti majú preto mimoriadny význam.

Viete, že...

...deficit spánku môže dramaticky oslabiť imunitný systém. Tento vzťah vedci experimentálne potvrdili u potkanov, ktorých umelo udržiavali v bdelom stave. Tie po 3 týždňoch uhynuli na následky infekcie. Výskumy potvrdili, že pri nedostatočnom spánku klesá počet bielych krviniek a látok ovplyvňujúcich odolnosť organizmu. Práve tento fakt vedci vyhodnotili ako zrejmý dôvod, prečo sa telo s infekciou vyrovnáva ťažšie.

... u laboratórnych zvierat, u ktorých výskumníci navodili ťažké poruchy spánku, rastú nádory 2- až 3-krát rýchlejšie? Keď sa naruší biorytmus, telo produkuje menej hormónu melatonínu, ktorý je zároveň silný antioxidant. Pri jeho absencii sa tak znižuje schopnosť organizmu potláčať voľné radikály, a v súvislosti s tým klesá jeho sila bojovať s onkologickými ochoreniami. Práve tento fakt považujú vedci za dôvod, prečo nádory rastú rýchlejšie, ak trpíme na nespavosť.

...talianski výskumníci zistili, že pri spánku trvajúcom menej ako 5 až 6 hodín, musíme rátať s nárastom krvného tlaku. Je to tým, že telo si neoddýchne a tvorí sa viac stresových hormónov, ktoré zvyšujú tep i krvný tlak.

... prerušovaný alebo narušený spánok, ktorý negatívne ovplyvňuje mnohé životne dôležité pochody v organizme, je predmetom intenzívneho štúdia, pretože predchádzať vzniku zdravotných rizík vyvolaných absenciou spánku je oveľa účinnejšie a efektívnejšie ako následná liečba dôsledkov nespavosti.

 

Renesancia prírodných foriem ovplyvňovania nespavosti

Naši predkovia rešpektovali striedanie dňa a noci. Riadili sa prírodnými biorytmami, ktoré sú naprogramované na striedanie bdenia a spánku a ak predsa potrebovali organizmu pomôcť navodiť kvalitný spánok, využívali tiež magickú moc byliniek s upokojujúcim účinkom: napríklad valeriány, chmeľu, mučenky a kocúrnika či kombinácie týchto bylín, ktoré pomáhali spoľahlivo a bezpečne navodiť harmonický spánok. A návrat k týmto tradičným prirodzeným posilňovačom spánku, ktoré nemajú návykové účinky a pomáhajú zvládnuť problém bez potreby užívať lieky na spanie, hlási aj dnešný farmaceutický priemysel. Takými sú napríklad aj bylinné prípravky kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd. – výťažok z koreňa valeriány v prípravku Jamieson Valeriána či výťažky 4 bylín – valeriány, chmeľu, mučenky a kocúrnika v prípravku JamiesonRelax a spánok vyvinutéinternými firemnými výskumnými pracovníkmivo farmaceutických laboratóriách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. V posledných rokoch si získala pozornosť výskumníkov ďalšia prírodná látka, MELATONÍN, nazývaný aj hormón spánku, ktorý je rovnako vhodnou alternatívou proti nespavosti. Dostupný je napríklad v prípravkoch Jamieson Melatonín 1 mg  v rýchlo rozpustných tabletách pod jazyk alebo Jamieson Melatonín 1 mg sprej a možno ho označiť doslova za triumf vlastného firemného výskumu a vývoja firmy Jamieson.

S príchodom večera uvoľňuje naše telo a myseľ

Melatonín je látka produkovaná mozgom nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Jeho vylučovanie je podmienené najmä prirodzeným úbytkom denného svetla. Syntéza melatonínu sa uskutočňuje v tme a tak jeho hladina v organizme logicky narastá hlavne v noci. Tvorí sa v malej mozgovej žľaze, epifýze. Keď prichádza súmrak, hypofýza brzdí produkciu budiaceho hormónu – sérotonínu – kým epifýza pomaly začne vyplavovať do krvi uspávajúci hormón melatonín, ktorý uvoľňuje naše telo a myseľ, pripravuje nás na zaspávanie a kvalitný priebeh spánku. Pre zdravý, nerušený spánok je teda nenahraditeľný. Výška hladiny melatonínu dosahuje svoj vrchol ráno okolo tretej hodiny.

Okrem blahodarného účinku na spánok má melatonín veľa ďalších zdravotných výhod. Je silný antioxidant, aktívne podporuje spaľovanie tukov v organizme, posilňuje imunitu, pomáha chrániť pred onkologickými ochoreniami a vďaka tomu pozitívne ovplyvňuje kvalitu života.

Čo je nespavosť?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je nespavosť (insomnia) porucha spánku definovaná ako stav problematického zaspávania (viac ako 30 minút), opakovaného nočného budenia (viac ako 3x za noc), predčasného ranného zobúdzania sa bez schopnosti opäť zaspať (a to viac ako 3x do týždňa počas času dlhšieho ako 1 mesiac).

 

Ako si zabezpečiť dostatok melatonínu?

Najlepšie je zvýšiť si jeho hladinu prirodzene tak, že sa v noci vystavíme úplnej tme – iba tak organizmus dostatočne pripravíme na spánkový metabolizmus. Myslime tiež na zvyšovanie jeho hladiny prostredníctvom potravy (vhodnou voľbou sú napríklad potraviny ako ryža, kukurica, paradajky, jačmeň, ovos, zázvor) alebo zvážme zlepšenie kvality regeneračného spánku s pomocou melatonínového výživového doplnku. Večer pred spaním sa odporúča užiť 1mg melatonínu v rýchlorozpustných tabletách a pri predčasnom nočnom prebudení je vhodné  použiť 1strek melatonínu v spreji, ktorý sa vstrebáva prostredníctvom ústnej sliznice. Aplikuje sa rýchlo a pohodlne, v noci sa tak nemusíme rozptyľovať jeho zapíjaním vodou. Klinické štúdie potvrdili, že  zvyšuje ospalosť, pomáha rýchlejšie zaspať, zabezpečiť pokojný spánok, znížiť nepokoj a v neposlednom rade zvrátiť dennú únavu. Ukázalo sa, že užívanie melatonínu tesne pred spaním môže nielen pomôcť zvýšiť, ale aj predĺžiť REM spánok (REM – z anglického výrazu Rapid Eye Movement – rýchly pohyb oka), ktorý dominuje v druhej polovici spánku, najmä niekoľko hodín pred zobudením. Prináša celkové upokojenie organizmu, v tejto fáze najintenzívnejšie snívame a svaly tela dokonale oddychujú.  Pomáha nám zobudiť sa svieži a cítiť sa plný energie počas celého dňa. Melatonín sa odporúča tiež pre seniorov, keďže jeho produkcia v organizme, tak ako produkcia koenzýmu Q10, vitamínu B12 či kolagénu,  s vekom klesá. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí pracujú v noci či cestujú do krajín so značným časovým posunom.

Pri jeho užívaní viac ako mesiac alebo pri potrebe vyšších dávok, je vhodné  poradiť sa s lekárom. Ten dôkladne pozná náš zdravotný stav a navrhne najvhodnejší spôsob jeho suplementácie v záujme nášho zdravia.

Aj keď je  kvalita spánku veľmi krehká záležitosť ovplyvniteľná množstvom faktorov, vedomým obmedzením stresových podnetov, zmiernením napätia i úzkosti a ovplyvnením našej vnútornej harmónie podporme čo najúčinnejšie nočnú regeneráciu organizmu.  Nič totiž neokráda telo o energiu a nenarúša súhru vnútorných orgánov tak dôsledne, ako nedostatok spánku. Podľa vedcov najvhodnejšia doba, ktorú by mal človek stráviť spánkom, je asi 6 až 8 hodín – tento čas zohráva významnú úlohu pri našom úsilí dožiť sa v zdraví vysokého veku.

Pozor na elektromagnetické pole v spálni!

Elektromagnetické pole môže narušiť činnosť epifýzy a tým aj produkciu melatonínu. Môže mať rovnako aj ďalšie negatívne účinky: elektromagnetické pole wifi a gms telefónu priamo narúša elektromagnetické pole mozgu v spánku.

 

Rady na zdravý nočný spánok

Vytvorme si pre spánok optimálne podmienky rešpektujúce náš prirodzený biorytmus! Pre plnohodnotný spánok je potrebné uvoľniť sa, líhať si v pokoji, v tme, bez vonkajších vzruchov. Naše vnútorné hodiny môže narušiť aj malý svetelný lúč. Ak sa zasvieti v spálni svetlo, preruší sa tvorba melatonínu, a to až na 2 hodiny! Dokonca aj najmenšia žiara z rádiobudíka môže na spánok pôsobiť rušivo. Nezabudnime včas zatvoriť dvere do spálne a zhasnúť nočné svetlo. V noci nezapínajme žiadne osvetlenie, a to ani vtedy, ak musíme ísť na toaletu. Vhodné je odstrániť zo spálne televízor, je priveľmi stimulujúci pre mozog, žiarenie bráni rýchlemu zaspávaniu.

 

   
Vrátiť sa na začiatok