Ťažkosti s kĺbmi trápia čoraz mladšie ročníky...

Vekový priemer postihnutých s bolesťami chrbta, ramien, kolien a pod. sa každým rokom znižuje.

Paradoxne platí, čím menej sa pohybujeme a namáhame kĺby, tým sú zraniteľnejšie a bolestivejšie. Množstvo ľudí s týmito ťažkosťami neustále narastá, a žiaľ, problém s kĺbmi neobchádza ani mladšiu generáciu. Vekový priemer postihnutých s bolesťami chrbta, ramien, kolien a pod. sa každým rokom znižuje.

Artróza – opotrebovanie chrupavky

Najrozšírenejším ochorením kĺbov je artróza – opotrebovanie chrupavky v dôsledku nerovnomerného pohybu, v mladosti častokrát nedostatočného a neskôr, v strednom a vyššom veku, nadmerného či nárazového. Najviac postihnuté bývajú bedrové a kolenné kĺby, ramená, prsty, členky či zápästia a najčastejšie chrbtica v krížovej oblasti. Obecne platí, že čím väčšia je záťaž, tým je poškodenie výraznejšie. Kĺbom dáva riadne zabrať aj nadváha a náhodné, neuvážené pohyby pri zdvíhaní bremien či nedoliečené zranenia.

Narušenie chrupavky môže vyústiť do zápalov kĺbov, ktoré sprevádza bolesť, opuch a často i stuhnutosť svalov. Ak opotrebovanie napr. bedrových a kĺbových zhybov sústavne pokračuje, chrupavka atrofuje – celkom sa stratí a obnaží sa kosť v oblasti trecích plôch kĺbu. V tomto štádiu je už zápalom zasiahnuté aj kĺbové puzdro, väzivo a svaly, ktoré stvrdnú a skracujú sa. Ochorenie je o to bolestivejšie a obmedzenie pohybu výraznejšie. A čoskoro sa dostaví ďalší problematický symptóm zníženej pohyblivosti – atrofia svalov, ktoré kĺby obklopujú. Dlhodobá absencia pohybu súvisiaca s oslabením svalov môže následne riadne strpčiť kvalitu nášho života nielen obmedzením pohyblivosti, ale hlavne veľkou a trvalou bolesťou.

Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie, ochorenie postihuje rovnako mužov, ako aj ženy a jeho riziko vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí! 


Čo je hlavnou príčinou nárastu ochorení?

Touto problematikou sa zaoberajú lekári veľmi intenzívne už viac rokov. Zistili, že vápnik sa do kostí zabudováva len asi do 25. až 30. roku života, potom v organizme pozvoľne nastupuje pochod úbytku kostnej hmoty. U žien približne po 45. roku života sa môže postupné odvápňovanie výrazne zvýšiť, čo súvisí so zmenou hormonálnej činnosti, predovšetkým so znižovaním hladiny ženských hormónov. Upozorňujú, že v prípade miernych zmien kostného tkaniva je lepšie riešiť symptómy prerednutia kostí, ako vážne následky. Potrebné je upraviť sipríjem vápnika, ktorý by mal byť aspoň1 200 mg denne. Najlepšie formou pestrej stravy – mliečnych výrobkov či zelenej zeleniny. Kvalitným zdrojom vápnika sú aj orechy, najmä lieskové, mak i ryby. Samotný vápnik však nie je schopný zabezpečiť zdravé kosti. Aj preto, zvlášť u detí a mládeže, odporúčajú dostatočne intenzívnu pohybovú aktivitu – zdôrazňujú dôležitosť primeraného zaťažovania kĺbov ešte v mladosti, iba vtedy sa vytvorí kostná hmota v dostatočnom objeme.

Pripomínajú tiež význam správnej životosprávy s dostatočným prísunom živín, najmä vitamínu D, už v mladom veku. Práve jeho prítomnosť v organizme je základnou podmienkou zdravého rastu kostí, spojivového tkaniva, kĺbov, chrupavky aj šliach. Bez jeho prítomnosti sa totiž nevyplavuje vápnik ani fosfor a kosti ani kĺby nezískavajú potrebnú pevnosť. Pri dostatku vitamínu D dokáže naše telo aj vo vyššom veku zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až 4-násobne a riešiť tak plnohodnotne regeneráciu pohybového aparátu. Popri primeranej fyzickej aktivite a pestrej strave je preto vhodné zároveň si hladinu vitamínu D dopĺňať. Na pomoc si môžeme prizvať výživové doplnky, najlepšie z prírodných zdrojov. V lekárňach sú dostupné už aj vo forme vitamínu D3, vyrobeného z lanolínu z ovčej vlny, ktorý je pre organizmus biologicky dostupný a za prirodzených okolností sa v ňom dokáže syntetizovať len s pomocou UV žiarenia (Vitamín D3 Jamieson 400 IU a 1000 IU).

Preventívne, aj pri prvých prejavoch bolestí kĺbov, kostí a svalov či u žien v období menopauzy a po nej je dôležitý nielen prísun vápnika a vitamínu D, ale aj horčíka a vitamínu K2, ktorý zabezpečuje cielenú výživu kostí. Vitamín D3 síce podporuje absorpciu vápnika v organizme, nezabezpečuje však jeho ďalšiu distribúciu a smerovanie – na to je potrebný práve vitamín K2. Ten je akýmsi navádzačom vápnika priamo k určenému cieľu – jeho nedostatok môže spôsobiť narušenie stavby kostí a poruchy rastu. Lekári preto odporúčajú dopĺňať si rovnovážnu hladinu tohto dôležitého kvarteta živín v krvi. Vhodnou prírodnou kombináciou na ich suplementáciu je aj komplex Calcium, Magnesium + vitamin D3 (333 mg/167 mg/200 IU), Super Calcium + D3 (600 mg/400 IU) či prírodný doplnok výživy K2+D3 (120ug/1 000 IU) kanadskej firmy Jamieson, ktoré sú v ponuke lekární.

Keď nás však už v neskoršom veku prenasleduje bolesť, môžeme telu pomôcť zbaviť sa zápalov a ťažkostí dostatočným prísunom stavebných látok spojivového väziva – kolagénu, ale najmä glukozamín sulfátu, chondroitín sulfátu a metylsulfonylmetánu (MSM) a zápal doliečiť. Organizmu ich môžeme dodať prostredníctvom výživového doplnku Glucosamine Chondroitin MSM (500 mg/400 mg /400 mg) pripraveného v laboratóriách firmy Jamieson.

 

Nezištná pomoc z ríše rastlín – návrat k tradičným metódam liečby

Významnou súčasťou napr. tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy pri problémoch pohybového aparátu je už viac ako 4 000 rokov používanie prírodných látok – výťažkov z liečivých rastlín – kurkumy, zázvoru a kadidlovníka, ktoré pomáhajú telu uľahčiť boj o vlastné zdravie.

Kurkuma pravá – rastlina pochádza z Ázie, je známa predovšetkým ako súčasť obľúbenej zmesi korenia (karí korenia). Vďaka kurkumínu, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou kurkuminoidov – najdôležitejších obsahových látok podzemku kurkumy – zodpovedajúcich za protizápalový účinok a výraznú redukciu bolesti, poskytuje úľavu pri bolestiach kĺbov a kostí. Podľa posledných zistení je kurkumín navyše silný antioxidant, dokonca ešte účinnejší ako vitamíny C a E.

Zázvor (Ďumbier lekársky) – je dužinatý podzemok tropickej rastliny Zingiber officinale a je to jedna z najstarších rastlín sveta používaná predovšetkým ako korenie. Pochádza z oblasti juhovýchodnej Ázie. Ide o statnú trvácu rastlinu dosahujúcu výšku až 1,5 m – hlavnými obsahovými látkami podzemku sú silica a fenoly zastúpené gingerolmi so silným protizápalovým a bolesť zmierňujúcim účinkom. Štipľavá chuť a výrazný prehrievací účinok zázvoru sa využívajú od nepamäti aj u nás, a to pri podpore zdravého zažívania, k detoxikácii organizmu pri zápaloch a v protichrípkovej kúre.

Kadidlovník (Boswellia Serrata) – je exotický strom rastúci predovšetkým na Strednom východe, v Afrike a Indii. Živica z jeho kmeňa, nazývaná aj „Pot bohov” obsahuje vysoké percento látok so silným antioxidačným pôsobením. Extrakt z nej sa vyznačuje rýchlym a intenzívnym protizápalovým účinkom, a to vďaka vysokému obsahu boswellových kyselín. V našej kultúrnej tradícii je vzácna živica z kadidlovníka, kadidlo, dobre známa ako tretí dar mudrcov novonarodenému Ježišovi, po myrhe a zlate.

Trpezlivá liečba = pohyb bez bolesti

Výskumníkom kanadskej firmy Jamieson sa podarilo spojiť extrakty z týchto liečivých rastlín s protizápalovým účinkom – kurkumy, zázvoru a kadidlovníka – do jedinečného prípravku a nazvali ho JointRelief Curcumin Phytosome with Meriva®. Pri jeho výrobe sa používa patentovaná technológia Phytosome, ktorá zvyšuje mieru absorpcie kurkumínov, teda biologickú dostupnosť prípravku. Vďaka nej sa každá molekula kurkumínu viaže s jednou alebo viacerými molekulami výživnej látky fosfatidylcholín – vznikajú tak molekulárne komplexy nazývané fytozómy. Molekuly kurkumínu v komplexe Phytosome with Meriva® sa oveľa lepšie zmiešavajú s vodou, takže pri ústnom podaní majú omnoho lepšiu vstrebateľnosť. Fosfatdylcholín vo fytozómoch zabezpečuje kurkumínu nielen vyššiu vstrebateľnosť, ale aj silnú chemickú ochranu. Táto jedinečná forma kurkumínov účinne preniká do kĺbov a bola špeciálne vyvinutá na zvýšenie ich biologickej dostupnosti. V in vitro testovaní v laboratóriách kanadskej firmy Jamieson Laboratories Ltd. sa tiež potvrdilo, že identicky účinnou protizápalovou látkou je tiež extrakt zázvoru – tak ako betametazon – kortikosteroid mnoho rokov používaný pri liečbe zápalov. Rovnako ako kurkumín potláča syntézu zápalových prostaglandínov, ale navyše i ďalších zápalových látok – leukotriénov. Inhibíciou vzniku leukotriénov pomáha zmierňovať zápal v tele aj vysoko purifikovaný extrakt získaný zo živice kadidlovníka. Protizápalový účinok je tak v prípravku JointRelief Curcumin Phytosome with Meriva®umocnený trojnásobne, vďaka čomu má porovnateľný účinok ako v praxi používané protizápalové lieky. Jeho mierne hrejivý efekt poskytuje úľavu pri bolestiach svalov, šliach a kostí. Zvyšuje prekrvenie stuhnutých tkanív a podporuje tak pohyblivosť kĺbov a optimálny svalový tonus. A ako potvrdila štúdia uskutočnená na univerzite v Toronte, pri zmierňovaní bolesti možno ním dosiahnuť obdobný efekt ako s ibuprofenom – avšak princíp liečby je na modernom základe a pri využití najnovších vedeckých poznatkov s použitím prírodných surovín, kde sú minimalizované tiež nežiaduce účinky.

Garanciou, že v doplnku výživy JointRelief Curcumin Phytosome with Meriva®pacient získa prípravok takého zloženia, aké sa uvádza na etikete, je certifikácia TRU-ID udelená výživovým doplnkom Jamieson kanadským nezávislým programom certifikácie DNA–TRU-ID. Najnovšia technológia DNA sleduje súčasne špecifický botanický pôvod aktívnych zložiek, čím potvrdzuje ich pravosť. 

 

Hoci pohyb môže byť pri bolesti kĺbov veľmi bolestivý, v žiadnom prípade sa nevzdávajme miernych pohybových aktivít! Fyzický pohyb totiž predstavuje dôležitú súčasť rehabilitačného procesu. Cvičenie posilňuje svaly okolo postihnutých kĺbov, čím ich chráni a zároveň zlepšuje celkovú mobilitu.

   
Vrátiť sa na začiatok