Povolený doping pre … SILU … OBJEM … VÝKON

V každom veku u futbalistu prevažujú iné pohybové schopnosti. Ako prvá z nich sa rozvíja obratnosť, neskôr rýchlosť, potom nasleduje sila a nakoniec vytrvalosť.

V každom veku u futbalistu prevažujú iné pohybové schopnosti. Ako prvá z nich sa rozvíja obratnosť, neskôr rýchlosť, potom nasleduje sila a nakoniec vytrvalosť. V rovnakom poradí tieto schopnosti hráča vekom a opotrebovanosťou aj postupne opúšťajú – najprv stráca obratnosť a spôsobilosť na „mikro“ činnosti, potom rýchlosť, ktorá je daná kvalitou pružnosti svalového vlákna, neskôr silu, závislú od intenzity pružnosti svalu. S pribúdajúcimi rokmi zvyčajne zostáva ako najväčšia prednosť vytrvalosť (samozrejme, pokiaľ sa dostatočne trénuje). Jemná hra svalov – ako schopnosť prekvapujúceho zvratu v pohybe, zostáva vonkajším prejavom osobnosti futbalistu a je výsledkom vzájomného pôsobenia svalov a svalových skupín, veľmi citlivo riadených nervovým systémom. V kvalitnej súhre pohybového aparátu hráča zohráva svalstvo – jeho sila, pružnosť aj vytrvalosť – kľúčovú úlohu.

Svalová sila je schopnosť svalového aparátu vydať maximálnu silu proti odporu. Je charakterizovaná vysokou intenzitou a krátkou dobou trvania výkonu. Príkladom je zdvíhanie ťažkého bremena. Cvičenia, ktoré rozvíjajú svalovú silu, sú vykonávané buď s klasickou záťažou (činkami) alebo na rôznych typoch posilňovacích strojov.

Svalová vytrvalosť zasa predstavuje možnosti sústavy svalov opakovane vydávať silu proti odporu alebo udržať napätie, napínanie a pružnosť svalového vlákna. Charakterizuje ju dlhodobá aktivita nižšej, ale vytrvalej intenzity. Príkladom cvičení rozvíjajúcich svalovú výdrž je kalanetika, pilates, posilňovanie s ľahkými činkami – „jednoručkami” alebo pružnými gumovými pásmi.

Svalová pružnosť (elasticita) je prejavom vlastnosti svalových vlákien klásť určitý „odpor“ a reagovať komplexne na záťaž, meniť tvar a napätie, striedať aktivitu a relaxáciu. Jej kvalita sa najlepšie rozvíja na posilňovacích strojoch. Každý sval kostry futbalistu potrebuje dennú dávku aspoň dvesto podnetov na to, aby zostal ako tak fit a ďalších tristo, aby zvyšoval svoju kvalitu, silu, vytrvalosť a pružnosť. Od stavu svalstva závisí aj tvar oporného stĺpu kostry hráčovho tela – chrbtice a tiež stav celého pohybového systému, ktorý na aktívny futbalový život potrebuje pružné a silné svaly. Inak dochádza k situácii, ktorej sa hovorí „rásť do zeme“. Tvar i kvalita kostry a najmä chrbtice sa vyvíja a mení neustále. Klasické zaguľatenie hrudnej chrbtice – „hrbenie sa“ a vyklenutie brucha, ktoré bývajú typické pre zle trénovaných hráčov v každom veku, sú spôsobené skracovaním niektorých svalových skupín a povoľovaním iných. Preto len ten futbalista, ktorý udržiava svoje svalstvo v aktívnom stave (posilňuje oslabené a naťahuje skrátené svaly), môže vyzerať, cítiť sa a vlastne aj byť mladší než podľa kalendárneho veku je. Biologický vek hráča môže byť totiž vďaka správne naordinovanému pohybu, ktorý udržiava svaly v správnom napätí, aj o desať až pätnásť rokov nižší ako ten kalendárny. Svaly sú totiž trénovateľné v každom veku, hoci spôsoby sa menia. U futbalistu nie je v popredí preferencia veľkých, ale kvalitných svalových objemov a na to treba myslieť.

Šport s čistými prírodnými látkami bez únavy a poranení

Dôraz by sa mal klásť na trpezlivosť pri pravidelnom cvičení a správnu výživu podporenú prírodnými vitamínmi a minerálmi. Je to vlastne povolený doping. Dôležitý je najmä vitamín C – pre deti a mládež má nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe väzív a oporných tkanív, zlepšuje vstrebávanie a využívanie železa aj vápnika, metabolizmus tukov, cukrov a kyseliny listovej, potencuje koncentráciu, skracuje reakčný čas, aktivizuje činnosť nervovej sústavy, odďaľuje nástup únavy a umožňuje vykonať viac práce i s kyslíkovým deficitom. Podporuje hojenie rán a napomáha zvyšovanie obranyschopnosti organizmu.

Podstatný vitamín D je nevyhnutný na vstrebávanie fosforu a vápnika v tráviacom trakte, „zodpovedá“ za ich ukladanie v kostiach „pod vedením“ vitamínu K2 a uplatňuje sa v prevencii rednutia kostného tkaniva (osteoporóza).

„Červený vitamín“ B12 je nevyhnutný najmä pre tvorbu červených krviniek, podporuje činnosť centrálneho nervového systému a periférnych nervov, zlepšuje pamäť, schopnosť koncentrácie a duševnú rovnováhu.

Omega-3 ako esenciálne mastné kyseliny hrajú kľúčovú úlohu v životne dôležitých procesoch futbalistovho tela. Významne redukujú zápalové procesy a majú zásadný význam pri prevencii a podpore liečby kĺbových ťažkostí.

Glukozamín chondroitín sulfát spolu s MSM (metylsulfonylmetán) sú základné prvky pre regeneráciu kĺbových chrupaviek. Ich hlavnou funkciou je podpora tvorby originálnej kĺbovej tekutiny – „mazadla“ – a regenerácie poškodených chrupkovitých častí, čím zlepšujú aktívnu aj pasívnu pohyblivosť v kĺbe. Majú výrazný vplyv na znižovanie opotrebovania aj degenerácie kĺbových štruktúr.

Kurkuma udržiava kvalitu pohybu redukciou vzniku zápalových zmien kĺbových spojení a podporuje liečbu dny (pakostnice). Pôsobí totiž podobne ako nesteroidné antireumatikum, ale bez vedľajších účinkov na tráviace ústrojenstvo.

Účinné látky oregana sú zaujímavou kombináciou vitamínov (A, C, B1, B2, B3, kyselina listová, E, K), minerálov (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď), omega-3 mastných kyselín, silice s obsahom tymolu a najmä karvakrolu, vdaka čomu má výťažok z oregana silný protizápalový aj antibakteriálny účinok.

Futbalisti často užívajú proteíny (bielkoviny), ale niektorí majú intoleranciu na živočíšne, špeciálne mliečne bielkoviny. Vtedy môžu napomôcť riešiť problém bielkoviny rastlinného pôvodu – napríklad v prípravku 5-HTP (5-hydroxytryptofan) zo semien africkej rastliny Griffonia simplicifolia, ktorý je jedinečnou novinkou kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson. Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá sa významne zúčastňuje na niektorých pochodoch v centrálnom nervovom systéme. Je východiskovou surovinou, ktorú mozog používa na tvorbu sérotonínu a melatonínu. V spolupráci s horčíkom, vitamínom B6 a niacínom uľahčuje prenos informácií po nervových vláknach. Jeho ďalšou úlohou je regulácia potreby spánku (pomáha vyvolať prirodzenú potrebu spánku), tlmí bolesti, pôsobí proti depresiám, úzkosti a napätiu, potláča migrénu, znižuje chuť na alkohol.

Povzbudzujúce účinky na hormonálny balans má maca – produkt známy ako peruánsky ženšen. Maca podporuje sexuálnu kondíciu a zlepšuje zdravotný stav. Dodáva energiu, zvyšuje výkonnosť mozgu, vytrvalosť (pri športe aj sexe), zvyšuje výdrž, libido, plodnosť a zlepšuje celkový zdravotný stav. Vyrovnáva hladinu hormónov (u mužov aj žien), znižuje stres a úzkosť. Stabilizuje náladovosť a depresie. Zlepšuje zdravie zubov a kostí, posilňuje vlasy a znižuje ich vypadávanie. Čistí pleť od akné a škvŕn, napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán. Maca je bohatá na vitamíny B, C, E, vápnik, zinok, železo, horčík, fosfor a aminokyseliny.

Svalová horúčka a únava, poranenia svalov, svalové kŕče a iné príznaky sa futbalistovi, ktorý užíva odporúčané látky, vyhýbajú. A výsledok – silná osobnosť. Fyzicky aj psychicky.

 

MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH
Prednosta Kliniky telovýchovného lekárstva LFUK a Univerzitnej nemocnice Bratislava – Staré mesto, prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva SZU, manažér zdravotnej starostlivosti Slovenského futbalového zväzu

   
Vrátiť sa na začiatok